REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Suplementy diety - jak je stosować z głową?

Suplementy diety - jak je stosować z głową?
Suplementy diety - jak je stosować z głową?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jak bezpiecznie wybierać i stosować suplementy diety? Co trzeba o nich wiedzieć? Jakie są wymagania dotyczące suplementów diety? 

Czym są suplementy diety

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności definiuje suplementy diety jako środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety. Suplementy są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji, które wykazują efekt odżywczy bądź fizjologiczny. Suplementy nie są lekami, nie mają też właściwości leczniczych i nie zapobiegają chorobom.

REKLAMA

Jak podkreślają eksperci z EFSA: suplementy diety nie są substytutem zbilansowanej diety opartej na pełnowartościowych produktach spożywczych. Nie zastąpią nam również aktywności fizycznej. To właśnie te dwa powyższe czynniki są podstawą dbania o zdrowie. 

Celem suplementów diety jest uzupełnienie codziennej diety. 

Suplementy dostępne prawie wszędzie 

REKLAMA

W jakiej postaci występują? W Unii Europejskiej suplementy diety mogą być dostępne w formie kapsułek, tabletek, drażetek, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem oraz w innych podobnych postaciach, przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych. 

A gdzie można je kupić? Suplementy są dostępne nie tylko w aptekach – możemy je kupić również w supermarketach, sklepach specjalistycznych, a także przez internet. I właśnie tutaj pojawia się pułapka. Skąd mamy mieć pewność, że produkt, po który sięgamy, jest bezpieczny? Wskazówek na ten temat EFSA dostarcza nam w ramach kampanii #Safe2EatEU („Jedz bezpiecznie”).

Suplementy diety - jak wybierać odpowiedzialnie?

Na co należy zwrócić uwagę? Naukowcy z EFSA wskazują, że najważniejszym czynnikiem, który warto wziąć pod uwagę, wybierając suplement diety, jest opakowanie produktu i zawarte na nim oznaczenia. Unijne oraz polskie przepisy prawa jednoznacznie określają sposób oznakowania żywności, w tym także suplementów diety. Bazują one na ekspertyzach opracowywanych przez naukowców z Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa obywateli we wszystkich krajach członkowskich.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oto, czego należy szukać na opakowaniu, wybierając suplement diety:

  • wyraźne i jednoznaczne oznakowanie – na opakowaniu musi pojawić się jasny komunikat: „suplement diety”.
  • informacje dotyczące substancji odżywczych – opakowanie powinno zawierać informacje m.in. o nazwach substancji odżywczych i substancji charakterystycznych dla produktów, a także wskazywać na charakter substancji składowych. W postaci liczbowej powinna być też podana zawartość witamin i składników mineralnych oraz innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny.
  • informacje o zalecanej dziennej dawce – według przepisów prawa informacje o zawartości witamin i składników mineralnych przedstawia się w procentach w stosunku do referencyjnych wartości spożycia. Na opakowaniu powinno się też znaleźć ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia.
  • informacje dodatkowe – producenci suplementów są zobowiązani wskazać na opakowaniu, że dany produkt nie może być zamiennikiem zbilansowanej diety, oraz podać informacje na temat przechowywania produktu w miejscu niedostępnym dla dzieci.

Bezpieczne stosowanie suplementów 

Wybór odpowiedniego produktu to nie wszystko. Warto wdrożyć listę zasad, które pomogą we właściwym, a przede wszystkim w bezpiecznym stosowaniu suplementów diety.

  1. Suplementy nie zastąpią zbilansowanej diety - suplementy mogą nam pomóc uzupełnić codzienną, słabo zbilansowaną dietę. Większość z nas ich jednak nie potrzebuje, ponieważ to właśnie dieta zapewnia nam wszystkie niezbędne składniki odżywcze.
  2. Suplementy diety nie są lekami - suplementy to środki spożywcze (w UE są uregulowane jako żywność). Nie leczą, nie zapobiegają chorobom i mają zupełnie inny cel niż leki.
  3. Nie istnieją suplementy uniwersalne - nie istnieje wszechstronny suplement diety dla wszystkich. Każdorazowo weryfikujmy, czy dany produkt może być przez nas spożywany. Przykładowo, niektóre suplementy diety nie mogą być stosowane u dzieci, a innych nie zaleca się kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
  4.  Przekraczanie zalecanej dawki może być szkodliwe - przyjmowanie niektórych substancji w zbyt dużych dawkach może mieć negatywne skutki, a nawet stać się szkodliwe dla naszego zdrowia.
  5. Uważajmy na łączenie suplementów z lekami - jeśli stosujemy leki, w trosce o zdrowie poinformujmy swojego lekarza o stosowanej suplementacji i słuchajmy jego rad.
  6. Przyjmowanie suplementów ma sens tylko w określonych przypadkach - nie sięgajmy po suplementy „na zapas”. Zażywajmy je tylko w uzasadnionych okolicznościach. Zanim po nie sięgniemy, skonsultujmy ich stosowanie z lekarzem, farmaceutą lub dietetykiem. W niektórych przypadkach zażywanie suplementów powinno być poprzedzone wykonaniem badań laboratoryjnych.
  7. Odpowiednie przechowywanie suplementów diety jest istotne - stosujmy się do rekomendacji producenta. Większość suplementów należy przechowywać w miejscu suchym i niedostępnym dla dzieci. Sprawdzajmy też na bieżąco, czy nie minęła data ważności konkretnej partii produktu.

EFSA stoi na straży bezpieczeństwa żywności w UE

REKLAMA

Od 2002 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stanowi niezależną agencję doradczą dla wszystkich państw Unii Europejskiej, zajmując się m.in. opiniowaniem składników spożywczych, które znajdują się w suplementach diety. Obejmują one ryzyko zanieczyszczenia chemicznego lub mikrobiologicznego oraz bezpieczny poziom zawartości substancji w suplementach diety. EFSA dostarcza również wiedzy w zakresie żywienia na podstawie najnowszych dowodów naukowych.

W ramach hasła #Safe2EatEU („Jedz bezpiecznie”) EFSA zwiększa świadomość Polaków na temat zagadnień naukowych związanych z bezpieczeństwem żywności. Jednym z celów kampanii jest edukacja na temat suplementów diety. 

#Safe2EatEU to już czwarta odsłona kampanii, która w poprzednich latach funkcjonowała pod nazwą #EUChooseSafeFood. Jej założeniem jest przekazanie naukowych faktów na temat bezpieczeństwa żywności w sposób jasny i zrozumiały dla każdego.

Więcej informacji na ten temat znajdziemy na oficjalnej stronie kampanii: https://www.efsa.europa.eu/en/safe2eat.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Źródło zewnętrzne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą pieniądze na budowę i przystosowanie schronów. Nawet 6 mld zł rocznie

Szef MSWiA Tomasz Siemoniak poinformował, że ok. 6 mld zł rocznie będzie przeznaczonych na budowę i przystosowanie schronów w samorządach. Niebawem na ten cel zostanie przekazanych 0,15 pkt proc. PKB.

Znów rekord odprawionych pasażerów z Lotniska Chopina. Dokąd latamy najczęściej?

W ciągu 10 miesięcy Lotnisko Chopina odprawiło ponad 18 mln pasażerów. Tylko w październiku Okęcie odprawiło blisko 1,9 mln podróżnych. Najwięcej osób podróżowało w niedzielę, 6 października – 68 tys. 883.

Rośnie liczba ubezpieczonych cudzoziemców. Na koniec października było ich 1 mln 191 tys. [Dane ZUS]

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował o wzroście liczby ubezpieczonych cudzoziemców. Jak wynika z najnowszych danych ZUS, na koniec października 2024 r. do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 191 tys. cudzoziemców.

MEN: Jest 27 000 nauczycieli religii. 45% poradzi sobie z ograniczeniem godzin religii z 2 do 1 tygodniowo [Wykaz]

MEN podał informacje o liczbie katechetów w Polsce (w tym liczbę katechetów mających uprawnienia do nauki innego przedmiotu). Przeszło 27 000 nauczycieli wiąże swoje zajęcia zawodowe z nauczaniem religii. I taka jest liczba osób, które z niepokojem czekają na ostateczny kształt lekcji religii. Czy min. Barbarze Nowackiej uda się redukcja liczby godzin religii z 2 do 1 tygodniowo? Czy za drugą godzinę odbywającą się np. w salkach katechetycznych rząd wypłaci wynagrodzenia katechetom? Na ogólną liczbą 27 000 katechetów uczyć innego przedmiotu niż religia może 12 304 nauczycieli. 

REKLAMA

W Sejmie: Dla krwiodawców nie 2 a 3 dni wolne od pracy. Państwo przejmuje koszt wynagrodzeń [Przykład]

W Sejmie propozycja: Nowy dzień wolny. I to państwo płaci za trzy dni wolnego od pracy dla krwiodawców. Od razu trzeba ocenić szansę na nowelizację przepisów na zerową, ale zobaczmy jak wyglądałyby przepisie po zmianie. I które trzeba zmienić. Może się kiedyś uda?

Szkoły nauczą dzieci odróżniania prawdy od manipulacji. Zmiany w systemie edukacyjnym w celu lepszego wykorzystania narzędzi cyfrowych

Do 2035 r. Polska ma zdrożyć jeden z kamieni milowych KPO - Politykę Cyfrowej Transformacji Edukacji. Chodzi m.in. o przemodelowanie kształcenia tak, by uczyć dzieci odróżniania prawdy od manipulacji, weryfikowania źródeł i korzystania z nich, a także mądrego używania narzędzi sztucznej inteligencji.

Będzie zmiana zasad sporządzania sprawozdań budżetowych. Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdawczości budżetowej

Projektowane nowe rozporządzenie w sprawie sprawozdawczości budżetowej ma dostosować obecne zasady sporządzania sprawozdań do nowej ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Projekt zawiera m.in. nowe wzory i instrukcje sporządzania sprawozdań składanych przez JST.

Młodzieżowe Słowo Roku 2024. Znamy finałową dwudziestkę plebiscytu

Na liście 20 słów w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2024 znalazły się m.in. "aura", "skibidi", "yapping", "czemó" i "womp womp". Organizatorem plebiscytu jest Wydawnictwo Naukowe PWN.

REKLAMA

Młodzieżowe Słowo Roku 2024: finałowa 20-ka. Co znaczą te słowa? Można już głosować

Pierwszy etap dziewiątego plebiscytu PWN – Młodzieżowe Słowo Roku – jest już za nami! Dzięki zaangażowaniu głosujących do plebiscytowej bazy trafiło tysiące ciekawych słów i wyrażeń, spośród których Jury wyłoniło finałową dwudziestkę. Teraz czas na kolejną rundę – można już głosować na swoje ulubione słowo! Organizator plebiscytu, Wydawnictwo Naukowe PWN, czeka na głosy tylko do 30 listopada. Już niebawem przekonamy się, które słowo zostanie tym SZCZEGÓLNYM dla współczesnej, młodzieżowej polszczyzny.

Rolnicy protestują przeciwko umowie UE-Mercosur: obawy o zalew taniej żywności z Ameryki Południowej

Europejscy rolnicy głośno sprzeciwiają się umowie handlowej UE-Mercosur, która ma być podpisana podczas nadchodzącego szczytu G20. Obawiają się, że tani import z Ameryki Południowej zagrozi ich konkurencyjności. Rolnicy podkreślają, że tamtejsze produkty nie spełniają unijnych standardów zrównoważonego rozwoju, co obniża koszty produkcji.

REKLAMA