REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Punkt paszportowy
paszport lotnisko Chopina Okęcie
MSWiA
Źródło zewnętrzne

REKLAMA

REKLAMA

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

Szef MSWiA oraz wiceminister Tomasz Szymański podczas konferencji pasowej przedstawili szczegóły dotyczące uruchomienia nowych punktów wydawania paszportów tymczasowych. " Zachęceni sukcesem punktu tymczasowego wydawania paszportów na Lotnisku Chopina w Warszawie zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne punkty. W lipcu ruszą trzy punkty: w Krakowie, Gdańsku i Katowicach".

REKLAMA

Zostaną one uruchomione zgodnie z poniższym harmonogramem:

  • Międzynarodowy Port Lotniczy im. Jana Pawła II Kraków-Balice – 1 lipca 2024 r.;
  • Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy – 8 lipca 2024 r.;
  • Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach – 17 lipca 2024 r.

Najczęstsze pytania i odpowiedzi (Q&A) dotyczące wyrobienia szybkiego paszportu tymczasowego na lotnisku:

Czy dziecko, które leci samo może wyrobić paszport tymczasowy?

Nie. W imieniu osoby małoletniej, wniosek o wydanie paszportu tymczasowego może złożyć matka, ojciec, opiekun prawny lub kurator. Wymagana jest zgoda obojga rodziców na wydanie paszportu tymczasowego.

Od jakiego wieku można samodzielnie wyrobić paszport tymczasowy?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możliwość samodzielnego złożenia wniosku o wydanie paszportu tymczasowego dotyczy osób, które ukończyły 18. rok życia.

Paszport dla dziecka - złożyłem wniosek w urzędzie, ale nie wiem, czy się wyrobią z wydrukiem. Czy mogę ubiegać się o tymczasowy na lotnisku?

Tak, pod warunkiem, że dziecko posiadało wcześniej dokument tożsamości z numerem PESEL (paszport lub dowód osobisty).

Lecę z innego lotniska niż te, na których funkcjonują punkty paszportowe. Czy nadal mogę ubiegać się o wyrobienie szybkiego paszportu tymczasowego?

Tak, wyrobienie paszportu tymczasowego jest możliwe również w sytuacji, kiedy wylot zaplanowany jest z innego lotniska w kraju.  

Lecę w niedzielę/wcześnie rano - kiedy mogę wyrobić paszport?

Paszport tymczasowy można otrzymać nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu. W tej sytuacji, wniosek można złożyć w czwartek lub piątek (o ile, nie są to dni ustawowo wolne od pracy). 

Będę w Warszawie, a tydzień później lecę z Gdańska. Czy mogę wyrobić paszport podczas mojego pobytu?

Nie. W punkcie na Lotnisku Chopina można otrzymać paszport tymczasowy nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu. Jednak od 8 lipca br. paszport tymczasowy będzie można wyrobić również na lotnisku w Gdańsku. 

Czy do wyrobienia paszportu tymczasowego potrzebny jest adres zameldowania? Czy wystarczy adres zamieszkania?

 Do wydania paszportu tymczasowego na lotnisku nie jest wymagany adres zameldowania. Konieczne jest jednak wskazanie adresu do korespondencji.

Dlaczego dostępna jest płatność wyłącznie kartą?

W punktach na lotniskach dostępna jest płatność wyłącznie kartą z uwagi na bezpieczeństwo obrotu środkami finansowymi.

Czy dziecko musi mieć PESEL, żeby wyrobić paszport?

Tak. W punktach na lotniskach nie jest nadawany numer PESEL.

Mieszkam na stałe poza granicami Polski, czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku?

Tak, pod warunkiem posiadania wcześniej polskiego dokumentu tożsamości zawierającego numer PESEL (paszport lub dowód osobisty) oraz potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego.

Jak długo jest ważny paszport?

Okres ważności paszportu tymczasowego jest dostosowywany do indywidualnych okoliczności, tj. do długości planowanego pobytu za granicą.

Czy wpuszczą mnie do Turcji na ten paszport?

Tak. Paszport tymczasowy umożliwia wjazd na terytorium Turcji. Przed każdą podróżą zachęcamy jednak do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi w portalu dla podróżujących:  https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych 

W internecie było napisane, że mój kraj docelowy nie akceptuje paszportów tymczasowych. Czy z tym wyrobionym na lotnisku mogę polecieć?

Nie.

Czy mogę otrzymać paszport tymczasowy w punkcie na lotnisku, jeżeli w drodze na lotnisko zgubiłem dowód osobisty?

Tak, pod warunkiem potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego.

Na lotnisku okazało się, że nie mam żadnego dokumentu ze sobą, czy będę mógł wyrobić paszport tymczasowy? 

Tak, pod warunkiem posiadania uprzednio dokumentu tożsamości zawierającego numer PESEL (paszport lub dowód osobisty) oraz potwierdzenia wszystkich niezbędnych danych do wydania paszportu tymczasowego. 

Dostałem informację, że mój paszport jest do odebrania w urzędzie, ale nie zdążę pojechać po niego przed wylotem. Czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na lotnisku? 

Tak, jeżeli informacja o gotowości paszportu do odbioru pojawiła się przed samym wylotem. W przeciwnym razie, należy odebrać gotowy dokument w urzędzie.

Posiadam przy sobie paszport, ale okazało się, że jego termin ważności jest krótszy niż wymagają tego przepisy kraju, do którego lecę. Czy mogę otrzymać paszport tymczasowy na lotnisku?

Tak. W tej sytuacji, w punkcie na lotnisku może zostać wydany paszport tymczasowy z terminem ważności umożliwiającym zrealizowanie zaplanowanej podróży.

Czy w punkcie wydawania paszportów tymczasowych otrzymam paszport dziesięcioletni?

Nie.

Wylatuję za kilka dni. Czy mogę już dziś ubiegać się o wydanie paszportu tymczasowego?

Nie. Wniosek o wydanie paszportu tymczasowego na lotnisku można złożyć nie wcześniej niż dwa dni robocze przed zaplanowaną datą wylotu.

Ile kosztuje wyrobienie paszportu tymczasowego na lotnisku?

Opłata za wydanie paszportu tymczasowego na lotnisku wynosi 30 zł.

Nie posiadam przy sobie zdjęcia do paszportu. Gdzie mogę je wykonać?

Zdjęcie do paszportu tymczasowego może zostać wykonane w punkcie wydawania paszportów tymczasowych na lotnisku.

W jakich dniach i godzinach otwarte są punkty paszportowe na lotniskach?

Punkt wydawania paszportów tymczasowych na Lotnisku Chopina Warszawa jest czynny w dni robocze (od poniedziałku do piątku) w godzinach 8:00-20:00. Z kolei wszystkie trzy nowe punkty (w Katowicach, Krakowie i Gdańsku) będą czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 07:30-15:30.

Lecę do Schengen, mam dowód osobisty, ale chciałbym także wyrobić paszport, żeby w razie czego mieć ze sobą dwa dokumenty. Czy mogę w takiej sytuacji wyrobić paszport? 

Nie.

Wyrobiłem paszport tymczasowy na wylot do Wielkiej Brytanii, ale teraz lecę na wakacje i znowu potrzebuję paszportu, czy mogę jeszcze raz wyrobić dokument na lotnisku?

REKLAMA

 Nie. Możliwość ponownego otrzymania paszportu tymczasowego na lotnisku dotyczy wyłącznie sytuacji, w których osoba po wydaniu dla niej paszportu tymczasowego, uzyskała w późniejszym terminie paszport biometryczny, ale przed zaplanowaną kolejną podróżą, dokument ten został uszkodzony / zniszczony lub utracony. 

W piątek wzięłam ślub (zmieniłam nazwisko), a w poniedziałek lecę na wakacje poza Schengen. Czy mogę wyrobić paszport tymczasowy na panieńskie nazwisko, jeśli jeszcze akt ślubu nie został dostarczony przez księdza do urzędu? 

Dokument tożsamości (dowód osobisty, paszport) traci ważność z dniem następującym po upływie 120 dni od dnia dokonania w rejestrze PESEL zmiany danych zawartych w dokumencie tożsamości. W tym okresie, dopuszczalne jest posługiwanie się dokumentem zawierającym poprzednie nazwisko.

 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rządowi brakuje pieniędzy na służby: Policję, SG, PSP i SOP. Co z programem modernizacyjnym?

Cały czas mamy sytuację niepełnego pokrycia w budżecie wydatków na służby (chodzi o Policję, Straż Graniczną, Państwową Straż Pożarną i Służbę Ochrony Państwa) - poinformował 23 lipca 2024 r. podczas sejmowej Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych wiceszef MSWiA Czesław Mroczek. Dodał, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną propozycje na kolejne lata.

Ponad 854 mln zł na Sejm w 2025 r. Podwyżki wynagrodzeń dla posłów i wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu. Większe ryczałty na biura poselskie

Budżet Kancelarii Sejmu na 2025 r. ma wynieść 854 mln 258 tys. zł - to ponad 80 mln więcej niż w 2024 roku. W dniu 23 lipca 2024 r. sejmowa komisja regulaminowa, spraw poselskich i immunitetowych pozytywnie zaopiniowała projekt budżetu Kancelarii Sejmu na 2025 rok. Szef Kancelarii Sejmu Jacek Cichocki poinformował, że w 2025 roku nastąpi wzrost wynagrodzeń wszystkich pracowników Kancelarii Sejmu a także posłów.

Zmiany w finansowaniu ochotniczych straży pożarnych. Znamy plany ministerstwa

Wiceszef MSWiA Wiesław Leśniakiewicz przekazał, że w resorcie trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. przyznawania rekompensaty pieniężnej oraz wyrównania do wysokości rekompensaty wypłacanej strażakowi ratownikowi ochotniczej straży pożarnej.

Zmiany w wynagradzaniu pracowników samorządowych wchodzą w życie 1 sierpnia 2024 r. Pensje od 4000 zł do 6200 zł

1 sierpnia wejdzie w życie znowelizowane rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Ale na wyższe pensje można liczyć przy pensjach należnych od 1 lipca. 

REKLAMA

Polaków ubywa, takie są fakty. Dane GUS pokazują co się dzieje, jest coraz gorzej

Polaków jest coraz mniej. W porównaniu z poprzednim rokiem liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o prawie 130 tys. osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach. Takie dane podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tragiczne dane z weekendu - wypadki i utonięcia

Statystyki z minionego weekendu są zatrważające. W niedzielę w pięciu wypadkach śmiertelnych zginęło 5 osób, łącznie w weekend zginęło 11 osób. 17 osób utonęło.

Nie żartuj, że masz bombę w walizce, nie zostawiaj bagażu bez opieki. Mandaty są surowe

Pozostawienie na lotnisku bagaży bez opieki staje się plagą. Straż Graniczna od początku czerwca interweniowała już 125 razy. Nałożono mandaty na łączna kwotę 11 tys. zł.

Globalna awaria systemów Microsoft. Czy mamy się czym martwić w Polsce?

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski uspokaja, że obecnie w Polsce systemy infrastruktury informatycznej działają płynnie. 

REKLAMA

Jak uczniowie Szkoły w Chmurze poradzili sobie z maturą? "Wyniki są dramatyczne"

Kilkanaście procent polskich maturzystów nie zdało egzaminu maturalnego. Jak poszło uczniom Szkoły w Chmurze? 

Coraz większa liczba dzieci ukraińskich w polskich szkołach

Od 1 września 2024 r. do polskich szkół może pójść między 20 tys. a 60 tys. ukraińskich dzieci - szacuje Paulina Chrostowska z Centrum Edukacji Obywatelskiej. Zdaniem nauczycieli największym wyzwaniem w edukacji uczniów z doświadczeniem migracji jest bariera językowa.

REKLAMA