Barbara Nowacka: Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie jednej lekcji religii w tygodniu
REKLAMA
REKLAMA
- Ograniczenie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo
- Będą konsultacje z KEP i związkami wyznaniowymi
- Łączenie klas na lekcjach religii
Ograniczenie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo
Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej, podczas rozmowy w Programie I Polskiego Radia zwróciła uwagę, że już w tym roku szkolnym dyrektorzy w niektórych placówkach ograniczyli lekcje religii do jednej godziny tygodniowo ze względu na braki kadrowe księży i katechetów. Bardzo często dyrekcje szkół i rodzice, ale często i księża widzą potrzebę pewnej racjonalizacji działań - oceniła.
REKLAMA
- Brakuje katechetów, brakuje księży, a młodzież znacznie chętniej się uczy, kiedy przedmiot jest pożądany, a nie jest nadmierny. I jak nawet przejrzymy podstawy programowe religii, to bardzo często tam te lekcje nie są tak intensywne, jak młodzież by oczekiwała i jedna godzina w pełni zaspokaja też ich potrzebę - powiedziała Nowacka.
Będą konsultacje z KEP i związkami wyznaniowymi
REKLAMA
Nowacka przyznała, że resort edukacji nie dysponuje danymi, w ilu szkołach jest jedna lekcja religii w tygodniu. Będzie prosiła o takie dane prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni, dlatego że w tym tygodniu zostanie wysłane do konsultacji rozporządzenie o jednej godzinie religii w tygodniu.
Zapewniła też, że odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski i związkami wyznaniowymi, by przeprowadzić z nimi formalne konsultacje, bo jak oceniła - w tym obszarze widzę taką potrzebę, konieczność.
Łączenie klas na lekcjach religii
Nowacka zastrzegła, że obecne przepisy nie obligują dyrektorów do łączenia klas na lekcjach religii, ale jedynie dają im możliwość, więc nie muszą się na nic powoływać, jeżeli nie czują potrzeby łączenia grup. W noweli zapisano, że dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.
Jednocześnie wprowadzono zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. W grupie międzyklasowej mogą być więc uczniowie, np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale już nie z klasy II i V szkoły podstawowej.
REKLAMA
REKLAMA