REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?

płodność dziecko starania ciąża lekarz
płodność dziecko starania ciąża lekarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?
rozwiń >

Ile osób zmaga się z niepłodnością?

Kiedy mówimy o niepłodności? Niepłodność jest chorobą określaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako brak możliwości zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia (2-4 razy w tygodniu) bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji.

REKLAMA

Jak duży jest odsetek osób niepłodnych? Według raportu WHO z 2023 r. Szacunki dotyczące częstości występowania niepłodności 1990 -2021 około 17,5 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej 1 na 6 osób, zmaga się z niepłodnością. W Polsce szacuje się, że ten problem dotyka między 1 a 1,5 mln par, co stanowi aż 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym.

Co wpływa na męską płodność

W przypadku kobiet kluczową kwestią w płodności jest wiek, u mężczyzn najważniejsza jest jakość nasienia. Jest wiele rzeczy, które mają na nią negatywny wpływ. To miedzy innymi:

  • stres
  • nadwaga
  • niewłaściwa dieta
  • używki
  • brak ruchu
  • choroby cywilizacyjne
  • choroby układu moczowo-płciowego.

Stresująca siedząca praca, brak ruchu w czasie wolnym, kredyt, smog to wszystko może mieć wpływ na jakość nasienia. Niektóre czynniki są niezależne od pacjenta, ale na inne - takie jak lepsza dieta czy większą ilość ruchu już ma wpływ. Warto mieć tego świadomość. 

Badanie nasienia na NFZ

Badanie nasienia, czyli seminogram to podstawowe i nieinwazyjne badanie wykonywane w diagnostyce męskiej niepłodności. W jego trakcie bada się następujące parametry nasienia: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • objętość
  • lepkość ejakulatu
  • czas upłynnienia
  • pH
  • wygląd nasienia
  • ogólna liczba plemników w nasieniu
  • liczba plemników w 1 ml ejakulatu
  • odsetek żywych i poruszających się plemników
  • a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.

Od 1 stycznia 2024 r. finansowanie tego badania przez NFZ zostało zwiększone, tak aby było bardziej dostępne.

Bezpłatne badanie nasienia - dla kogo?

Kto kwalifikuje się do skorzystania z bezpłatnego badania nasienia? Czy każdy może je wykonać? Pierwsze próby niepowodzenia zajścia w ciążę nie są od razu sygnałem, że pacjent boryka się z niepłodnością. 

Seminogram wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn:

  • którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat lub
  • którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat, lub
  • z rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: N46 Niepłodność męska
  • których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.

Lekarz Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ zwraca uwagę, że diagnostyka niepłodności męskiej powinna rozpocząć się równolegle z diagnostyką kobiety. Dzięki badaniu można ocenić płodność i szanse na naturalne poczęcie dziecka. 

Badanie nasienia - kto je zleca?

Seminogram zleca lekarz w ramach konsultacji specjalistycznej w następujących poradniach:

  • położniczo-ginekologicznej
  • urologicznej
  • endokrynologicznej
  • andrologicznej
  • leczenia niepłodności
  • planowania rodziny i rozrodczości

Następnie lekarz ocenia wynik badania i planuje dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.

Badanie nasienia - jak się przygotować?

Seminogram wymaga przygotowania na 3-5 dni przed. Wówczas należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie pić alkoholu, ograniczyć palenie papierosów i unikać nadmiernego wysiłku. Jeśli pacjent przyjmował w okresie ostatnich 3 miesięcy leki lub przebył jakieś choroby powinien poinformować o tym lekarza, gdyż mogą one zafałszować wynik. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: NFZ

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA