Z kim rozmawiamy o polityce? Sympatycy jakich partii najczęściej dyskutują na tematy polityczne?

Z kim rozmawiamy o polityce? Sympatycy jakich partii najczęściej dyskutują na tematy polityczne? / Shutterstock

Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziło sondaż, w którym zapytano respondentów jak często i z kim, zdarza im się rozmawiać o polityce. Gdzie i z kim lubimy podyskutować o tematach politycznych, a gdzie i z kim takich tematów się unika? Sympatycy jakich partii najczęściej rozmawiają o polityce? Kto lubi wejść w polityczną dyskusję w internecie?

CBOS: o polityce rozmawia się najczęściej w domach, w gronie osób najbliższych

Rozmowy o polityce najczęściej prowadzone są w domach, w gronie osób najbliższych; o polityce rozmawia więcej mężczyzn niż kobiet; najczęściej rozmawiają o niej sympatycy KO lub Lewicy niż zwolennicy PiS - wynika z sondażu CBOS.

Sondaż "Rozmowy o polityce i podziały polityczne w najbliższym otoczeniu"

CBOS w sondażu pt. "Rozmowy o polityce i podziały polityczne w najbliższym otoczeniu" zapytał w czerwcu 2023 r. respondentów, czy, a jeżeli tak, to jak często i z kim, zdarza im się rozmawiać o polityce; gdzie rozmawia się o polityce, a gdzie takich tematów się unika, a także o różnice polityczne i konflikty na tym tle w otoczeniu respondentów.

W roku wyborczym tylko trochę częściej rozmawiamy o polityce

Według sondażu, mimo roku wyborczego rozmowy o polityce prowadzone są przez Polaków tylko minimalnie częściej niż w październiku roku 2017. Najczęściej o polityce rozmawiają ci, którzy się nią interesują i mają sprecyzowane afiliacje polityczne. Częściej robią to jednak sympatycy opozycji niż obozu rządzącego. Zwolennicy opozycji częściej też jednak unikają rozmów na ten temat, szczególnie w miejscach publicznych, z nieznanymi osobami. Rozmowy o polityce najczęściej prowadzone są w domach, w gronie osób najbliższych, natomiast większość ankietowanych unika ich w miejscach publicznych z nieznajomymi (dotyczy to także internetu).

76 proc. ankietowanych zadeklarowało, iż zdarza im się rozmawiać o polityce, przy czym większość z tej grupy (45 proc. ogółu) robi to – według swojej oceny – raczej rzadko. Do częstych rozmów na ten temat przyznaje się 31 proc., z czego 7 proc. twierdzi, że robi to bardzo często, a 24 proc. – dość często. 23 proc. ogółu badanych deklaruje, iż w ogóle o polityce nie rozmawia.

Sympatycy jakich partii najczęściej rozmawiają o polityce?

Według sondażu biorąc pod uwagę preferencje partyjne można zauważyć, iż spośród największych potencjalnych elektoratów najczęściej o polityce rozmawiają badani deklarujący zamiar głosowania w wyborach do Sejmu na Koalicję Obywatelską (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) lub Lewicę (Nowa Lewica, Razem, Polska Partia Socjalistyczna, Unia Pracy), a brak rozmów na ten temat najczęściej deklarują zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości (wraz z Suwerenną Polską i Partią Republikańską).

Wykształceni więcej dyskutują o polityce

Z kolei biorąc pod uwagę wykształcenie można zauważyć, że im wyższy jego poziom, tym więcej badanych rozmawia o polityce (od 65 proc. w grupie z wykształceniem podstawowym lub gimnazjalnym do 85 proc. wśród osób z wyższym wykształceniem), a także rośnie deklarowana częstość tych rozmów.

Mężczyźni bardziej rozpolitykowani

O polityce rozmawia więcej mężczyzn niż kobiet (81 proc. wobec 71 proc.); więcej mężczyzn niż kobiet podejmuje takie tematy co najmniej dość często (37 proc. wobec 26 proc.). Większą niż młodsi częstość rozmów o polityce deklarują osoby mające co najmniej 45 lat.

O polityce najczęściej rozmawiamy z rodziną i bliskimi

Z deklaracji badanych wynika, że rozmowy o polityce toczone są najczęściej z członkami rodziny lub innymi bliskimi osobami, takimi jak partnerzy czy narzeczeni (64 proc.). W mniejszości są natomiast respondenci poruszający tematy polityczne w rozmowach ze znajomymi, kolegami lub przyjaciółmi (35,8 proc.). Z osobami spotykanymi w pracy lub na uczelni czy w szkole tematy polityczne porusza 10,3 proc. pytanych, a 5,8 proc. rozmawia o polityce z sąsiadami.

Tylko 30 proc. badanych deklaruje, że w ich najbliższym otoczeniu jest osoba czy też osoby, które w kwestiach politycznych są dla nich autorytetem. Brak w tej sferze „znaczącego innego” i niezależność w sądach na tematy polityczne deklaruje 64 proc. dorosłych Polaków. Sześciu na stu pytanych nie potrafiło lub nie chciało odpowiedzieć na to pytanie.

Z deklaracji badanych wynika, iż rozmowy o polityce najczęściej odbywają się w domu, w gronie najbliższej rodziny – bardzo często prowadzi je 7 proc. ankietowanych, a kolejne 25 proc. w domu o polityce rozmawia dość często. Relatywnie często polityka jest też tematem rozmów podczas spotkań w szerszym gronie: po 4 proc. bardzo często rozmawia o niej podczas spotkań towarzyskich i imprez rodzinnych, a odpowiednio kolejne 19 proc. i 17 proc. rozmawia o niej w tych sytuacjach dość często. Tylko nieznacznie mniej badanych deklaruje częste odbywanie rozmów na tematy polityczne w pracy – 3 proc. robi to bardzo często, a 16 proc. dość często, ale gdy weźmiemy pod uwagę wyłącznie osoby pracujące zarobkowo, to okazuje się, że w pracy bardzo często w rozmowach na tematy polityczne uczestniczy 6 proc. z nich, a kolejne 25 proc. robi to dość często.

Kto dyskutuje o polityce w internecie?

Mimo iż uczestniczenie w dyskusjach politycznych w internecie deklarowane jest relatywnie rzadko, to warto zauważyć, iż znacznie częściej niż starsi biorą w nich udział osoby w wieku 18–24 lata (5 proc. z nich robi to bardzo często, a 12 proc. dość często).

Kiedy unikamy dyskusji politycznych?

Zadane w badaniu pytanie o sytuacje, w których ankietowani unikają rozmów na tematy polityczne, potwierdza, że przede wszystkim są to spotkania z osobami nieznajomymi, w miejscach publicznych (68 proc.). Natomiast w przypadku spotkań z osobami znanymi, czy to w życiu prywatnym, czy też zawodowym, deklaracje są mocno podzielone – niemal tyle samo twierdzi, że zdarza im się celowo unikać takich rozmów, ile deklaruje, że takie sytuacje nie mają miejsca.

Podziały polityczne - w rodzinie, wśród przyjaciół

Z deklaracji badanych wynika też, że podziały polityczne dotyczą nawet najbliższej rodziny – łącznie 38 proc. ankietowanych ma w tym gronie osoby, z którymi różni się bardzo mocno w sympatiach i poglądach politycznych, przy czym niemal co piąty (19 proc.) diagnozuje, że polityczne „odstępstwo” nie dotyczy tylko jednej osoby, ale dwóch, trzech, a kolejne 7 proc. – iż obejmuje jeszcze większą liczbę członków rodziny. 

Podobnie rozkładają się deklaracje dotyczące przyjaciół respondentów (łącznie 39 proc. ma w tym gronie przynajmniej jedną osobę o trudnych do zaakceptowania poglądach i sympatiach politycznych, i na ogół jest to więcej niż jedna osoba), a nieco częściej deklarowane są trudne do zaakceptowania różnice polityczne wśród znajomych, sąsiadów, kolegów lub koleżanek z pracy (łącznie 40 proc., przy czym niemal co trzeci badany ma w tym gronie więcej niż jedną taką osobę).

O badaniu

Badanie „Rozmowy o polityce i podziały polityczne w najbliższym otoczeniu” przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Każdy respondent wybierał samodzielnie jedną z metod: wywiad bezpośredni z udziałem ankietera (metoda CAPI), wywiad telefoniczny po skontaktowaniu się z ankieterem CBOS (CATI) – dane kontaktowe respondent otrzymywał w liście zapowiednim od CBOS lub samodzielne wypełnienie ankiety internetowej (CAWI), do której dostęp był możliwy na podstawie loginu i hasła przekazanego respondentowi w liście zapowiednim od CBOS.

We wszystkich trzech przypadkach ankieta miała taki sam zestaw pytań oraz strukturę. Badanie zrealizowano w dniach od 5 do 18 czerwca 2023 r. na próbie liczącej 1054 osoby (w tym: 59,3 proc. metodą CAPI, 25,8 proc. – CATI i 14,9 proc. – CAWI). (PAP)
Autor: Daria Kania
dka/ par/

 

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
MEN i EP: Domagamy się zmian religii w szkołach zgodnie z Konkordatem [15 V 2024 r.]
16 maja 2024

15 maja 2024 r. zespół roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej. Strona kościelna przedstawiła wątpliwości odnoszące się do projektu zmian w Rozporządzeniu o nauczaniu religii.

Nie zostałeś obsłużony na poczcie? Oto powód
16 maja 2024

W czwartek pracownicy Poczty Polskiej zdecydowali się na strajk ostrzegawczy. W niektórych urzędach pocztowych nie obsługiwano klientów. Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty, ocenił protest jako bardzo udany.

Więcej uczniów w klasie integracyjnej od roku szkolnego 2024/2025?
16 maja 2024

Czy w szczególnych przypadkach dyrektorzy szkół będą mogli zwiększyć liczbę uczniów w klasach integracyjnych ponad określony limit? Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpływa wiele takich postulatów.

Noc muzeów 2024 r. Sprawdź TOP 10 propozycji w największych miastach
16 maja 2024

Noc Muzeów już w najbliższy weekend! 18 maja 2024 r. odbędzie się XX już edycja tego kulturalnego wydarzenia. Sprawdzamy najciekawsze miejsca do odwiedzenia w największych miastach. Ranking jest subiektywny.

Spadkobiercy inkasenta podatkowego nie są uprawnieni do otrzymywania wynagrodzenia prowizyjnego po jego śmierci (stanowisko RIO)
16 maja 2024

Spadkobiercy inkasenta podatkowego nie są uprawnieni do otrzymywania wynagrodzenia prowizyjnego po jego śmierci. Takie stanowisko wydała Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Kielcach. Poniżej szczegóły dotyczące tej sprawy.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - termin naboru wniosków wydłużony do 1 lipca [komunikat MRiRW]
16 maja 2024

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2024 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w wydanym komunikacie informuje, że termin naboru wniosków został wydłużony do 1 lipca. Natomiast na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca.

Nadchodzi reforma finansowania JST. Dochody samorządów będą wyższe i niezależne od zmian w podatkach
16 maja 2024

Rząd pracuje nad reformą finansowania samorządów. Dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach. Reforma ma polegać na naliczaniu dochodów samorządów z PIT i CIT jako procentu od dochodów podatników z terenu danej jednostki, a nie procentu należnego podatku z tego terenu.

1010 zł dla osoby samotnie gospodarującej, 823 zł dla osoby w rodzinie. Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej
15 maja 2024

Taka jest propozycja przyjęta przez Radę Ministrów. Wzrost kryteriów dochodowych oznaczałby też podwyżkę maksymalnej kwoty zasiłku stałego.

Wielkie zmiany w ortografii. Co nas czeka od 2026 roku?
15 maja 2024

Rada Języka Polskiego ogłosiła, że uchwaliła zmiany zasad ortografii w języku polskim. Czeka nas prawdziwa rewolucja. Zmiany będą obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. 

Od 14 czerwca trzeba mieć nowy sprzęt. Inaczej przepadnie 1200 zł dotacji
15 maja 2024

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wprowadza zmiany w programie "Czyste Powietrze". Jak podkreśla resort, zmiany mają ochronić beneficjentów przed nieodpowiednimi inwestycjami i zbyt wysokimi rachunkami.

pokaż więcej
Proszę czekać...