Mandat karny za wykroczenie skarbowe - nowe przepisy

Sebastian Kowalski
rozwiń więcej
W dniu 25 maja 2011 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe. Rozporządzenie to dotyczy wyłącznie karania grzywną sprawców wykroczeń skarbowych, a więc czynów zabronionych określonych w kodeksie karnym skarbowym, zagrożonych karą grzywny określoną kwotowo.

Zgodnie z art. 48 §1 kodeksu karnego skarbowego (k.k.s.) za wykroczenie skarbowe można nałożyć grzywnę w wysokości od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia ustalonego na podstawie ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, natomiast mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia.

Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu

 Do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe są uprawnieni:

    1)    upoważnieni pracownicy urzędów skarbowych,

    2)    inspektorzy kontroli skarbowej,

    3)    upoważnieni funkcjonariusze celni.

Upoważnienie do nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego pracownikom urzędów skarbowych wydaje naczelnik właściwego urzędu skarbowego, zaś funkcjonariuszom celnym upoważnienie wydaje naczelnik właściwego urzędu celnego. Każde takie upoważnienie powinno zawierać oznaczenie podmiotu wydającego upoważnienie, numer upoważnienia, datę wydania i termin ważności, podstawę prawną jego wydania, imię i nazwisko oraz numer legitymacji służbowej lub numer identyfikacyjny upoważnionego funkcjonariusza oraz określenie obszaru, na którym upoważnienie jest ważne. Ponadto upoważnienie powinno być podpisane przez organ, który je wydał, oraz opatrzone odciskiem pieczęci urzędowej.

Z zasady (jeśli przepis szczególny nie stanowi inaczej), funkcjonariusz nakładający karę grzywny, na żądanie sprawcy wykroczenia skarbowego, jest obowiązany okazać dokument uprawniający go do nałożenia kary grzywny w drodze mandatu karnego.

Czytaj także: Szersze uprawnienia straży miejskich do nakładania mandatów>>

Zasady nakładania kary grzywny

W postępowaniu mandatowym, karę grzywny w drodze mandatu karnego nałożyć można jedynie wtedy, gdy osoba sprawcy i okoliczności popełnienia wykroczenia skarbowego nie budzą wątpliwości, stąd też warunkiem nałożenia grzywny w drodze mandatu jest wyrażenie przez sprawcę wykroczenia skarbowego zgody na przyjęcie mandatu.

Jeżeli sprawca wykroczenia skarbowego nie wyrazi zgody na przyjęcie mandatu karnego, to sprawa zostanie rozpoznana na zasadach ogólnych, tzn. jeżeli już wszczęto postępowanie przygotowawcze – będzie ono kontynuowane, a jeżeli zaoferowano sprawcy mandat przed wszczęciem postępowania przygotowawczego, organ finansowy wyda postanowienie o wszczęciu dochodzenia i przeprowadzi dochodzenie, co nie wyklucza zastosowania w trakcie tegoż np. instytucji dobrowolnego poddania się sprawcy odpowiedzialności, czy też umorzenia lub warunkowego umorzenia postępowania.

Przed nałożeniem kary grzywny w drodze mandatu karnego funkcjonariusz poucza sprawcę wykroczenia skarbowego o prawie niewyrażenia zgody na przyjęcie mandatu i o skutkach prawnych braku takiej zgody, a ponadto obowiązany jest określić wykroczenie skarbowe zarzucane sprawcy oraz pouczyć go o pozostałych warunkach dopuszczalności postępowania mandatowego.

Sposób uiszczenia grzywny

W postępowaniu mandatowym można nałożyć karę grzywny w drodze mandatu karnego:

1)    wydanego ukaranemu po uiszczeniu kary grzywny upoważnionemu podmiotowi,

2)    kredytowanego, wydawanego za potwierdzeniem odbioru ukaranemu.

Ukarany karą grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego kredytowanego może ją uiścić w następujący sposób:

•    przelewem środków pieniężnych na rachunek bankowy lub wpłatą gotówki do kasy:

a)    właściwego urzędu skarbowego, jeżeli karę grzywny nałożył upoważniony pracownik urzędu skarbowego,

b)    właściwego urzędu kontroli skarbowej, jeżeli karę grzywny nałożył inspektor kontroli skarbowej;

•    przelewem środków pieniężnych na rachunek bankowy właściwej izby celnej lub wpłatą gotówki do kasy właściwej izby celnej albo do kasy właściwego urzędu celnego, jeżeli karę grzywny nałożył upoważniony funkcjonariusz celny.

Karę grzywny nałożoną w drodze mandatu karnego ukarany może uiścić również w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej, jeżeli funkcjonariusz ją nakładający lub finansowy organ postępowania przygotowawczego albo kasa właściwego urzędu są wyposażeni w odpowiednie urządzenie do autoryzacji transakcji rozliczeń bezgotówkowych.

Przed wydaniem mandatu karnego funkcjonariusz informuje sprawcę wykroczenia skarbowego o możliwych sposobach uiszczenia kary grzywny, a w przypadku możliwości uiszczenia kary grzywny w formie bezgotówkowej za pomocą karty płatniczej – również o takiej możliwości, a także o wysokości opłat i prowizji pobieranych przez podmioty dokonujące autoryzacji transakcji i rozliczeń finansowych związanych z przekazaniem kary grzywny na właściwy rachunek bankowy.

Mandat karny kredytowany powinien zawierać pouczenie o obowiązku uiszczenia nałożonej kary grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu oraz o skutkach jej nieuiszczenia w tym terminie. Pomimo tego, przepisy nowego rozporządzenia zobowiązują funkcjonariusza, aby jeszcze przed wydaniem mandatu karnego kredytowanego pouczył sprawcę o obowiązku uiszczenia nałożonej kary grzywny we wskazanym terminie i skutkach jej nieuiszczenia.

Czytaj także: Nowy taryfikator mandatów wchodzi w życie>>

Ewidencjonowanie grzywien i rozliczanie formularzy mandatu karnego

Urzędy skarbowe, urzędy celne i urzędy kontroli skarbowej prowadzą ewidencje grzywien nałożonych w drodze mandatu karnego. Ewidencje te zawierają następujące dane:

    1)    serię i numer mandatu oraz jego rodzaj;

    2)    wysokość grzywny;

    3)    datę ukarania;

    4)    datę uiszczenia grzywny;

    5)    dane ukaranego zgodnie z mandatem: imię i nazwisko, adres zamieszkania, NIP, nr PESEL albo datę urodzenia i numer paszportu;

    6)    kwalifikację prawną wykroczenia skarbowego wraz z jego dokładnym określeniem;

    7)    rodzaje i kwoty należności publicznoprawnych uszczuplonych lub narażonych na uszczuplenie w związku z wykroczeniem skarbowym;

    8)    datę wniosku o uchylenie mandatu;

    9)    datę i treść orzeczenia sądu w sprawie uchylenia mandatu;

    10)    kwotę grzywny do zwrotu.

Ewidencje prowadzone przez urzędy kontroli skarbowej zawierają ponadto datę skierowania do organu egzekucyjnego tytułu wykonawczego wraz z określeniem organu i numeru tego tytułu. Nadzór nad ewidencjami sprawują naczelnicy urzędów skarbowych, naczelnicy urzędów celnych i dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej.

Funkcjonariusze, którym przekazano formularze mandatów karnych są z nich rozliczani. Naczelnicy urzędów skarbowych i naczelnicy urzędów celnych rozliczają funkcjonariuszy z przekazanych im formularzy, natomiast w przypadku inspektorów kontroli skarbowej rozliczeń tych dokonują dyrektorzy urzędów kontroli skarbowej.

W załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2011 r. w sprawie nakładania kary grzywny w drodze mandatu karnego za wykroczenia skarbowe (Dz.U. Nr 94, poz. 552) określono nowy wzór formularza mandatu karnego. Formularze mandatów karnych używane przed dniem wejścia w życie tego rozporządzenia mogą być jeszcze stosowane do czasu wyczerpania zapasów, nie dłużej jednak niż do dnia 30 czerwca 2012 r.

Sebastian Kowalski

Sędzia Sądu Rejonowego w Wałbrzychu

samorzad.infor.pl

Sektor publiczny
W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

Bon energetyczny przyjęty przez rząd. Ma mieć wartość od 300 do 1200 zł, przy progach dochodowych 2500 lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie
29 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jak wynika z nowych regulacji bon energetyczny będzie świadczeniem dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wartość bonu energetycznego to przedział od 300 do 1200 zł. Wniosek o wypłatę bonu będzie można złożyć od 15 lipca do 30 września 2024 r.

Jak zapłacić 100 zł zamiast 460 zł za bilet z Warszawy do Wiednia? Rusza wielka akcja PKP Intercity
29 kwi 2024

Ministerstwo Infrastruktury informuje o kampanii "20 tysięcy biletów na 20 lat Polski w Unii Europejskiej", która inauguruje obchody rocznicy 20-lecia obecności Polski w UE w obszarze infrastruktury. W ramach promocyjnej oferty PKP Intercity będzie można nawet za 20 proc. ceny regularnej udać się pociągiem do Wiednia, Pragi, Berlina czy Budapesztu.

Majówka z mObywatelem. Zobacz, jak wykorzystać aplikację w hotelu, pociągu czy wypożyczalni sprzętu sportowego
29 kwi 2024

W okresie majówki, kiedy większość z nas planuje odpoczynek i wyrusza w podróż, warto pamiętać o wygodnych i bezpiecznych narzędziach. Aplikacja mObywatel to nie tylko cyfrowy portfel na dokumenty, ale także wszechstronny asystent, który ułatwia codzienne życie. Dlaczego warto spędzić majówkę z mObywatelem?

pokaż więcej
Proszę czekać...