Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
woda pływanie jezioro bezpieczeństwo / Shutterstock

Wakacje już się rozpoczęły, to dobry moment, aby przypomnieć o tym, że nawet najlepsza zabawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. 

Woda - niebezpieczny żywioł

Rozpoczęły się już wakacje, a wraz z nimi częstsze przebywanie nad wodą. Dodatkowo przewidywane w najbliższych dniach w większości województw upały tym bardziej zachęcają do korzystania z rzek, stawów i innych kąpielisk. Podczas gdy twoją głowę będzie zaprzątać to, czy zabrałeś odpowiednią ilość wody i prowiantu, czy zapakowałeś koc, nie możesz zapomnieć o najważniejszym - zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Każdego roku w Polsce tonie kilkaset osób. Woda to wspaniały, ale jednocześnie niebezpieczny żywioł. Z policyjnych statystyk wynika, że w 2023 roku odnotowano 490 wypadków tonięć (utonęło 450 osób). Wśród ofiar są i dzieci. Najwięcej utonięć jest wśród osób powyżej 50 r.ż. 

Jaka jest najczęstsza przyczyna utonięć?

Niestety, ale wciąż najczęstszą przyczyną utonięć jest alkohol. Osoby wchodzące do wody a będące pod wpływem alkoholu mają zaburzony zmysł równowagi i orientacji, wystarczy jeden nieuważny krok i może wydarzyć się tragedia. Warto pamiętać, że piwo to też alkohol i nawet jedno stwarza już niebezpieczeństwo. Wśród innych przyczyn wypadków utonięcia można wymienić brawurę, brak rozwagi czy niewłaściwą ocenę swoich umiejętności, a także pływanie na niestrzeżonych kąpieliskach. 

Ważne

Nawet jeżeli pływamy na kąpielisku strzeżonym przez ratownika, to my jesteśmy w pierwszej kolejności odpowiedzialni za swoje bezpieczeństwo.

O tych podstawowych zasadach musisz pamiętać!

  • chcesz odpocząć nad wodą? Możesz wybrać dowolne miejsce. Chcesz popływać? Wybieraj tylko miejsca strzeżone, czyli pod okiem ratownika. Jeśli na miejscu widzisz znak, że kąpiel jest zakazana - bezwzględnie trzymaj się zakazu,
  • regulamin kąpieliska jest ważny, przestrzegaj go, jak również słuchaj zaleceń ratownika,
  • korzystaj ze strefy odpowiedniej do swoich umiejętności: na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
    • wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – bojami (pławami) w kolorze białym,
    • strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
    • strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – bojami (pławami) w kolorze żółtym;
  • nie skacz do wody w miejscach niewyznaczonych (może tam być zbyt płytko),
  • spożywałeś alkohol? Kategorycznie nie wchodź do wody. To samo dotyczy uprawniania sportów wodnych. 
  • widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy? Zareaguj,
  • dobrze oceń swoje umiejętności pływackie, nie szarżuj,
  • chcesz pływać po zmroku? Nie wypływaj zbyt daleko od brzegu, aby nie stracić orientacji
  • w przypadku zmęczenia czy skurczu mięśni, jak najszybciej wyjdź z wody,
  • nie zostawiaj dzieci bez opieki, nawet w basenie na własnej posesji,
  • korzystając ze sprzętu pływającego np. roweru wodnego, kajaku pływaj zawsze w zapiętej/zasznurowanej kamizelce asekuracyjnej (kapoku).

Ważne numery alarmowe 

Warto zapisać w telefonie te numery alarmowe. 

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112 

WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Przydatna jest również bezpłatna aplikacja RATUNEK, która ma aprobację ochotniczych służb ratunkowych GOPR, TOPR, MOPR, WOPR. Aplikacja pozwala na lokalizację użytkownika z dokładnością do 3 metrów. 

Udar słoneczny

Przebywanie na otwartej przestrzeni, bez możliwości schronienia się w cieniu, picie małej ilości wody może skutkować udarem cieplnym. Jak go rozpoznać i jak pomóc poszkodowanemu można przeczytać w poniższym artykule. 

 

Zobacz także: Wakacje 2024. GIS ma pod nadzorem 40 tys. miejsc wypoczynku
Jak zachowywać się na łódce? Jakie trzeba mieć uprawnienia? Poradnik

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Sektor publiczny
Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
28 cze 2024

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli
28 cze 2024

Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)

Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?
27 cze 2024

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?

Jak zdrowie roślin wpływa na nasze życie i gospodarkę? [WYWIAD]
26 cze 2024

„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” to hasło kampanii #PlantHealth4Life. O tym, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne, dlaczego lepiej nie przywozić kwiatów z podróży i jakie straty dla gospodarki przynoszą chore rośliny opowiada Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej. 

Tusk zapowiada: Będzie nowe lotnisko w Baranowie pod Warszawą
26 cze 2024

Premier Donald Tusk ogłosił, że w Baranowie, niedaleko Warszawy, powstanie nowe lotnisko, które ma być najnowocześniejszym w Europie. Jednocześnie rząd zrezygnował z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Będzie lotnisko w Baranowie
26 cze 2024

Premier Donald Tusk poinformował, że powstanie port lotniczy w Baranowie pod Warszawą. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie. 

Zakopywali odpady, grozi im do 10 lat więzienia
26 cze 2024

Zamiast utylizować śmieci, zakopywali je na prywatnym lotnisku. Do 10 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi dziewięciu osobom, w tym właścicielom firmy zajmującej się wywozem odpadów.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą
26 cze 2024

Wakacje już się rozpoczęły, to dobry moment, aby przypomnieć o tym, że nawet najlepsza zabawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. 

Polacy przeciwko zniesieniu oceny z zachowania
26 cze 2024

Ponad 60% badanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET wyraziło dezaprobatę wobec pomysłu ministra edukacji Barbary Nowackiej dotyczącego likwidacji ocen z zachowania. Co trzeci ankietowany popiera tę propozycję.

NSA: 40 punktów dla osoby niepełnosprawnej a "stare świadczenie pielęgnacyjne" 2988 zł
28 cze 2024

W sprawie tej opis stanu funkcjonowania matki wg skali Dorothy Barthel wynosił 40 pkt. Nie można z tego wnioskować, że wykonywanie prostych czynności pielęgnacyjnych przez osobę niepełnosprawną wyklucza świadczenie pielęgnacyjne. Osoba niepełnosprawna mogła sama zjeść (na łóżku) śniadanie, umyć sobie sama zęby i twarz. Ale na łóżku. Sama do łazienki czy po schodach przejść nie mogła. I dlatego NSA przyznał świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...