REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO

Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO
Rodzice coraz rzadziej szczepią swoje dzieci. Najnowsze dane WHO
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Alarmujące dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Wyszczepialność dzieci i młodzieży na świecie wciąż nie może odzyskać poziomu sprzed pandemii. 

Najnowsze dane o szczepieniach

W 2023 r. w pełni zaszczepionych zostało o 2,7 mln dzieci mniej niż w 2019 r., czyli przed wybuchem pandemii Covid-19. Pod uwagę wzięto 14 schorzeń, przeciwko którym stosowane są szczepienia. Tak wynika z najnowszych danych.

REKLAMA

REKLAMA

- Dane te pokazują, że w wielu krajach nadal zbyt dużo dzieci wypada ze szczepień - zaznacza dyrektor UNICEF Catherine Russell. Uważa ona, że aby poprawić wyszczepialność dzieci i młodzieży, konieczne są globalne działania z udziałem rządów, organizacji i lokalnych władz.

Dobrym wskaźnikiem wyszczepialności dzieci jest poziom zaszczepienia trzema dawkami preparatu trójskładnikowego przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. W 2023 r. zaszczepiono nim 84 proc. dzieci i młodzieży (108 mln). Jednak liczba dzieci, która nie otrzymała nawet jednej dawki tej szczepionki zwiększyła się z 13,9 mln w 2022 r. do 14,5 mln w roku minionym.

Część dzieci nie została w pełni zaszczepiona przeciwko tym trzem zakażeniom. Według WHO 6,5 mln dzieci nie otrzymało trzeciej dawki szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi. A tylko trzy dawki gwarantują pełną odporność.

 

Gdzie jest najwięcej niezaszczepionych dzieci?

W jakich krajach najmniejsza liczba dzieci dostaje szczepionkę? Najwięcej dzieci niezaszczepionych jest w krajach biednych oraz dotkniętych konfliktami wewnętrznymi. Aż połowa niezaszczepionych dzieci przypada na 31 państw. A populacja w tych regionach jest szczególnie narażona na zakażenia ze względu na niedożywienie, brak bezpieczeństwa i utrudniony dostęp do opieki medycznej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ale zbyt niski poziom szczepień, na przykład przeciwko odrze, dotyczy także regionów najbardziej rozwiniętych. Według Światowej Organizacji Zdrowia przeciwko tej chorobie nie zostało zaszczepionych lub jest zaszczepionych w niedostatecznym stopniu 35 mln dzieci i młodzieży na świcie.

Kto uchyla się od szczepień?

W 2023 r. pierwszą dawkę szczepionki przeciwko odrze otrzymało 83 proc. dzieci na świecie, a drugą dawkę - 73 proc. Tymczasem pełną ochronę przeciwko tej wyjątkowo zaraźliwej chorobie gwarantuje zaszczepienie 95 proc. populacji.

REKLAMA

WHO przypomina, że w ostatnich pięciu latach ogniska odry pojawiły się w 103 krajach, głównie tych, w których poziom wyszczepienia nie przekroczył 80 proc. Takich zakażeń nie było w 91 krajach z wysokim poziomem wyszczepienia przeciwko odrze. Dyrektor WHO dr Tedros Adhanom Ghebreyesus przypomina, że szczepionki przeciwko odrze są tanie i można je dostarczyć niemal w każde, nawet trudno dostępne miejsce.

W Polsce coraz więcej jest przypadków uchyleń się od obowiązkowych szczepień dzieci, mimo że są one całkowicie bezpłatne i oferowane w ramach kalendarza szczepień. Według Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH w Warszawie w ostatnich pięciu latach liczba takich uchyleń zwiększyła się aż dwukrotnie. O ile w 2019 r. było 48,6 tys. uchyleń, to w 2023 r. było ich już 87,3 tys.

W 2022 r. w pełni zaszczepionych było u nas 83,9 proc. dzieci w trzecim roku życia, 14,6 proc. było częściowo zaszczepionych, a 1,6 proc. - nie zostało w ogóle zaszczepionych.

Zbigniew Wojtasiński

zbw/ bar/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kary za przepisywanie leków bez zbadania pacjenta

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec ocenił, że przepisywanie leków bez zbadania pacjenta, a tylko na podstawie wypełnionej ankiety na stronie placówki jest niedopuszczalne. 

Okres przejściowy dla e-Doręczeń do końca 2025 r. W celu zapewnienia skutecznego wdrożenia w podmiotach publicznych

Wprowadzenie okresu przejściowego dla e-Doręczeń do 31 grudnia 2025 r. dla podmiotów publicznych. Tak zakłada projekt nowelizacji ustawy opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Egzaminy zawodowe i potwierdzające kwalifikacje w 2025 r. CKE opublikowała harmonogram

Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała harmonogram egzaminów zawodowych i egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie, które będą przeprowadzane w 2025 r. w sesji zimowej - w styczniu oraz w sesji letniej - w czerwcu i na początku lipca.

Rewolucja w przychodniach już od 24 sierpnia. Problemy ginekologiczne i kardiologiczne rozwiążesz na innych zasadach

Od soboty, 24 sierpnia pacjenci mogą korzystać z centralnej elektronicznej rejestracji na wybrane świadczenia. Pacjenci w ramach programu pilotażowego mogą samodzielnie zapisywać się i odwoływać wizyty online w poradniach kardiologicznych i w ramach dwóch programów ginekologicznych.

REKLAMA

Likwidacja 1/3 porodówek w Polsce? MZ: nie spełniają limitu 400 porodów rocznie

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

Stypendia: Uczniowie dostali po 5000 zł od premiera. Teraz wnioski do fundacji i uczelni składają studenci

Otwierają się okienka na składanie wniosków o stypendia dla studentów. Miejsce składania wniosków: uczelnie i fundacje. Rok akademicki rozpoczyna się przecież już w październiku. Rok szkolny w szkołach zaczyna się miesiące wcześniej. Dlatego stypendia dla uczniów ruszyły wcześniej. Przykładem są stypendia premiera w łącznej kwocie 20 mln zł dla 4000 uczniów.

Depresja okołoporodowa. Dlaczego tak mało zwraca się uwagę na zdrowie psychiczne kobiet w ciąży, połogu i po stracie?

Depresja okołoporodowa dotyczy bardzo wielu kobiet. Tymczasem ponad 70 proc. matek, które urodziły dziecko w latach 2019-2024 nie miało przeprowadzonej obowiązkowej oceny ryzyka wystąpienia tej choroby. 

Chciał okraść mieszkanie, ale pogrążył się w lekturze książki

Do niecodziennego włamania doszło w jednym z mieszkań w Rzymie. Złodziej, przeszukując sypialnię natknął się na leżącą na szafce książkę. Zaczął czytać z zainteresowaniem. Przerwał dopiero, gdy do mieszkania wkroczyła wezwana przez właściciela apartamentu policja. 

REKLAMA

5 zmian w roku szkolnym 2024/2025 r. Co zmienia się dla ucznia, rodzica i nauczyciela

Uczniów czeka uszczuplona podstawa programowa, a nauczycieli standardy zatrudniania specjalistów, które w pełni zaczną obowiązywać od roku szkolnego 2024/2025. Rodzice uczniów z Ukrainy powinni przygotować się na uzależnienie wypłat świadczeń wychowawczych (tzw. 800 plus) od realizacji obowiązku szkolnego. To jednak nie wszystkie nowości. Oto 5 kolejnych ważnych zmian!

L4 z kodem "C" - co oznacza? Duży wzrost tego typu zwolnień lekarskich

W 2022 r. wydano 6,1 tys. zwolnień lekarskich z kodem "C". W 2023 r. było to już 6,6 tys. Tak wynika z raportu ZUS dotyczącego absencji w pracy z powodu choroby w 2023 r. Kod ten oznacza, że zwolnienie zostało wystawione w przypadku niezdolności do pracy spowodowanej nadużyciem alkoholu. 

REKLAMA