Śląskie: Unijny projekt ma pomóc w rozwoju biogazowni

Eksperci Agencji Rozwoju Regionalnego w Bielsku-Białej ocenią, które z podbeskidzkich gmin mają najlepsze warunki do rozwoju odnawialnych źródeł energii, szczególnie biogazowni. W ramach unijnego projektu powstanie raport ze wskazówkami dla samorządów.

Bielska agencja, wraz z Głównym Instytutem Górnictwa w Katowicach, jest wśród 14 uczestników projektu SEBE - zrównoważony i innowacyjny europejski sektor biogazu. Skrót pochodzi od angielskiej nazwy Sustainable and Innovative European Biogas Environment. Oprócz polskich instytucji uczestniczą w nim także partnerzy z Austrii, Czech, Niemiec, Węgier, Włoch, Rumunii, Słowacji i Słowenii.

Celem trwającego do 2013 r. projektu jest poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań wykorzystania biogazu, jego produkcji oraz praktyczne wdrożenie rezultatów tych działań. Chodzi m.in. o analizę stanu prawnego, a także ekonomicznego, logistycznego, technicznego i kadrowego potencjału źródeł pozyskiwania biogazu, w zależności od specyfiki regionów biorących udział w projekcie.

Po stronie polskiej wynikiem projektu będzie strategia wielokierunkowego wykorzystania biogazu do produkcji prądu i ciepła oraz jako paliwa dla sieci gazowych i pojazdów. Takie opracowanie przygotuje Główny Instytut Górnictwa. Tam także powstanie krajowe centrum kompetencji i wiedzy, jako część międzynarodowej sieci takich centrów. Ich zadaniem będzie upowszechnianie doświadczeń związanych z biogazem.

Zadaniem bielskiej Agencji Rozwoju Regionalnego jest przeprowadzenie w powiecie bielskim pilotażowej akcji, służącej analizie możliwości produkcji i wykorzystania biogazu w poszczególnych gminach. Jej częścią są również szkolenia dla samorządów.

Akcja objęła gminy: Bestwina, Buczkowice, Jasienica, Jaworze, Szczyrk, Czechowice-Dziedzice, Porąbka, Wilamowice, Wilkowice i Kozy. Z nich zostanie wybranych pięć gmin, które mają najkorzystniejsze warunku do rozwoju odnawialnych źródeł energii, w szczególności biogazowni. Efektem będzie raport opisujący dobre praktyki i zawierający wskazówki dla samorządów tych gmin.

Trwa także akcja edukacyjna skierowana do mieszkańców Podbeskidzia; jej częścią są zajęcia w szkołach, poświęcone odnawialnym źródłom energii.

"Młodzież jest bardzo otwartym i uważnym słuchaczem, odbierającym niełatwą tematykę energii ze zrozumieniem. Zostałem tym pozytywnie zaskoczony, prowadząc zajęcia w ok. 20 klasach gimnazjów powiatu bielskiego. Przekazywanie wiedzy w tym obszarze jest najlepszą inwestycją w przyszłość racjonalnej energetyki, czyli opartej w jak największym stopniu o OZE. Należałoby rozwinąć formy edukacyjne w tej tematyce" - ocenił prowadzący zajęcia ekspert w zakresie OZE dr inż. Andrzej Strykowski z Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej.

Biogaz to produkt fermentacji metanowej substancji organicznych, do których należą osady ściekowe, odpady rolne czy organiczne frakcje odpadów komunalnych. W biogazowniach przy oczyszczalniach ścieków i wysypiskach śmieci można zwykle uzyskać od 10 do 20 m sześć. biogazu. Wytwarza się go także z biomasy roślinnej (np. z kukurydzy, trawy, żyta), a także z odchodów zwierzęcych czy odpadów poubojowych lub innych powstałych w przemyśle spożywczym. Powstający w procesie fermentacji gaz jest następnie wykorzystywany do produkcji prądu i ciepła.

W Europie najwięcej biogazowni działa w Niemczech, Danii, Szwecji, Austrii i Szwajcarii, a na świecie prym wiodą kraje azjatyckie, przede wszystkim Chiny, Japonia i Korea Południowa.

Eksperci szacują, że do 2020 r. w Polsce może działać nawet ok. 2,5 tys. biogazowni rolniczych; na razie jednak jest ich ok. 20, a kolejne 20 w budowie. Kilkadziesiąt jest w trakcie przygotowań, a ponad 200 to na razie projekty. W sumie, wraz z biogazowniami na wysypiskach i w oczyszczalniach, w Polsce działa ok. 200 takich instalacji.

Specjaliści z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który wspiera tworzenie biogazowni rolniczych, przekonują że takie instalacje mogą być opłacalne. Szacują, że orientacyjny koszt wykonania takiej instalacji o mocy elektrycznej jednego megawata to ok. 4 mln euro. Taka biogazownia może pracować średnio 8 tys. godzin rocznie, wytwarzając ok. 8 tys. megawatogodzin prądu oraz ok. 8,5 tys. megawatogodzin ciepła. Ok. 10 proc. wyprodukowanego prądu i 20-30 proc. ciepła biogazownia zużyje na własne potrzeby, reszta pozostanie do dyspozycji inwestora. Po procesie fermentacji pozostaną też odpady, które można zagospodarować jako nawóz rolniczy.(PAP)

Sektor publiczny
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury
06 wrz 2024

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka
05 wrz 2024

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami
05 wrz 2024

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?
05 wrz 2024

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów
04 wrz 2024

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.
04 wrz 2024

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków
04 wrz 2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską
03 wrz 2024

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym
03 wrz 2024

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności
30 sie 2024

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

pokaż więcej
Proszę czekać...