Bąblowica, czyli dlaczego niemyte owoce mogą być bardzo niebezpieczne
REKLAMA
REKLAMA
Bąblowica - co to za choroba
Owoce leśne to nieodłączny element lata. Jemy je na surowo, dodajemy do ciast, deserów czy kompotów. Przechadzając się po lesie, często ciężko się oprzeć, żeby nie zjeść ich prosto z krzaczka. Jednak nie jest to dobry pomysł. Nieumyte owoce mogą spowodować bąblowicę.
Bąblowica to choroba, która przenosi się ze zwierząt na ludzi, powodują ją larwy tasiemca bąblowcowego. Jak dostaje się do ludzkiego organizmu? Poprzez:
- bliski kontakt ze zwierzętami
- przeniesienie jaj tasiemca do ust za pomocą brudnych rąk
- spożycie skażonej jajami tasiemca żywności lub wody.
Bąblowica - jak przebiega
Bąblowica jest bardzo trudna do zdiagnozowania, bo może rozwijać się latami. Jej objawem jest cysta (torbiel) zawierająca larwy. Kiedy cysta rośnie, naciska na narządy i powoduje bóle oraz zmiany przypominające nowotwór. Nieleczona bąblowica może prowadzić nawet do śmierci. Odpowiednio szybka interwencja daje całkowite wyleczenie, cystę usuwa się chirurgicznie wraz z otaczającą ją tkanką. Bardzo ważne jest jednak, żeby cysta została usunięta, zanim pęknie i pasożyty się nie rozprzestrzenią.
Jak wykryć cysty? Podczas USG jamy brzusznej, rezonansu magnetycznego, tomografii komputerowej czy zwykłego prześwietlenia.
Bąblowica - objawy
Objawy są ściśle związane są z lokalizacją cysty, umiejscawiają się one najczęściej w:
- wątrobie
- płucach
- nerkach
- śledzionie
- ośrodkowym układzie nerwowym
- kościach.
Chory czuje ból i ucisk na narządy. Cysty w wątrobie mogą dać objawy żółtaczki, w płucach – powodować duszności i krwioplucie, w nerkach – krwiomocz, w mózgu – bóle głowy i zaburzenia psychoneurologiczne.
Bąblowica - jak zapobiegać
Do najważniejszych zasad zapobiegania tej chorobie należy higiena. Podczas pracy w polu, ogrodzie, lesie zachowywać środki higieny, zwłaszcza jeśli spożywamy posiłek. Po każdym kontakcie ze zwierzętami myć ręce. Owoce leśne i grzyby bardzo dokładnie myć albo poddawać obróbce termicznej. W przypadku mieszkania w domu, należy chronić posesję przed lisami, które są częstymi nosicielami jaj tasiemca. Domowe zwierzęta należy regularnie odrobaczać preparatami na tasiemce.
Zobacz także: Nowe środki dla szkół. Wsparcie zdrowych nawyków żywieniowych uczniów
Tych lodów lepiej nie jeść. Mogą być szkodliwe
REKLAMA
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA