Nauczyciel i pracownik szkoły albo przedszkola może otrzymać wpłatę na swoje PPK z dotacji?

opracował Tomasz Król
rozwiń więcej
Nauczyciel i pracownik szkoły albo przedszkola może otrzymać wpłatę na swoje PPK z dotacji? / Shutterstock

Czy niepubliczne przedszkole może przeznaczyć środki z dotacji oświatowej na pokrycie wydatków w zakresie wpłat do PPK? Okazuje się, że tak.

 

Kierownictwo jednego z niepublicznych przedszkoli zwróciło się do RIO z pytaniem o możliwość przeznaczenia środków pochodzących z dotacji oświatowej na wpłaty do pracowniczych planów kapitałowych. 

Co można sfinansować z dotacji oświatowej?

W odpowiedzi Izba przypomniała, że możliwość sfinansowania konkretnych wydatków ze środków pochodzących z dotacji otrzymywanych z budżetów jednostek samorządu terytorialnego na finansowanie zadań oświatowych, jest uzależniona od łącznego spełnienia wymogów określonych przez regulacje zawarte w ustawie o finansowaniu zadań oświatowych. 

RIO wskazała tu art. 35 ust. 1 ustawy, który stanowi, że wspomniane dotacje mogą być wykorzystane m.in. na pokrycie wydatków bieżących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły i placówki, w tym na roczne wynagrodzenie osoby fizycznej zatrudnionej na podstawie umowy o pracę w przedszkolu, a także na pokrycie wydatków na zakup środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmujących m.in. książki i środki dydaktyczne. 

Dotacja oświatowa a PPK

„W świetle powyższego możliwe jest co do zasady przeznaczenie dotacji otrzymywanych przez niepubliczne przedszkole także na pokrycie wydatków w zakresie wpłat do PPK, do których finansowania jest zobowiązany, zgodnie z przepisami ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, podmiot prowadzący niepubliczne przedszkole, jako podmiot zatrudniający pracowników przedszkola będących uczestnikami PPK” – czytamy w opinii RIO. 

Izba zwróciła jednak uwagę, że ta część wpłat do PPK, która jest finansowana przez pracowników (uczestników PPK), jest jedynie obliczana i pobierana od uczestników PPK przez podmiot zatrudniający, a zatem nie stanowi wydatku, na który może być przeznaczona dotacja. 

RIO zaznaczyła przy tym, że podmiot prowadzący przedszkole może przeznaczyć otrzymaną dotację na wynagrodzenia osób fizycznych zatrudnionych w przedszkolu, do wysokości limitów określonych przez art. 35 ust. 1 pkt 1 ustawy o finansowaniu zadań oświatowych.

Na mocy przepisów ustawy z dnia 4 października 2018 r. o pracowniczych planach kapitałowych pracodawca zawiera w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych umowę o prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych. Zarówno podmiot zatrudniający, jak i te osoby zatrudnione, które są uczestnikami pracowniczych planów kapitałowych (PPK), finansują wpłaty do PPK z własnych środków. 

Podmiot zatrudniający jest obowiązany do obliczenia i dokonania do PPK wpłat finansowanych przez ten podmiot oraz do obliczenia, pobrania od uczestnika PPK i dokonania wpłat do PPK wpłat finansowanych przez uczestnika PPK. 

Wpłaty finansowane przez podmiot zatrudniający są obliczane, a wpłaty finansowane przez uczestnika PPK są obliczane i pobierane od uczestnika PPK w terminie wypłaty wynagrodzenia przez podmiot zatrudniający.

 

Źródło: Wpłaty na PPK z dotacji oświatowej? Zdaniem RIO to możliwe, Marcin Przybylski (PAP)

Sektor publiczny
Duża reforma edukacji. Co się zmieni w szkołach? Jak będzie wyglądała podstawa programowa?
09 maja 2024

Według dr Kingi Białek, koordynatorki zespołu eksperckiego ds. podstawy programowej z języka polskiego, obecność "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego na liście lektur obowiązkowych nie jest jeszcze przesądzona. Wszystkie pozycje, zwłaszcza te, które wywołały najwięcej kontrowersji, zostaną ponownie przeanalizowane.

Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...