Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni?

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni? / Od 1 września 2025 r. zmiany w szkołach. Jedna godzina tygodniowo religii. Czy coś jeszcze się zmieni? / Shutterstock

Ministra edukacji Barbara Nowacka ogłosiła, że od 1 września 2025 roku w polskich szkołach zostanie wprowadzona jedna godzina lekcji religii. To oznacza, że uczniowie będą mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach religijnych raz w tygodniu.

Nowacka podkreśliła, że oceny z religii i etyki nie będą już wliczane do średniej ocen na świadectwie. To ma na celu wyeliminowanie nierówności w ocenach.

Organizacja lekcji religii w grupach międzyklasowych 

Ministerstwo Edukacji Narodowej pracuje nad rozporządzeniem, które umożliwi organizowanie lekcji religii w grupach międzyklasowych. Jeśli w danej klasie jest niewielu uczniów uczestniczących w tych zajęciach, mogą być połączeni z innymi klasami.

Redukcja liczby godzin lekcji religii

MEN planuje ograniczenie liczby godzin lekcji religii do jednej godziny tygodniowo. To ma na celu dostosowanie programu nauczania do rzeczywistych potrzeb uczniów.

Dialog z Kościołem 

Nowacka podkreśliła, że celem zmian jest rozdział Kościoła od państwa. Chce się traktować Kościoły z szacunkiem i zrozumieniem, ale jednocześnie wprowadzić dialog i porozumienie w kwestii organizacji lekcji religii w szkołach. Minister zaznaczyła, że nie zgadza się z tym, że uczniowie mieli więcej godzin religii niż nauk przyrodniczych. Obecnie Kościół korzysta z zatrudnienia katechetów i nie zawsze świadczy im odpowiednie wynagrodzenie.

Nowacka dostrzega wartość edukacji w dziedzinie religii. Uważa, że Kościół Rzymskokatolicki jest ważnym elementem kultury europejskiej i nie można zrozumieć literatury czy historii bez uwzględnienia jego roli.

Minister podkreśliła, że jedna godzina religii w tygodniu to rozsądny kompromis. Jeśli ktoś ma większe potrzeby, Kościoły mają swoje zasoby i potencjał, aby zintegrować wiernych.

Zmiany od 1 września 2024 r.

Projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji, który został opublikowany 30 kwietnia, dotyczy warunków i sposobu organizowania nauki religii w publicznych przedszkolach i szkołach. Obecnie przedszkola i szkoły muszą zorganizować lekcje religii w danym oddziale lub danej klasie, jeśli na naukę religii zgłosi się co najmniej siedmiu uczniów z tego oddziału. Nowelizacja ma na celu umożliwienie organizowania lekcji religii w grupach międzyoddziałowych lub międzyklasowych, obejmujących uczniów z różnych oddziałów lub klas, w których zgłosiło się siedmiu lub więcej uczniów. Zmiany mają wejść w życie od 1 września 2024 roku.

Sektor publiczny
Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
28 cze 2024

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

Dodatek walutowy - nie wie o nim większość nauczycieli
28 cze 2024

Jest to dodatek za warunki pracy dla nauczycieli z tytułu wykonywania pracy za granicą (dodatek walutowy)

Bezpłatne badanie na płodność mężczyzn. Kto się kwalifikuje?
27 cze 2024

Problem z płodnością dotyka coraz więcej par. Może on być zdiagnozowany po stronie mężczyzny, kobiety lub obojga. W przypadku mężczyzn kluczowe znaczenie ma badanie nasienia, czyli seminogram. Jest ono dostępne bezpłatnie na NFZ. Kto się kwalifikuje do skorzystania? Jak się do niego przygotować?

Jak zdrowie roślin wpływa na nasze życie i gospodarkę? [WYWIAD]
26 cze 2024

„Dbaj o zdrowie roślin, chroń życie” to hasło kampanii #PlantHealth4Life. O tym, dlaczego zdrowie roślin jest tak ważne, dlaczego lepiej nie przywozić kwiatów z podróży i jakie straty dla gospodarki przynoszą chore rośliny opowiada Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej. 

Tusk zapowiada: Będzie nowe lotnisko w Baranowie pod Warszawą
26 cze 2024

Premier Donald Tusk ogłosił, że w Baranowie, niedaleko Warszawy, powstanie nowe lotnisko, które ma być najnowocześniejszym w Europie. Jednocześnie rząd zrezygnował z koncepcji budowy linii kolejowych, przecinających się w Baranowie.

Będzie lotnisko w Baranowie
26 cze 2024

Premier Donald Tusk poinformował, że powstanie port lotniczy w Baranowie pod Warszawą. Ma to być najnowocześniejsze lotnisko w Europie. 

Zakopywali odpady, grozi im do 10 lat więzienia
26 cze 2024

Zamiast utylizować śmieci, zakopywali je na prywatnym lotnisku. Do 10 lat więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej grozi dziewięciu osobom, w tym właścicielom firmy zajmującej się wywozem odpadów.

Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą
26 cze 2024

Wakacje już się rozpoczęły, to dobry moment, aby przypomnieć o tym, że nawet najlepsza zabawa nie zwalnia z obowiązku przestrzegania zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą. 

Polacy przeciwko zniesieniu oceny z zachowania
26 cze 2024

Ponad 60% badanych w sondażu IBRiS dla Radia ZET wyraziło dezaprobatę wobec pomysłu ministra edukacji Barbary Nowackiej dotyczącego likwidacji ocen z zachowania. Co trzeci ankietowany popiera tę propozycję.

NSA: 40 punktów dla osoby niepełnosprawnej a "stare świadczenie pielęgnacyjne" 2988 zł
28 cze 2024

W sprawie tej opis stanu funkcjonowania matki wg skali Barthela wynosił 40 pkt. Nie można z tego wnioskować, że wykonywanie prostych czynności pielęgnacyjnych przez osobę niepełnosprawną wyklucza świadczenie pielęgnacyjne. Osoba niepełnosprawna mogła sama zjeść (na łóżku) śniadanie, umyć sobie sama zęby i twarz. Ale na łóżku. Sama do łazienki czy po schodach przejść nie mogła. I dlatego NSA przyznał świadczenie pielęgnacyjne 2988 zł.

pokaż więcej
Proszę czekać...