Forum Liderów PPP 2024

Forum Liderów PPP 2024 / Forum Liderów PPP 2024 / Źródło zewnętrzne

Tegoroczna konferencja Forum Liderów PPP odbędzie się 5 czerwca 2024 roku w Warszawie. Jest to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie PPP, organizowane przez sektor prywatny. Na scenie wystąpi trzech Senatorów i dyrektorzy odpowiedzialni za skutecznie realizowane projekty PPP z największych polskich miast.

Partnerstwo publiczno-prywatne coraz popularniejsze

Na świecie zauważalny jest wzrost zastosowania modelu partnerstwa publiczno- prywatnego. Czynniki, jakie przyczyniają się do wzrostu popularności i rozwoju partnerstwa publiczno-prywatnego na całym świecie, jako skutecznego narzędzia realizacji projektów infrastrukturalnych i poprawy jakości usług publicznych, to między innymi ograniczenia budżetowe sektora publicznego, efektywność i innowacyjność będąca domeną sektora prywatnego, długoterminowe korzyści ekonomiczne, przyspieszenie realizacji projektów, dywersyfikacja ryzyka i zwiększenie dostępności kapitału.

Wiele rządów i samorządów boryka się z ograniczeniami budżetowymi i deficytami, co utrudnia finansowanie dużych projektów infrastrukturalnych. PPP pozwala na podział kosztów i ryzyka między sektor publiczny i prywatny, co umożliwia realizację takich projektów bez bezpośredniego obciążenia budżetu państwa. Poprzez przyciąganie kapitału prywatnego, PPP umożliwia realizację większej liczby projektów infrastrukturalnych. Inwestorzy prywatni często są zainteresowani stabilnymi i długoterminowymi inwestycjami, które mogą być oferowane w ramach PPP.

Firmy prywatne często mają większą zdolność do wprowadzania innowacji i optymalizacji kosztów dzięki bardziej elastycznym strukturom organizacyjnym oraz większej motywacji do efektywności wynikającej z konkurencji rynkowej. W ramach PPP sektor publiczny może korzystać z tych zdolności. Wiele projektów PPP obejmuje nie tylko budowę, ale także zarządzanie i operowanie infrastrukturą. Sektor prywatny, dążąc do zysku, ma silną motywację do zapewnienia wysokiej jakości usług, co może przynieść korzyści społeczne i gospodarcze.

Przykładowe znane inwestycje w modelu PPP to dworzec PKP w Sopocie, rewitalizacja Wyspy Spichrzów w Gdańsku, autostrada A2, wiaty przystankowe w Warszawie, remont stadionu piłkarskiego Polonii Warszawa i wiele innych.

Przestrzeń do dyskusji i nawiązania kontaktów

Konferencja ma na celu umożliwienie uczestnikom nawiązania realnych kontaktów. Ma także być przestrzenią do networkingu, dialogu na temat potencjalnej współpracy i możliwości realizacji projektów inwestycyjnych w modelu PPP, a także kanałem dostępu do aktualnej wiedzy. 

Zagadnienia, które zostaną poruszone na Forum Liderów PPP w Warszawie, mają stać się inspiracją dla podmiotów publicznych do inicjowania nowych projektów, a jednocześnie pozwolą na lepsze zrozumienie prywatnego inwestora.

Podczas konferencji poddamy dyskusji warunki, jakie musi spełnić projekt, żeby przyciągnął inwestorów, znaczenie wstępnych konsultacji rynkowych dla projektu i jego późniejszej realizacji oraz dobre praktyki efektywnego partnerstwa i kluczowe postanowienia umowy. Zagadnienia omawiane podczas tegorocznej konferencji zostały opracowane przez Radę Programową, ekspertów zaangażowanych w tworzenie rynku PPP w Polsce. 

Wśród panelistów tegorocznej edycji Forum Liderów PPP znaleźli się prezydenci, inwestorzy, instytucje finansujące oraz doradcy. Do udziału w wydarzeniu zaproszono wszystkie ministerstwa, które po raz pierwszy będą miały okazję włączyć się do społeczności eksperckiej wokół tematyki PPP. 

Jak wziąć udział w konferencji?

Rejestracja: www.forumliderowppp.pl

Kontakt do organizatora: konferencja@forumliderowppp.pl, tel. 888 770 651

Portal Infor.pl jest patronem medialnym konferencji.

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Jak zdrowie roślin wpływa na nasze życie i gospodarkę? [WYWIAD]
26 cze 2024

„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” to hasło kampanii #PlantHealth4Life. O tym, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne, dlaczego lepiej nie przywozić kwiatów z podróży i jakie straty dla gospodarki przynoszą chore rośliny opowiada Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej. 

Tusk zapowiada: Będzie nowe lotnisko w Baranowie pod Warszawą
26 cze 2024

Premier Donald Tusk ogłosił, że w Baranowie, niedaleko Warszawy, powstanie nowe lotnisko, które ma być najnowocześniejszym w Europie. Jednocześnie rząd zrezygnował z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Będzie lotnisko w Baranowie
26 cze 2024

Premier Donald Tusk poinformował, że powstanie port lotniczy w Baranowie pod Warszawą. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie. 

Zakopywali odpady, grozi im do 10 lat więzienia
26 cze 2024

Zamiast utylizować śmieci, zakopywali je na prywatnym lotnisku. Do 10 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi dziewięciu osobom, w tym właścicielom firmy zajmującej się wywozem odpadów.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą
26 cze 2024

Wakacje już się rozpoczęły, to dobry moment, aby przypomnieć o tym, że nawet najlepsza zabawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. 

Polacy przeciwko zniesieniu oceny z zachowania
26 cze 2024

Ponad 60% badanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET wyraziło dezaprobatę wobec pomysłu ministra edukacji Barbary Nowackiej dotyczącego likwidacji ocen z zachowania. Co trzeci ankietowany popiera tę propozycję.

NSA: Skala Barthela i świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł. Zjedzenie posiłku na łóżku. Uczesanie się [świadczenie pielęgnacyjne]
26 cze 2024

Osoba niepełnosprawna mogła sama zjeść (na łóżku) śniadanie i umyć sobie sama zęby i twarz (na łóżku albo gdy opiekunka zaprowadziła ją do łazienki). Według skali Barthela. W tej skali osoba niepełnosprawna była zależna od pomocy innej osoby (0 pkt) przy myciu całego ciała, kąpieli. 0 pkt uzyskała też za poruszanie się po płaskich powierzchniach. Tak samo za kryterium wchodzenia i schodzenia po schodach. Przy czynnościach ubierania się i rozbierania – 5 pkt. WSA uznał, że potrzebuje pomocy, ale może wykonywać połowę takich czynności bez pomocy.

Ile i jak można dorobić do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego od czerwca do sierpnia 2024 r.?
25 cze 2024

ZUS informuje, że nauczyciele, którzy skorzystali z możliwości przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne, nie muszą rezygnować z aktywności zawodowej. Ale jeżeli chcą ponownie podjąć pracę, powinni przestrzegać pewnych ograniczeń, by ZUS nie zawiesił czy nie zmniejszył wypłacanego świadczenia. 

Ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami dla 10 województw. Idzie upał
25 cze 2024

Kalendarzowe i astronomiczne lato dopiero się rozpoczęło, a już Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia przed wysokimi temperaturami w najbliższych dniach. W 10 województwach prawdopodobieństwo upałów wynosi 85 proc. 

Wcześniejsza emerytura dla wszystkich? Czy uda się w 2025 r.?
24 cze 2024

Możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę przez nauczycieli wchodzi w życie 1 września 2024 r. Jedna kwestia to to, że nie wszyscy mogą z niej skorzystać. A druga, że nie zawsze będzie się to opłacać. Związek Nauczycielstwa Polskiego zachęca do dokładnego przeanalizowania wszystkich "za" i "przeciw", zanim podejmie się decyzję. 

pokaż więcej
Proszę czekać...