Jak rozsądnie spakować walizkę na wakacje?

bagaż walizka pakowanie wakacje urlop / bagaż walizka pakowanie wakacje urlop / Shutterstock

Jesteśmy na półmetku wakacji. Część z nas jest już po urlopie. Niektórzy jeszcze przed. Wskazówek dotyczących pakowania się nigdy za wiele. Jak to skutecznie zrobić, o czym pamiętać- analizuje Michał Głowa z biura podróży Click&GO.

Dobra lista to podstawa

Podstawą pakowania się, niezależnie od długości pobytu czy rodzaju odbywanej podróży, jest stworzenie listy rzeczy do zabrania. Taka lista powinna być sporządzona nawet kilka dni przed wyjazdem, by zyskać dodatkowy czas na przypomnienie sobie o tym, co jeszcze warto zabrać. Dzięki liście nie zapomnisz żadnej istotnej rzeczy. Wybierając się na wakacje last minute można też ustalić priorytety zabieranych przedmiotów – w ten sposób, gdy w walizce zabraknie miejsca, będzie można zrezygnować w pierwszej kolejności z tych najmniej istotnych.

Odpowiednia technika pakowania

Raczej potrafimy spakować rzeczy tak, aby po wyciągnięciu ich z walizki, były gotowe do założenia. Ale nie wszyscy wiedzą, jakie są techniki pakowania, pozwalające zaoszczędzić miejsce. Najlepszą z nich jest zwijanie ubrań w rulon – nie tylko zaoszczędzisz dzięki temu miejsce, ale i nie pognieciesz ubrań. Istotne jest też wykorzystanie wolnych przestrzeni, które można wypełnić np. bielizną czy drobnymi przedmiotami. Warto przy tym pamiętać, by skarpety i bieliznę chować też do bocznych kieszeni – nie zajmą wtedy miejsca w głównej przegrodzie.

Na samo dno walizki warto pakować rzeczy większe i cięższe, potem te mniejsze. Inną, często stosowaną metodą jest pakowanie większych, ale lekkich ubrań, takich jak kurtki na sam wierzch – układając ich rękawy na boki. Wtedy zajmą minimalną ilość miejsca w walizce. Warto oczywiście pakować w kolejności od najważniejszych do najmniej istotnych rzeczy – wtedy łatwiej będzie zrezygnować z tego, co najmniej potrzebne. Świetnym sposobem na pakowanie małych przedmiotów czy bielizny, są… buty! Można się zdziwić, jak wiele można w nich zmieścić i, co za tym idzie, jak dużo miejsca zaoszczędzisz. 

Należy dostosować rodzaj ubrań do miejsca, w które się wybieramy – zrezygnujmy więc z grubych swetrów, gdy lecimy do ciepłych krajów. To oczywiste i większość z nas zdaje sobie z tego sprawę, jednak wiedza o rodzajach materiałów, z których wykonane są ubrania, jest już mniejsza. Warto wiedzieć, że np. ubrania syntetyczne będą zajmowały mniej miejsca niż te bawełniane. Warto też pakować uniwersalne ubrania, które będą idealne zarówno na specjalne okazje, jak i na co dzień – np. lekkie koszule, sukienki.

Rzeczy na wszelki wypadek - czy są konieczne? 

Podstawą pakowania jest sprawdzenie, jakie rzeczy dostępne będą w hotelu, w którym rezerwujemy nocleg. Bardzo często do dyspozycji gości są np. darmowe ręczniki, a nawet żelazko czy suszarka. Można też liczyć np. na podstawowe kosmetyki, a kiedy ich nie ma, warto zabrać tylko te najistotniejsze – i to w bardzo małych opakowaniach (maksymalnie 100 ml). Pamiętajmy, by oszczędzać miejsce tak, jak to tylko możliwe. Zamiast grubej książki warto zabrać czytnik e-booków albo smartfona, na którym też przecież można czytać. Nie zabierajmy też rzeczy na wszelki wypadek – nawet jeżeli ten „wypadek” będzie mieć miejsce. Przecież zawsze w takim momencie możemy kupić potrzebą rzecz w czasie wakacji.

Metoda na cebulę: załóż na siebie odpowiednie ubrania

Pamiętajmy, że nie musimy pakować cięższych i grubszych rzeczy do walizki, bo można… założyć je na siebie. Dzięki temu zaoszczędzimy dużo miejsca. Oczywiście należy pamiętać o zapewnieniu sobie komfortu – czasami oczekiwanie na lot i sama podróż trwają wiele godzin, więc nie zakładajmy na siebie zbyt wielu ubrań, bo może się to okazać bardzo niekomfortowe. 

Podręczny bagaż to czasami znakomite, sprawdzone i tańsze rozwiązania. Po prostu oszczędzamy, ale stajemy się także dzięki temu bardziej mobilni. Warto jednak pamiętać o zasadach i technikach, które ułatwiają korzystanie z tego rozwiązania.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
13 wrz 2024
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół
12 wrz 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów
12 wrz 2024

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli
12 wrz 2024

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu
12 wrz 2024

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok
11 wrz 2024

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi
11 wrz 2024

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?
11 wrz 2024

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci
11 wrz 2024

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

pokaż więcej
Proszę czekać...