Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code

Planujesz urlop we Włoszech? W jednym z miejsc przywrócono dress code / Shutterstock

Planujesz wyjście do mediolańskiego teatru operowego La Scala? Pamiętaj o stosownym ubiorze. Dyrekcja przywróciła, po przerwie, zalecane zasady ubioru i zaapelowała do widzów, by dobierali stroje stosownie do powagi miejsca.

Ubranie stosowne do okazji

Do La Scali wraca tzw. dress code - ogłosiły włoskie media informując o wyraźnie określonych zasadach ubioru.

Dyrekcja jednego z najsłynniejszych teatrów operowych na świecie ostrzegła na plakatach, że kto nie dostosuje się do tych wymogów nie ma prawa wstępu ani nie otrzyma zwrotu pieniędzy za bilet. Zabronione są szorty, podkoszulki i klapki japonki.

Jak się zauważa, nie są to drakońskie reguły, czyli obowiązek krawatów i kreacji wieczorowych, ale seria wskazówek dotyczących minimalnych wymogów, wymienionych na tablicach umieszczonych przy wejściu i kasach.

- Dyrekcja zachęca publiczność do wyboru ubrania zgodnego z powagą teatru, szacunkiem do niego oraz do innych widzów - napisano na stronie internetowej słynnej sceny operowej, zainaugurowanej w 1778 roku.

Poluzowanie reguł

Kodeks ubioru nie został nigdy odwołany, ale - jak przyznają media - w ostatnich latach faktycznie nie był egzekwowany.

Do 2015 roku był on zapisany na odwrocie biletów i przewidywał wymóg garniturów w przypadku mężczyzn; ciemnych z okazji premiery. Sytuacja zmieniła się 10 lat temu wraz napływem turystów na odbywającą się w Mediolanie Światową Wystawą Expo. Wtedy dyrekcja odstąpiła od tego surowego wymogu zostawiając te minimalne.

Potem postawiono na większą tolerancję, bo - jak argumentowano- ważne jest to, by młodzież przychodziła do teatru, a nie to, jak jest ubrana. Okazało się jednak, że zazwyczaj młodzi ludzie przychodzą do La Scali ubrani formalnie i elegancko, czego nie można powiedzieć o wielu zagranicznych turystach.

Obecnie wyjaśniono, że zakaz podkoszulków nie oznacza, że nie będą wpuszczane kobiety w bluzkach i sukienkach bez rękawów.

Nowy regulamin w mediolańskim teatrze nie dotyczy tylko ubioru. Wprowadzono także zakaz wnoszenia napojów z zewnątrz.

Telefony spadające na widzów

Agencja Ansa zauważa, że w obecnych czasach wymagane są też inne dobre maniery. Apeluje się, czasem bezskutecznie, by wyłączać telefony komórkowe podczas spektaklu i by nie zaglądać do nich w jego trakcie, bo światło ekranu przeszkadza innym widzom. W La Scali poproszono już wcześniej o to, by nie kłaść telefonów na balustradach loży, bo już zdarzyło się, że urządzenie spadło na widza siedzącego na parterze.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ jm/

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje
11 lip 2025

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?
11 lip 2025

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać
10 lip 2025

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach
10 lip 2025

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?
10 lip 2025

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?
09 lip 2025

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju
09 lip 2025

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów
09 lip 2025

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji
08 lip 2025

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"
08 lip 2025

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

pokaż więcej
Proszę czekać...