mLegitymacja studencka. Warto ją dodać do aplikacji mObywatel

smartfon mObywatel telefon mLegitymacja studenci / mLegitymacja studencka. Warto ją dodać do aplikacji mObywatel / Shutterstock

Elektroniczna legitymacja studencka to cyfrowa wersja legitymacji tradycyjnej. Dzięki niej studenci mogą korzystać z różnych zniżek, np. na komunikację miejską, bilety do kina czy teatru. Już ponad 218 tys. studentów korzysta z mLegitymacji.

mLegitymacja studencka

mLegitymacja to cyfrowa wersja tradycyjnej legitymacji studenckiej, która posiada taką samą moc prawną. Dzięki niej można korzystać z różnorodnych zniżek i ulg, takich jak te na komunikację miejską, bilety do kina czy teatru. Jest to wygodne i nowoczesne rozwiązanie, które łączy wszystkie funkcje tradycyjnej legitymacji w jednym urządzeniu – telefonie. Duża część uczelni wyższych już wprowadziła mLegitymację, a kolejne systematycznie dołączają do programu.  

Z mLegitymacji mogą korzystać osoby o statusie studenta uczący się na uczelniach, które nawiązały współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji. Tymi osobami są studenci na studiach:

  • I stopnia (licencjackich),
  • II stopnia (magisterskich),
  • jednolitych magisterskich.

Warto pamiętać, że studia podyplomowe i doktoranckie nie uprawniają do statusu studenta.

Najważniejszą zaletą mLegitymacji jest wygoda i bezpieczeństwo. Korzystanie z mLegitymacji studenckiej niesie za sobą wiele korzyści: 

  • nie ma ryzyka zgubienia lub zniszczenia dokumentu;
  • mLegitymacja jest zawsze dostępna w telefonie;
  • umożliwia potwierdzenie tożsamości i przynależności do uczelni;
  • jest to rozwiązanie przyjazne środowisku. 

Jak dodać mLegitymację studencką do aplikacji mObywatel

Dodanie mLegitymacji studenckiej do aplikacji mObywatel jest szybkie i proste. Należy: 

  • pobrać aplikację mObywatel 2.0 z Google Play lub App Store;
  • poprosić w dziekanacie uczelni o kod QR oraz kod aktywacyjny;
  • dodać pierwszy dokument, wybierając Inny dokument, następnie Legitymacja studencka;
  • zeskanować kod QR lub wpisać hasło do aplikacji mObywatel. 

Jeśli student już ma mObywatela 2.0 i korzysta z mDowodu, powinien zalogować się do aplikacji na swoim telefonie. Na górze ekranu startowego w sekcji Dokumenty należy nacisnąć Dodaj. Następnie należy wybrać z listy Legitymacja studencka. Potem trzeba wpisać dane otrzymane z dziekanatu. 

Uwaga: Żeby student mógł aktywować Legitymację studencką w aplikacji, uczelnia musi wcześniej nawiązać współpracę z Ministerstwem Cyfryzacji.

oprac. Tomasz Kowalski

Sektor publiczny
Limity mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2025–2027. Jest decyzja Rady Ministrów
01 paź 2024

Rada Ministrów przyjęła 28 września 2024 r. trzyletni plan limitu mianowań urzędników w służbie cywilnej na lata 2025–2027, przedłożony przez Szefa Służby Cywilnej.

mLegitymacja studencka. Warto ją dodać do aplikacji mObywatel
01 paź 2024

Elektroniczna legitymacja studencka to cyfrowa wersja legitymacji tradycyjnej. Dzięki niej studenci mogą korzystać z różnych zniżek, np. na komunikację miejską, bilety do kina czy teatru. Już ponad 218 tys. studentów korzysta z mLegitymacji.

QUIZ Dzielnice Warszawy - sprawdź, czy nie pomylisz nazwy. Łatwiej być nie może
01 paź 2024
Jak dobrze znasz dzielnice stolicy? Sprawdź w quizie, czy uda Ci się bezbłędnie odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Barbara Nowacka: Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie jednej lekcji religii w tygodniu
01 paź 2024

Barbara Nowacka zapowiedziała, że projekt rozporządzenia w sprawie jednej lekcji religii w tygodniu trafi do konsultacji. Szefowa resortu edukacji zakłada, że do końca roku rozporządzenie będzie podpisane.

Światowy system żywnościowy do zmiany. Niezbędne są nowe źródła białka: owady jadalne, mięso z laboratorium
01 paź 2024

Światowy system żywnościowy może się załamać w ciągu kilkudziesięciu lat. Potrzebne są innowacje i bardziej zrównoważone metody produkcji. Niezbędne są alternatywne źródła białka: fasola, groch, owady, mięso z laboratorium

Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego. Ekspert: programy społeczne nie wpływają na wzrost dzietności; zmienił się trend kulturowy
30 wrz 2024

GUS podał, że Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego. "Programy społeczne, jak 800 plus, nie przekładają się na wzrost dzietności. Oprócz trudności z infrastrukturą opiekuńczą mamy do czynienia ze zmianą trendu kulturowego. Obecnie młodzi ludzie rzadziej decydują się na posiadanie dzieci" – powiedział Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych.

Top 5 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Gdzie się wybrać?
30 wrz 2024

Jarmarki świąteczne w Europie to niepowtarzalna okazja, by poczuć magiczny nastrój świąt, odkryć regionalne przysmaki oraz rękodzieło, a także zanurzyć się w atmosferze pełnej kolorowych świateł i świątecznej muzyki. 

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025
27 wrz 2024

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Powódź zniszczyła Twój biznes? Sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują
28 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od wydłużenia terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT, po 0% VAT na darowizny oraz zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów oferuje wsparcie, aby pomóc w odbudowie firm.

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]
26 wrz 2024

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

pokaż więcej
Proszę czekać...