REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli
Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)

Wynagrodzenie nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i szkołach polskich przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego – które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości,
2) dodatku za warunki pracy z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)
– który został wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Dodatek walutowy - podstawa prawna

REKLAMA

Dodatek walutowy przysługuje ww. nauczycielom na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 13 sierpnia 2019 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach polskich oraz w publicznych szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1599).

Od 1 września 2023 r. jego brzmienie uległo zmianie. Chodziło o dostosowanie go do zmian określonych w nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty, która wprowadziła zmiany w rodzajach szkół. Dotychczasowe „szkolne
punkty konsultacyjne przy polskich placówkach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej”, wymienione w powołanym przepisie (§ 2 ust. 1 pkt 16a rozporządzenia składkowego), zastąpiono
„szkołami polskimi przy polskich placówkach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Dodatek walutowy w praktyce nie jest oskładkowany 

Dodatek walutowy wypłacany ww. nauczycielom, nie jest oskładkowany. To wyjątek od generalnego sposobu ustalania podstawy wymiaru składek określonego dla pracowników zatrudnionych za granicą.

Pełna treść rozporządzenia o dodatku walutowym

Na podstawie art. 30 ust. 7b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730 i 1287) zarządza się, co następuje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§  1. 

Rozporządzenie określa składniki, wysokość oraz warunki i sposób wypłacania wynagrodzenia przysługującego nauczycielom zatrudnionym w szkołach polskich, o których mowa w art. 4 pkt 29 d ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078 i 1287), oraz w publicznych szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "nauczycielami".

§  2. 

Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

1) wynagrodzenia zasadniczego;

2) dodatku za warunki pracy z tytułu wykonywania pracy za granicą, zwanego dalej "dodatkiem walutowym".

§  3. 

Wysokość stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego odpowiada wysokości średniego wynagrodzenia nauczycieli odpowiednich stopni awansu zawodowego, określonego w art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

§  4. 

REKLAMA

1. Wysokość dodatku walutowego ustala się z zastosowaniem mnożnika 2,4, przyjmując za podstawę dodatek zagraniczny bazowy ustalony dla państwa, w którym nauczyciel wykonuje pracę, na podstawie przepisów w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.

2. Wysokość dodatku walutowego dla nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownika szkoły polskiej, dyrektora szkoły, dyrektora zespołu szkół, wicedyrektora szkoły lub wicedyrektora zespołu szkół, ustala się, w ramach posiadanych środków finansowych, z zastosowaniem mnożnika od 2,4 do 3,2, uwzględniając liczbę uczniów i oddziałów w szkole polskiej, szkole lub zespole szkół, strukturę organizacyjną, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska oraz warunki geograficzne, w których funkcjonuje szkoła polska, szkoła lub zespół szkół.

3. Wysokość dodatku walutowego dla nauczyciela oddelegowanego do pracy w sekcji polskiej w szkole działającej w systemie oświaty innego kraju, któremu dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, zwanego dalej "Ośrodkiem", powierzył zadania kierownika sekcji polskiej, ustala się, w ramach posiadanych środków finansowych, z zastosowaniem mnożnika od 2,4 do 3,2, uwzględniając liczbę uczniów i oddziałów w sekcji polskiej, strukturę organizacyjną, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska oraz warunki geograficzne, w których funkcjonuje sekcja polska.

§  5. 

Wynagrodzenie zasadnicze i dodatek walutowy dla nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze zajęć ustala się proporcjonalnie do tego wymiaru.

§  6. 

Zmiana wysokości wynagrodzenia zasadniczego w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego.

§  7. 

W przypadku uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego w trybie art. 9b ust. 3a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego.

§  8. 

1. Wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane w złotych w ostatnim dniu miesiąca na rachunek bankowy wskazany przez nauczyciela. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane w dniu poprzedzającym ten dzień.

2. Wynagrodzenie zasadnicze wypłaca Ośrodek.

3. Dodatek walutowy jest wypłacany w walucie stanowiącej środek płatniczy w państwie, w którym nauczyciel wykonuje pracę, a w przypadkach uzasadnionych zapewnieniem siły nabywczej pieniądza, na pisemny wniosek nauczyciela, w dolarach USA (USD) lub euro (EUR).

4. Dodatek walutowy jest wypłacany w ostatnim dniu miesiąca, a jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy - w dniu poprzedzającym ten dzień:

1) bezpośrednio nauczycielowi lub - na jego pisemny wniosek - w inny sposób, przez kierownika szkoły polskiej, dyrektora szkoły lub dyrektora zespołu szkół;

2) nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko kierownika szkoły polskiej, dyrektora szkoły lub dyrektora zespołu szkół, na rachunek bankowy wskazany przez nauczyciela, przez Ośrodek.

§  9. 

Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 września 2004 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 2138 i 2419 oraz z 2009 r. poz. 423).

§  10. 

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.

1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1055).

 

źródło informacji: 71 praktycznych przykładów PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK ZUS, Praktyczne rozliczenia, Wydawnictwo Infor.pl SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA