Rodzice muszą być poinformowani o zamiarach rady

Michał Folcholc
rozwiń więcej
inforCMS
Istotą wymogu powiadamiania rodziców uczniów o zamiarze likwidacji szkoły, o którym jest mowa w art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty, jest to, aby rodzice mogli się zapoznać z takim zamiarem i podjąć kroki w celu znalezienia dla dzieci odpowiedniej szkoły bądź kroki w celu wyeliminowania takiej uchwały z obrotu prawnego. Wymóg ten jest spełniony także wówczas, gdy informacja o zebraniu rodziców poświęconym likwidacji szkoły została przekazana poprzez wpisy do dzienniczków uczniów, tj. w zwyczajowej formie komunikowania się szkoły z rodzicami.

STAN FAKTYCZNY

Wdrażając uchwalony rok wcześniej plan naprawy gminnych finansów, rada gminy podjęła uchwałę w sprawie likwidacji prowadzonej przez siebie szkoły podstawowej. Poprzedzone zostało to spotkaniem z rodzicami, na którym dyrektor szkoły oraz wójt gminy, poinformowali zebranych o zamiarze likwidacji szkoły. Z protokołu z tego spotkania wynika, że uczestniczący w nim rodzice odmówili podpisania listy obecności, a następnie skierowali do rady gminy pismo sprzeciwiające się likwidacji szkoły. Rozstrzygnięciem nadzorczym wydanym przez wojewodę kujawsko-pomorskiego stwierdzono nieważność uchwały rady gminy z powodu naruszenia przez nią art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty.

UZASADNIENIE

Rada gminy w swojej skardze wniesionej do WSA w Bydgoszczy zarzuciła rozstrzygnięciu nadzorczemu, iż art. 59 ustawy nie wskazuje, w jaki sposób zamiar likwidacji szkoły powinien być uzewnętrzniony, a w szczególności nie wymaga on podjęcia uchwały rady gminy w tym zakresie ani też pisemnego poinformowania każdego z rodziców o zamiarze likwidacji szkoły. Wyjaśniono przy tym, że decyzję o zamiarze likwidacji szkoły podjęto już uchwałą z lutego 2005 r., zmienioną uchwałą z października 2005 r., którą został przyjęty program naprawy finansów gminy.

WSA w Bydgoszczy uchylił rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody kujawsko-pomorskiego. W uzasadnieniu wyroku sąd uznał, że ustalenie wojewody dotyczące niedopełnienia zawiadomienia wszystkich rodziców o zamiarze likwidacji szkoły zostało podjęte w oparciu o nieprawidłową interpretację art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. Przepis ten nie wymaga bowiem podjęcia uchwały o zamiarze likwidacji, a w konsekwencji organ prowadzący szkołę mógł wyrazić ten zamiar w okresie przed podjęciem uchwały, w każdej zrozumiałej dla rodziców formie. Dlatego też nie można zakwestionować formy, jaką przyjął dyrektor szkoły przy zwołaniu z polecenia wójta zebrania rodziców. Skoro odmówili oni podpisania listy obecności, to należało ustalić, w jaki sposób zostali oni o tym zebraniu powiadomieni. Z ustaleń sądu wynika, że nastąpiło to przez stosowny wpis do dzienniczków uczniowskich poczyniony przez dyrektora szkoły.

Wyrok sądu I instancji zaskarżył w całości wojewoda, wnosząc o jego uchylenie w całości i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania. Organ podniósł, że w tak poważnym przypadku, jakim jest likwidacja szkoły, nie wystarczy powiadomić rodziców poprzez dokonanie wpisu w dzienniczkach uczniów, gdyż brak jest pewności, czy przekażą oni ważną wiadomość swym rodzicom, a dzieci do lat 13 nie posiadają zdolności do czynności prawnych.

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 14 grudnia 2006 r. oddalił skargę kasacyjną. NSA stwierdził, iż zarzut naruszenia przez sąd I instancji art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty jest chybiony. Przepis ten wymaga, aby co najmniej na szesć miesięcy przed zamierzonym terminem likwidacji szkoły zawiadomiono o tym rodziców uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkoły danego typu. Wojewoda dopatruje się tego naruszenia przez przyjęcie przez sąd, iż zawiadomienie rodziców o zebraniu w szkole poświęconym zamiarowi likwidacji szkoły za pomocą informacji wpisanych do dzienniczków uczniowskich spełniało wymogi określone w tym przepisie, podczas gdy, zdaniem wojewody, ta forma zawiadomienia tych wymogów nie spełniała. Organ nadzoru nie wskazał przy tym, jaka byłaby jego zdaniem prawidłowa forma owego zawiadomienia. Trafnie jednak w odpowiedzi na skargę kasacyjną zauważono, iż kwestionowanie takiego sposobu kontaktów szkoły z rodzicami uczniów prowadziłoby do kwestionowania zwyczajowo przyjętej formy kontaktowania się szkoły z rodzicami. Odnotować przy tym trzeba, że chociaż sami rodzice przyczynili się do powstania pewnego zamieszania w kwestii swojej wiedzy o zamiarze likwidacji szkoły, odmawiając podpisania listy obecności na zebraniu, to kwestia ta nie miała w rozpoznawanej sprawie znaczenia. Rodzice uczniów o zamiarze likwidacji szkoły powinni być zawiadomieni, czego wymaga art. 59 ust. 1 ustawy o systemie oświaty. W rozpoznawanej sprawie jednak, skoro odbyło się zebranie rodziców uczniów, a następnie rodzice skierowali do rady gminy pismo sprzeciwiające się likwidacji szkoły, to w kontekście wpisu do dzienniczków uczniów informacji o zebraniu rodziców poświęconym likwidacji szkoły trudno uznać, że organ prowadzący szkołę nie zawiadomił rodziców o zamiarze likwidacji szkoły.

SYGN. AKT I OSK 1391/06

Michał Folcholc

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...