Wysokość dotacji dla przedszkoli niepublicznych – stanowisko RIO

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty, dotacje przysługują również przedszkolom niepublicznym. Określenie wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych sprawia jednak często problemy. Wydane w tej sprawie stanowisko Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości.

Jedna z gmin wystąpiła do Regionalnej Izby Obrachunkowej w Warszawie z prośbą o wyjaśnienie wątpliwości.
Na terenie gminy funkcjonują dwa przedszkola publiczne, z których jedno jest placówką z oddziałami integracyjnymi. Funkcjonuje także jedno przedszkole niepubliczne, w którym nie ma dzieci niepełnosprawnych. Zgodnie z systemem oświaty przedszkole niepubliczne otrzymuje dotację z budżetu gminy. A zatem:

Pytanie 1. Czy ustalając wysokość wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych, które mają stanowić podstawę ustalenia wysokości dotacji dla przedszkoli niepublicznych należy brać pod uwagę tylko wysokość wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolu ogólnodostępnym na jednego ucznia (ten sam typ co przedszkole niepubliczne) czy także w przedszkolu integracyjnym?

Odpowiedź RIO: Przepisy ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty nie wprowadzają zróżnicowania podstaw naliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych w zależności od typu i rodzaju tych placówek. W związku z tym ustalając podstawę do naliczania dotacji dla przedszkoli niepublicznych przyjąć należy wysokość wydatków bieżących ponoszonych w przedszkolach publicznych w tym także publicznych integracyjnych.

Zobacz serwis: Oświata

Pytanie 2. Czy na dziecko w przedszkolu niepublicznym, które zostało zapisane do placówki w trakcie miesiąca (np. 20 dnia danego miesiąca) przysługuje dotacja w pełnej wysokości czy proporcjonalnie do ilości dni? I na odwrót, czy za dziecko wypisane w trakcie miesiąca następuje zwrot dotacji, a jeśli tak, to czy w pełnej wysokości czy proporcjonalnie do ilości dni?

Odpowiedź RIO: Warunkiem przekazania dotacji dla przedszkola niepublicznego jest podanie właściwemu organowi do dnia 30 września roku poprzedzającego rok udzielenia dotacji, planowej liczby uczniów. W odniesieniu do problemu rozliczania dotacji zauważyć należy, że w oparciu o przepisy art. 90 ust. 4 ustawy o systemie oświaty rada gminy ustala tryb udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych placówek oświatowych udzielanych na podstawie przepisów art. 90 ust. 1a i 2a-3b.
Ponadto Izba przypomina, iż dotacje udzielane z budżetu jednostki samorządu terytorialnego pobrane nienależnie lub w nadmiernej wysokości, w myśl art. 252 ust. 1 ustawy z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych podlegają zwrotowi do budżetu wraz z odsetkami.

Masz wątpliwości? Podyskutuj na Forum.

Żródło: RIO w Warszawie

Sektor publiczny
Samorządy: Strefy płatnego parkowania w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców
21 lis 2024

Miasta liczące mniej niż 100 tys. mieszkańców będą mogły ustanawiać śródmiejskie strefy płatnego parkowania – taką zmianę przepisów proponują posłowie. Jeśli zmiana wejdzie w życie, to samorządy będą mogły ustalić wyższe opłaty za parkowanie w centrum miejscowości.

Rząd i nauczyciele: W grudniu o losie 14 postulatów ZNP z 2024 r. Czy i co będzie zrealizowane w 2025 r.?
21 lis 2024

W grudniu 2024 r. zespół do spraw pragmatyki zawodowej nauczycieli zbierze prace z grup roboczych i opracuje harmonogram wdrożenia zmian w przepisach ważnych dla nauczycieli. Wszystko prawdopodobnie w 2025 r. i latach kolejnych.

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach
21 lis 2024

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia
21 lis 2024

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie
19 lis 2024

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?
19 lis 2024

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]
19 lis 2024

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]
17 lis 2024

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]
20 lis 2024

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych
15 lis 2024

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

pokaż więcej
Proszę czekać...