Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.
- Z 50 proc. do 25. proc. MEN zaostrza zasady dotyczące wagarów
- Rzecznicy praw uczniowskich. Idą nowość od MEN
- Pojawi się nowa definicja: „społeczność szkolna”
Projekt nowelizacji Prawa oświatowego oraz niektórych innych ustaw ministra edukacji skierowała do uzgodnień międzyresortowych i 30-dniowych konsultacji publicznych. Do ustawy ma być wpisany otwarty katalog praw uczniowskich i zamknięty katalog obowiązków uczniowskich. Zmiany mają zapewnić ogólnopolski standard w tym obszarze. Resort edukacji zaznaczył, że obecnie prawa i obowiązki są w statutach szkół i częściowo w Prawie oświatowym. W ustawie ma się znaleźć także katalog kar dla uczniów i procedury ich wymierzania.
Z 50 proc. do 25. proc. MEN zaostrza zasady dotyczące wagarów
Projekt wprowadza surowsze zasady dotyczące nieusprawiedliwionych nieobecności, czyli wagarów. Niespełnianiem obowiązku szkolnego lub obowiązku nauki będzie albo nieusprawiedliwiona nieobecność na co najmniej 50 proc. dni zajęć w jednym miesiącu, albo na co najmniej 25 proc. dni zajęć w całym roku szkolnym. Według resortu edukacji, obecny próg 50 proc. nieusprawiedliwionych nieobecności jest zbyt wysoki.
Projekt zakłada, że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej (bez możliwości zdawania egzaminu klasyfikacyjnego). Tak jak dotychczas uczeń będzie nieklasyfikowany, jeśli brak jest podstaw do ustalenia śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, tyle że powodem braku tych podstaw ma być nieobecność (w sumie) ucznia przekraczająca 25 proc. (zamiast, jak dotychczas 50 proc.) czasu przeznaczonego na te zajęcia w danym okresie. W tym wypadku uczeń będzie mógł zdawać, tak jak dotychczas, egzamin klasyfikacyjny w przypadku nieobecności usprawiedliwionej.
MEN nie planuje zmieniać procedury usprawiedliwiania nieobecności.
Polecamy: INFORLEX Oświata
Rzecznicy praw uczniowskich. Idą nowość od MEN
Projekt zakłada powołanie rzecznika praw uczniowskich:
- krajowego,
- 16 wojewódzkich (działających przy kuratoriach oświaty) i
- fakultatywnie gminnych (miejskich) i powiatowych.
Zgodnie z projektem, szkolnymi rzecznikami praw uczniowskich będą nauczyciele wybierani na to stanowisko przez radę szkoły lub placówki. Minister edukacji będzie mógł wydać rozporządzenie, w którym określi dodatkowe wynagrodzenie szkolnych rzeczników praw uczniowskich.
Pojawi się nowa definicja: „społeczność szkolna”
Projekt wprowadza definicję „społeczność szkolna”. W jej skład będą wchodzić: nauczyciele, rodzice i uczniowie.
Propozycja resortu edukacji zakłada obligatoryjne powoływanie rad szkół i placówek. Nowelizowanie statutu szkoły lub placówki, opiniowanie planu pracy, wybieranie szkolnego rzecznika praw uczniowskich będzie przekazane gremium składającemu się w równej liczbie z nauczycieli, rodziców i uczniów.
Projekt porządkuje też sytuację prawną pełnoletnich uczniów w zakresie oceniania oraz usprawiedliwiania nieobecności. Zaznaczono, że co do zasady rodzicom uczniów pełnoletnich pozostawiony zostanie dostęp do ocen ich pełnoletnich dzieci, ale wprowadzona zostanie instytucja sprzeciwu.