Zakładanie stowarzyszenia do prowadzenia szkoły

Jarosław Żarowski
rozwiń więcej
Rada gminy podjęła uchwałę intencyjną o zamiarze likwidacji szkoły. Wójt zaproponował rodzicom uczniów założenie stowarzyszenia, które miałoby prowadzić szkołę zamiast gminy. W jaki sposób zakłada się takie stowarzyszenie? Ile to trwa? Do jakich instytucji należy się zwrócić? Czy istnieje termin, w jakim wójt jest zobligowany do złożenia takiej propozycji?

To pytanie, które wpłynęło do redakcji, dotyczy likwidacji szkoły. Tym razem napiszemy, jakie są zasady przejęcia prowadzenia szkoły przez stowarzyszenie.

Pierwsze kroki

O powołaniu stowarzyszenia, które ma prowadzić szkołę, powinna zdecydować grupa co najmniej 15 osób, uchwalić jego statut i wybrać komitet założycielski. Następnie stowarzyszenie trzeba zarejestrować w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS). Proces ten może zająć kilka, kilkanaście tygodni. Wójt nie ma obowiązku proponować rodzicom uczniów założenia stowarzyszenia, które prowadziłoby szkołę zamiast gminy. Tym bardziej więc nie ma określonego terminu, w jakim powinien to uczynić.

Wyróżnia się zasadniczo dwa rodzaje stowarzyszeń:

1) zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym, mające osobowość prawną,

2) zwykłe, nieposiadające osobowości prawnej.

Szkoła może być prowadzona przez:

● jednostkę samorządu terytorialnego (JST),

● inną osobę prawną,

● osobę fizyczną,

● niektórych ministrów (tylko określone szkoły)

– art. 5 ust. 2–3f ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (dalej: u.s.o.).

Osoby, w liczbie co najmniej 15, które chcą założyć takie stowarzyszenie, uchwalają jego statut i wybierają komitet założycielski (art. 9 ustawy z 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach; dalej: p.s.). Powinno się zatem zorganizować zebranie założycielskie (co najmniej 15 osób), na którym podejmie się uchwały o:

● założeniu stowarzyszenia,

● przyjęciu statutu (w art. 10 p.s. określono, co musi zawierać statut, wskazane jest przygotowanie wcześniej jego projektu),

● wyborze komitetu założycielskiego.

Stowarzyszenie musi mieć zarząd i organ kontroli wewnętrznej (art. 11 ust. 3 p.s.). Zaleca się, aby wybrać te organy również na zebraniu założycielskim (w drodze uchwały), aby czas powstawania stowarzyszenia nie wydłużał się.

Rejestracja stowarzyszenia

Komitet założycielski powinien w ciągu siedmiu dni od założenia stowarzyszenia złożyć do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację w KRS (na urzędowych formularzach), dołączając m.in. statut i listę założycieli z ich podpisami. Sądami rejestrowymi są wydziały gospodarcze KRS funkcjonujące w niektórych sądach rejonowych.

Więcej w Gazecie Samorządu i Administracji – Zamów prenumeratę >>

Sektor publiczny
Matura 2024 r. Egzamin pisemny z języka polskiego. Arkusze CKE na Infor.pl o godz. 14.05
07 maja 2024

Matura 2024 r.: Dziś od 9.00 egzamin pisemny z języka polskiego na poziomie podstawowym. Arkusze egzaminacyjne CKE tuż po 14.00. Na Infor.pl udostępnimy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

pokaż więcej
Proszę czekać...