REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli

Tomasz Król
prawnik - prawo pracy, cywilne, gospodarcze, administracyjne, podatki, ubezpieczenia społeczne, sektor publiczny
Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli
Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)

Wynagrodzenie nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i szkołach polskich przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej składa się z:
1) wynagrodzenia zasadniczego – które stanowi podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne w pełnej wysokości,
2) dodatku za warunki pracy z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)
– który został wyłączony z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

REKLAMA

Dodatek walutowy - podstawa prawna

REKLAMA

Dodatek walutowy przysługuje ww. nauczycielom na podstawie rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z 13 sierpnia 2019 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach polskich oraz w publicznych szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. z 2019 r. poz. 1599).

Od 1 września 2023 r. jego brzmienie uległo zmianie. Chodziło o dostosowanie go do zmian określonych w nowelizacji ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty, która wprowadziła zmiany w rodzajach szkół. Dotychczasowe „szkolne
punkty konsultacyjne przy polskich placówkach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej”, wymienione w powołanym przepisie (§ 2 ust. 1 pkt 16a rozporządzenia składkowego), zastąpiono
„szkołami polskimi przy polskich placówkach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej”.

Dodatek walutowy w praktyce nie jest oskładkowany 

Dodatek walutowy wypłacany ww. nauczycielom, nie jest oskładkowany. To wyjątek od generalnego sposobu ustalania podstawy wymiaru składek określonego dla pracowników zatrudnionych za granicą.

Pełna treść rozporządzenia o dodatku walutowym

Na podstawie art. 30 ust. 7b ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967 i 2245 oraz z 2019 r. poz. 730 i 1287) zarządza się, co następuje:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

§  1. 

Rozporządzenie określa składniki, wysokość oraz warunki i sposób wypłacania wynagrodzenia przysługującego nauczycielom zatrudnionym w szkołach polskich, o których mowa w art. 4 pkt 29 d ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078 i 1287), oraz w publicznych szkołach i zespołach szkół przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, zwanych dalej "nauczycielami".

§  2. 

Wynagrodzenie nauczycieli składa się z:

1) wynagrodzenia zasadniczego;

2) dodatku za warunki pracy z tytułu wykonywania pracy za granicą, zwanego dalej "dodatkiem walutowym".

§  3. 

Wysokość stawki wynagrodzenia zasadniczego dla nauczycieli poszczególnych stopni awansu zawodowego odpowiada wysokości średniego wynagrodzenia nauczycieli odpowiednich stopni awansu zawodowego, określonego w art. 30 ust. 3 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela.

§  4. 

REKLAMA

1. Wysokość dodatku walutowego ustala się z zastosowaniem mnożnika 2,4, przyjmując za podstawę dodatek zagraniczny bazowy ustalony dla państwa, w którym nauczyciel wykonuje pracę, na podstawie przepisów w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.

2. Wysokość dodatku walutowego dla nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownika szkoły polskiej, dyrektora szkoły, dyrektora zespołu szkół, wicedyrektora szkoły lub wicedyrektora zespołu szkół, ustala się, w ramach posiadanych środków finansowych, z zastosowaniem mnożnika od 2,4 do 3,2, uwzględniając liczbę uczniów i oddziałów w szkole polskiej, szkole lub zespole szkół, strukturę organizacyjną, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska oraz warunki geograficzne, w których funkcjonuje szkoła polska, szkoła lub zespół szkół.

3. Wysokość dodatku walutowego dla nauczyciela oddelegowanego do pracy w sekcji polskiej w szkole działającej w systemie oświaty innego kraju, któremu dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, zwanego dalej "Ośrodkiem", powierzył zadania kierownika sekcji polskiej, ustala się, w ramach posiadanych środków finansowych, z zastosowaniem mnożnika od 2,4 do 3,2, uwzględniając liczbę uczniów i oddziałów w sekcji polskiej, strukturę organizacyjną, złożoność zadań wynikających z zajmowanego stanowiska oraz warunki geograficzne, w których funkcjonuje sekcja polska.

§  5. 

Wynagrodzenie zasadnicze i dodatek walutowy dla nauczyciela zatrudnionego w niepełnym wymiarze zajęć ustala się proporcjonalnie do tego wymiaru.

§  6. 

Zmiana wysokości wynagrodzenia zasadniczego w czasie trwania stosunku pracy w związku z uzyskaniem kolejnego stopnia awansu zawodowego następuje z pierwszym dniem roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego.

§  7. 

W przypadku uzyskania kolejnego stopnia awansu zawodowego w trybie art. 9b ust. 3a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela zmiana wysokości wynagrodzenia następuje z dniem 1 stycznia roku następującego po roku kalendarzowym, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego.

§  8. 

1. Wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane w złotych w ostatnim dniu miesiąca na rachunek bankowy wskazany przez nauczyciela. Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie zasadnicze jest wypłacane w dniu poprzedzającym ten dzień.

2. Wynagrodzenie zasadnicze wypłaca Ośrodek.

3. Dodatek walutowy jest wypłacany w walucie stanowiącej środek płatniczy w państwie, w którym nauczyciel wykonuje pracę, a w przypadkach uzasadnionych zapewnieniem siły nabywczej pieniądza, na pisemny wniosek nauczyciela, w dolarach USA (USD) lub euro (EUR).

4. Dodatek walutowy jest wypłacany w ostatnim dniu miesiąca, a jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem wolnym od pracy - w dniu poprzedzającym ten dzień:

1) bezpośrednio nauczycielowi lub - na jego pisemny wniosek - w inny sposób, przez kierownika szkoły polskiej, dyrektora szkoły lub dyrektora zespołu szkół;

2) nauczycielowi, któremu powierzono stanowisko kierownika szkoły polskiej, dyrektora szkoły lub dyrektora zespołu szkół, na rachunek bankowy wskazany przez nauczyciela, przez Ośrodek.

§  9. 

Traci moc rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 9 września 2004 r. w sprawie wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w publicznych szkołach i szkolnych punktach konsultacyjnych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. poz. 2138 i 2419 oraz z 2009 r. poz. 423).

§  10. 

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 2019 r.

1 Minister Edukacji Narodowej kieruje działem administracji rządowej - oświata i wychowanie, na podstawie § 1 ust. 2 rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 6 czerwca 2019 r. w sprawie szczegółowego zakresu działania Ministra Edukacji Narodowej (Dz. U. poz. 1055).

 

źródło informacji: 71 praktycznych przykładów PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK ZUS, Praktyczne rozliczenia, Wydawnictwo Infor.pl SA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Min. edukacji B. Nowacka zgadza się na nagrodę jubileuszową dla nauczycieli. Będzie 28 886,2 zł brutto i 350%? [Obliczenia]

W MEN plenarne posiedzenie Zespołu ds. pragmatyki zawodowej nauczycieli. I szereg propozycji realizacji niektórych propozycji nauczycieli. Jednym z nich jest nagroda jubileuszowa za 45 lat pracy. 

Kandydat na prezydenta: ograniczyć 800+, zamiast tego darmowe obiady dla dzieci w szkołach [Gość Infor.pl]

Ograniczenie wysokości świadczenia - z 800 do 500 złotych oraz wprowadzenie progu dochodowego, od którego świadczenie by obowiązywało. To pomysł Piotra Szumlewicza, przewodniczącego związku zawodowego Związkowa Alternatywa, a także kandydata na prezydenta RP w 2025 roku. 

MSWiA: na pewno nie będzie podwyżki +15% w służbach mundurowych. Możliwe zmiany w świadczeniach mieszkaniowych

Związki zawodowe służb mundurowych zdecydowały o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Domagają się m.in. 15-proc. podwyżek i świadczenia mieszkaniowego na wzór tego w Siłach Zbrojnych RP. Wiceszef MSWiA Wiesław Szczepański zapewnił, że resort chce rozmawiać o postulatach, ale przyjęto już zapisy o 5-proc. podwyżce.

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025?

Cyfryzacja. Kluczowe wyzwania i szanse dla polskich przedsiębiorstw. Podsumowanie 2024 r. Co przyniesie rok 2025? Transformacja cyfrowa redefiniuje sposób, w jaki działają firmy na całym świecie. Jak polscy przedsiębiorcy mogą wykorzystać cyfryzację do zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności?

REKLAMA

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych

Nie będzie podwyższenia stawki VAT przy sprzedaży żywych zwierząt koniowatych. Resort rolnictwa poinformował, że po kilkukrotnej interwencji i zdecydowanym sprzeciwie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego odstąpiono od podwyższenia stawki VAT na sprzedaż żywych zwierząt koniowatych.

Brak porozumienia w sprawie lekcji religii. MEN ogłasza koniec konsultacji

Komisja Wspólna Przedstawicieli Rządu Rzeczypospolitej Polskiej i Konferencji Episkopatu Polski nie osiągnęła porozumienia w sprawie lekcji religii. Episkopat zapowiedział, że wobec naruszenia obowiązujących przepisów, strona kościelna będzie podejmować dalsze kroki prawne. MEN zakończyło proces konsultacji publicznych dotyczących organizacji lekcji religii i etyki w szkołach.

11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego wpisanych na ministerialną listę produktów tradycyjnych

Na ministerialną listę produktów tradycyjnych trafiło 11 nowych wyrobów z województwa lubelskiego. Są to między innymi bandzwoły z fasolą, trawnicka lemieszka i szczodroki karczmiskie. 

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. [Projekt rozporządzenia]

Doustne i donosowe produkty immunostymulujące (szczepionki) w zaktualizowanym wykazie substancji czynnych wchodzących w skład produktów leczniczych, które można sprzedawać w placówkach obrotu pozaaptecznego i w aptekach. Projekt trafił do konsultacji.

REKLAMA

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych

Poniosłeś straty w wyniku deszczu nawalnego lub powodzi? Złóż wniosek do 31 stycznia 2025 r. Dopłaty od 1 tys. zł do 3 tys. zł na ha upraw rolnych. Jak złożyć wniosek? Jakie są stawki dopłat do powierzchni zniszczonych upraw?

Dlaczego Polska sprzeciwia się umowie UE-Mercosur? Trzy główne powody, a także możliwe scenariusze

Polska jednoznacznie mówi "nie" umowie handlowej UE-Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ostrzega przed jej konsekwencjami dla rolnictwa i standardów produkcji w UE. Co budzi największe obawy? Jakie będą dalsze kroki Unii Europejskiej i polskiego rządu?

REKLAMA