Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?

Podwyżki dla pracowników samorządowych w 2025 r. / Shutterstock

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Nowe przepisy

Zgodnie z treścią rozporządzenia Rady Ministrów z 30 maja 2025 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych, nowe kwoty minimalnego miesięcznego poziomu wynagrodzenia zasadniczego mają zastosowanie do wynagrodzeń należnych za okres od 1 marca 2025 r.

Co w przypadku rozwiązania stosunku pracy?

W praktyce oznacza to, iż pracodawcy muszą wypłacić wyrównania wynagrodzeń za okres od marca do maja. Jeżeli w tym czasie doszło do rozwiązania stosunków pracy z niektórymi pracownikami, im również przysługuje takie wyrównanie.

Przykład

Pracownik był zatrudniony od 1 listopada 2024 r. do 30 kwietnia 2025 r. W takiej sytuacji również należy wypłacić wyrównanie za okres od marca do kwietnia. W tym bowiem okresie osoby te pracowały.

Wyrównania również dla byłych pracowników

Z orzecznictwa sądowego wynika, iż istotna jest treść tego aktu, w którym wskazuje się termin wejścia w życie stosownych zmian (Uchwała Sądu Najwyższego z 27 lipca 1989 r., sygn. III PZP 33/89). Stan prawny zmienił się zatem z dniem, od którego ustawodawca przyznał podwyżkę. Osoby, które w chwili wejścia w życie przepisów o wynagradzaniu nie są już zatrudnione, ale pozostawały w stosunku pracy w okresie wstecz, od którego podwyżka obowiązuje również są uprawnione do wyrównania, o ile były zatrudnione na stanowiskach, na których wynagrodzenie się podniosło.

Ważne

Pracodawca powinien pamiętać, iż pominięcie byłych pracowników w zakresie wypłaty wyrównania stanowiłoby naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu.

Sprawdź nasze e-porady w INFORLEX.PL »»»

Orzecznictwo:

uchwała Sądu Najwyższego z dnia 27 lipca 1989 r., sygn. III PZP 33/89.

Opracowano na podstawie artykułu, którego autorką jest Izabela Nowacka
ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym, autor licznych publikacji z zakresu rozliczania płac

oprac. Wioleta Matela-Marszałek
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje
11 lip 2025

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?
11 lip 2025

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać
10 lip 2025

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach
10 lip 2025

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?
10 lip 2025

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?
09 lip 2025

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju
09 lip 2025

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów
09 lip 2025

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji
08 lip 2025

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"
08 lip 2025

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

pokaż więcej
Proszę czekać...