REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?

płodność dziecko starania ciąża lekarz
płodność dziecko starania ciąża lekarz
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?
rozwiń >

Ile osób zmaga się z niepłodnością?

Kiedy mówimy o niepłodności? Niepłodność jest chorobą określaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako brak możliwości zajścia w ciążę po 12 miesiącach regularnego współżycia (2-4 razy w tygodniu) bez stosowania jakichkolwiek metod antykoncepcji.

REKLAMA

Jak duży jest odsetek osób niepłodnych? Według raportu WHO z 2023 r. Szacunki dotyczące częstości występowania niepłodności 1990 -2021 około 17,5 proc. dorosłej populacji, czyli mniej więcej 1 na 6 osób, zmaga się z niepłodnością. W Polsce szacuje się, że ten problem dotyka między 1 a 1,5 mln par, co stanowi aż 20 proc. społeczeństwa w wieku rozrodczym.

Co wpływa na męską płodność

W przypadku kobiet kluczową kwestią w płodności jest wiek, u mężczyzn najważniejsza jest jakość nasienia. Jest wiele rzeczy, które mają na nią negatywny wpływ. To miedzy innymi:

 • stres
 • nadwaga
 • niewłaściwa dieta
 • używki
 • brak ruchu
 • choroby cywilizacyjne
 • choroby układu moczowo-płciowego.

Stresująca siedząca praca, brak ruchu w czasie wolnym, kredyt, smog to wszystko może mieć wpływ na jakość nasienia. Niektóre czynniki są niezależne od pacjenta, ale na inne - takie jak lepsza dieta czy większą ilość ruchu już ma wpływ. Warto mieć tego świadomość. 

Badanie nasienia na NFZ

Badanie nasienia, czyli seminogram to podstawowe i nieinwazyjne badanie wykonywane w diagnostyce męskiej niepłodności. W jego trakcie bada się następujące parametry nasienia: 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • objętość
 • lepkość ejakulatu
 • czas upłynnienia
 • pH
 • wygląd nasienia
 • ogólna liczba plemników w nasieniu
 • liczba plemników w 1 ml ejakulatu
 • odsetek żywych i poruszających się plemników
 • a także ewentualna aglutynacja (zgrupowanie) plemników i stopień jej zaawansowania.

Od 1 stycznia 2024 r. finansowanie tego badania przez NFZ zostało zwiększone, tak aby było bardziej dostępne.

Bezpłatne badanie nasienia - dla kogo?

Kto kwalifikuje się do skorzystania z bezpłatnego badania nasienia? Czy każdy może je wykonać? Pierwsze próby niepowodzenia zajścia w ciążę nie są od razu sygnałem, że pacjent boryka się z niepłodnością. 

Seminogram wykonuje się u pełnoletnich mężczyzn:

 • którzy przez co najmniej 12 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma poniżej 35 lat lub
 • którzy przez co najmniej 6 miesięcy bezskutecznie starali się ze swoją partnerką o ciążę w sytuacji, gdy partnerka ma powyżej 35 lat, lub
 • z rozpoznaniem według klasyfikacji ICD-10: N46 Niepłodność męska
 • których partnerka została zakwalifikowana do inseminacji domacicznej.

Lekarz Maciej Karaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej w Centrali NFZ zwraca uwagę, że diagnostyka niepłodności męskiej powinna rozpocząć się równolegle z diagnostyką kobiety. Dzięki badaniu można ocenić płodność i szanse na naturalne poczęcie dziecka. 

Badanie nasienia - kto je zleca?

Seminogram zleca lekarz w ramach konsultacji specjalistycznej w następujących poradniach:

 • położniczo-ginekologicznej
 • urologicznej
 • endokrynologicznej
 • andrologicznej
 • leczenia niepłodności
 • planowania rodziny i rozrodczości

Następnie lekarz ocenia wynik badania i planuje dalsze postępowanie diagnostyczno-terapeutyczne.

Badanie nasienia - jak się przygotować?

Seminogram wymaga przygotowania na 3-5 dni przed. Wówczas należy zachować wstrzemięźliwość seksualną, nie pić alkoholu, ograniczyć palenie papierosów i unikać nadmiernego wysiłku. Jeśli pacjent przyjmował w okresie ostatnich 3 miesięcy leki lub przebył jakieś choroby powinien poinformować o tym lekarza, gdyż mogą one zafałszować wynik. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: NFZ

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA