W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka
REKLAMA
REKLAMA
- HPV przyczyną zachorowań na raka
- Szczepienia przeciw wirusowi HPV
- Dobrowolne szczepienia w szkołach
- Jak zorganizować szczepienia przeciw HPV w szkole
HPV przyczyną zachorowań na raka
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
REKLAMA
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
Szczepienia przeciw wirusowi HPV
Ruszył wspólny program Ministerstwa Edukacji Narodowej i Ministerstwa Zdrowia szczepień w szkołach przeciw wirusowi HPV. Od 1 września 2024 r. szczepienia dostępne są dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia.
Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Dobrowolne szczepienia w szkołach
Minister edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że razem z minister zdrowia Izabelą Leszczyną zaapelowały do szkół, by dyrektorzy włączyli się w akcję dobrowolnych szczepień.
REKLAMA
Barbara Nowacka zaznaczyła, że za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole. Rodzice, muszą złożyć podpisany formularz zgody na szczepienie do dyrektora szkoły. Nie będzie potrzebne skierowanie ani wizyta w przychodni. - Rodzice nie będą musieli tracić czasu, żeby pójść do przychodni POZ, żeby tam zaszczepić dziecko, które będzie mogło zostać zaszczepione w bezpiecznych warunkach szkolnych – mówiła minister.
Minister zdrowia Izabela Leszczyna zaapelowała do rodziców uczniów, by szczepili dzieci, podkreślając, że jest to szczepienie dobrowolne. - Rodzic może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić. To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci - powiedziała Leszczyna.
Jak zorganizować szczepienia przeciw HPV w szkole
Minister Leszczyna powiedziała, że dyrektor szkoły, z której uczniowie chcą się zaszczepić powinien skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić termin szczepienia. W zlokalizowaniu właściwej przychodni pomoże dyrektorowi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna.
Dyrektorzy otrzymali informatory dotyczące organizacji szczepień na terenie szkoły, zasad współpracy z przychodnią POZ. MEN i MZ przygotowało również dla nauczycieli scenariusze lekcji o szczepieniach przeciw HPV.
Dla rodziców i opiekunów prawnych dziecka zostały opracowane wzory deklaracji, oświadczenia i zgody dotyczącej szczepienia przeciw HPV w szkole.
REKLAMA
REKLAMA