Sprawdź wzrok swojego dziecka, zanim zacznie szkołę

dziecko okulary wzrok zdrowie / dziecko okulary wzrok zdrowie / Shutterstock

Nie tylko zakup wyprawki szkolnej to ważna rzecz przed rozpoczęciem roku szkolnego. Dobrym nawykiem jest coroczna kontrola wzroku u dzieci. To ważne, zawłaszcza że najmłodsi często nie zgłaszają problemów.

Wady wzroku u dzieci

Jak dużo dzieci ma kłopoty ze wzrokiem? Statystyki pokazują, że u prawie połowy dzieci w wieku od 3 do 15 lat zdiagnozowano wadę wzroku. Przyczyną ich powstania mogą być genetyczne, wady anatomiczne i zwyrodnienia lub czynniki środowiskowe. Najczęściej zmagają się one z krótkowzrocznością, astygmatyzmem oraz nadwzrocznością. Im wcześniej wada zostanie wykryta tym większe szanse na jej efektywne leczenie, a także uniknięcie powikłań w przyszłości. Chociaż wykrycie trudności wzrokowych u dzieci czasem może nie być łatwe, to istnieje kilka sygnałów, które mogą wskazać rodzicom, że coś jest nie tak. 

Kiedy warto się skonsultować z okulistą?

Co powinno zwrócić uwagę rodziców? - Rodzice powinni skonsultować się z okulistą, jeśli zauważą na przykład, że ich dziecko siada coraz bliżej ekranu urządzeń elektronicznych lub tablicy w szkole, trudno mu zlokalizować przedmioty czy potyka się o nie. Trzyma książkę blisko oczu, ma problem z czytaniem i rozumieniem czytanego tekstu, na przykład omijanie jego fragmentów, łączenie słów, mylenie liter,  używanie palca do wskazywania czytanego tekstu czy nie jest zainteresowane drobnymi szczegółami na obrazkach. Na trudności wskazywać mogą także problemy z koncentracją i narzekanie na ból głowy. Zaniepokoić powinno nas także to, kiedy nasza pociecha nienaturalnie pochyla głowę tak, aby używać tylko jednego oka, mruży oczy patrząc w dal, trze oczy, mówi o zmęczeniu oczu czy regularne zamykanie jedno oko. Warto także zwrócić uwagę na to, jak wygląda jej kontakt z innymi osobami - na przykład, czy bardziej reaguje na głos niż na wygląd lub z rezerwą podchodzi do nawet znanych jej członków rodziny. Wzmagać naszą czujność powinno także łzawienie, różnice w wielkości czy kolorze źrenic - wylicza lek. okulista chirurg Justyna Krowicka, ordynator kliniki Gemini w Ostrawie, gdzie leczą się polscy pacjenci. 

Jak często dziecko powinno mieć badany wzrok? Zgodnie z zaleceniami wzrok dziecka powinien być badany zaraz po narodzinach, 4-6 miesięcy po urodzeniu, około pierwszego roku życia (zwłaszcza jeżeli wcześniejsze badania wskazały, że dziecko znajduje się w grupie objętej ryzykiem ujawnienia się wady wzroku lub innych zaburzeń widzenia). Później w wieku około 3 lat, przy rozpoczęciu nauki w szkole podstawowej (w wieku 6-7 lat) oraz co roku na początku roku szkolnego. Szczególnie powinni pamiętać o tym ci rodzice, u których bliskich krewnych zdiagnozowano wysokie wady refrakcji lub zaćmę, szczególnie w młodym wieku.

Profilaktyka i metody zachowawcze

- Niestety, nie ma niezawodnego sposobu na zapobieganie krótkowzroczności, nadwzroczności czy astygmatyzmowi. Wady te mogą się zmieniać w ciągu całego życia. Na przykład sporadyczne mrużenie oczu u niemowląt jest powszechne. Badanie okulistyczne jest konieczne wtedy, gdy występuje w późniejszym okresie życia. U zdrowych dzieci występuje fizjologiczna nadwzroczność, która zwykle maleje wraz ze wzrostem. Z kolei krótkowzroczność zwykle pogarsza się wraz z rozwojem oka w okresie dojrzewania. Krótkowzroczność to jedno z największych dzisiejszych wyzwań. W ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba dzieci, u których zdiagnozowano tę wadę wzroku, wzrosła o około trzydzieści procent. Choroba ta, która objawiać się może w  różnym wieku, często około szóstego roku życia, gwałtownie przyśpiesza, jeżeli nie zostanie odpowiednio skorygowana. Leczenie krótkowzroczności polega głównie na noszeniu okularów, ale istnieje również kilka innych metod zachowawczych. Jedną z nowości są dedykowane miopii soczewki okularowe, które nie tylko korygują krótkowzroczność, ale także spowalniają jej rozwój. Okulary z tymi soczewkami nie tylko poprawiają ostrość wzroku dziecka, ale także zapewniają rozogniskowaną strefę peryferyjną, która zapobiega dalszemu rozwojowi krótkowzroczności - opisuje lek. okulista Justyna Krowicka. - Mitem jest przekonanie, że stosowanie pełnej korekcji wady wzroku u dziecka w krótkowzroczności, prowadzi do “rozleniwienia” oczu - podkreśla ordynator kliniki Gemini w Ostrawie. 

Regularne profilaktyczne badania pediatryczne powinno obejmować także badanie wzroku. Jednakże nie na nim powinna spoczywać dokładna ocena narządu wzroku - wręcz zachęcam do badania każdego dziecka do 2.roku życia nawet bez podejrzeń o jakąkolwiek nieprawidłowość.

Świeże powietrze i patrzenie w dal 

- W przypadku stwierdzenia zaburzeń widzenia należy udać się na badanie do okulisty. Czas ma tutaj ogromne znaczenie. Przykładem jest niedowidzenie, zwane potocznie „leniwym okiem”, które dotykać może aż 4 na 100 dzieci. To schorzenie właściwie neurologiczne, w którym widzenie w jednym oku nie rozwija się prawidłowo. Leczenie w tym przypadku (polegające na noszeniu okularów, a często także zasłanianiu jednego oka, stosowaniu kropli, ćwiczeń) możliwe jest tylko we wczesnym dzieciństwie. W wieku dorosłym niewidzenie jest obecnie praktycznie nie do wyleczenia. Natomiast osoby dorosłe, które zmagały się w przeszłości z “leniwym okiem”, szczególnie powinny pamiętać o regularnych kontrolach, dobrze planować wybór zawodu. U tych osób wyższe było także ryzyko zachorowania na cukrzycę (o 29%),  nadciśnienie tętnicze (o 25%) oraz zawału serca (o 16%)* - ostrzega lek. okulista chirurg Justyna Krowicka. 

Profilaktyka ma więc ogromne znaczenie, niezależnie od wieku. Zarówno dzieci, jak i dorośli powinni pamiętać o tym, by regularnie spędzać czas na świeżym powietrzu (m.in. 2-3 godz. dziennie bez patrzenia w urządzenia elektroniczne). 

- Nawet specjalne soczewki okularowe nie działają na zasadzie magicznej różdżki. Aby zachować dobry wzrok, konieczna jest przede wszystkim zmiana stylu życia dziecka – ograniczenie czasu spędzanego przed komputerem lub ekranem telewizora i spędzanie większej ilości czasu na świeżym powietrzu. Na zewnątrz panuje inne spektrum światła niż przed telewizorem, oświetleniem sufitowym i monitorem. Dzieci częściej patrzą w dal niż podczas zajęć w domu, a światło naturalne jest najważniejszym elementem w zapobieganiu rozwojowi m.in. krótkowzroczności - podkreśla ekspertka.

W ramach profilaktyki specjaliści zalecają także regularne, co półgodzinne przerwy w pracy lub nauce, które przeznaczone powinny być także na „relaksowanie” oczu (na przykład poprzez patrzenie w dal).  

Źródło: https://pulsmedycyny.pl/u-dzieci-z-niedowidzeniem-ryzyko-powaznych-chorob-w-wieku-doroslym-jest-wyzsze-badania-1210618 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Jak nauczyciel może być wsparciem dla ucznia chorego na nowotwór?
17 wrz 2024

Gold September (Złoty Wrzesień) to Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów u Dzieci. W Polsce nawet 2,5 tys. dzieci w wieku szkolnym może być w trakcie leczenia onkologicznego. Jak nauczyciele mogą wspierać dzieci chore na nowotwór?

ZUS reaguje na powódź. Przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego
17 wrz 2024

ZUS informuje w związku z powodzią, że zgodnie z komunikatem Ministerstwa Edukacji Narodowej od 16 września 2024 r. zostały zawieszone zajęcia w szkołach i placówkach edukacyjnych w 4 województwach, które są najbardziej narażone na skutki powodzi. W sumie dotyczy to około 420 placówek. ZUS przypomina o prawie do zasiłku opiekuńczego.

 

PIP: Usuwanie skutków powodzi jako usprawiedliwiona nieobecność w pracy
17 wrz 2024

PIP informuje: Klęski żywiołowe zakłócają normalny tryb funkcjonowania firm, społeczności lokalnych i pracowników. W takim przypadku zastosowanie mają przepisy określające zasady wykonywania pracy przez osoby zatrudnione na zalanych terenach.

PFRON: Pomoc dla osób niepełnosprawnych poszkodowanych przez powódź
17 wrz 2024

PFRON uruchomił pomoc dla powodzian. Osoby z niepełnosprawnością poszkodowane przez powódź mogą uzyskać pomoc w ramach „Pomoc osobom niepełnosprawnym poszkodowanym w wyniku żywiołu lub sytuacji kryzysowych wywołanych chorobami zakaźnymi”.

Pomoc społeczna po powodzi: Zostałeś dotknięty powodzią? Sprawdź, jakie wsparcie Ci przysługuje
17 wrz 2024

Pomoc społeczna po powodzi. Dowiedz się, jak uzyskać wsparcie finansowe do 10 tys. zł na najpilniejsze potrzeby, oraz jak starać się o środki na odbudowę domu czy remont budynków gospodarczych. Nie zwlekaj – wniosek musisz złożyć w odpowiednim Ośrodku Pomocy Społecznej nie później niż 30 dni od zdarzenia. Sprawdź też informacje o pomocy dla osób z niepełnosprawnościami.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku powodzi [rozporządzenie Rady Ministrów]
17 wrz 2024

Opublikowane zostało rządowe rozporządzenie w sprawie wykazu gmin, w których są stosowane szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi z września 2024 r., oraz rozwiązań stosowanych na ich terenie. Co zawiera treść tego nowego rozporządzenia?

QUIZ Gdzie zjesz te słodkości? 10/10 tylko dla smakoszy
17 wrz 2024
Gdzie skosztujesz baklavy? Gdzie zjesz cannolo, a gdzie kulfi? Sprawdź, czy znasz pochodzenie popularnych słodkości.
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
13 wrz 2024
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół
12 wrz 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

pokaż więcej
Proszę czekać...