Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji / Shutterstock

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Polacy lubią suplementy, ale nie wszystkie zawierają deklarowane substancje

Inicjatorem kampanii jest Biowen – polska marka suplementów diety, która, kierując się troską o zdrowie konsumentów, zaprosiła do współpracy Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji – organizację od lat zaangażowaną w edukację prozdrowotną.

Z danych opublikowanych w 2024 roku przez polską firmę badawczo-konsultingową PMR Market Experts wynika, że wartość rynku suplementów diety w Polsce przekroczyła 7 miliardów złotych, a jego dalszy wzrost napędzają sprzedaż internetowa i zwiększone zainteresowanie profilaktyką zdrowotną. Według analizy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE), suplementy stosuje dziś ponad 70% dorosłych Polaków – co stawia Polskę w czołówce europejskich rynków pod względem liczby użytkowników. Równocześnie raporty UOKiK i dane z Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS) wskazują na poważne wyzwania: nie wszystkie produkty zawierają deklarowane substancje w odpowiednich dawkach, a w 2023 roku do GIS zgłoszono ponad 26 tysięcy nowych suplementów. Taki wolumen i zróżnicowanie rynku utrudniają konsumentom dokonywanie przemyślanych wyborów.

Kampania „Patrz na skład”

W odpowiedzi na te realia kampania „Patrz na skład” koncentruje się na edukacji – zarówno w zakresie podstawowej wiedzy o suplementach, jak i umiejętności analizowania etykiet. Biowen, jako główny organizator kampanii, zaprasza do współpracy partnerów, którzy podzielają te same wartości: odpowiedzialność, rzetelność i troskę o zdrowie publiczne mówi Izabela Wojciuk - współzałożycielka marek Hempking, Biowen, Biozdrowy. Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji - jako jeden z pierwszych partnerów kampanii - aktywnie włączy się w jej realizację – jego członkowie i członkinie będą współtworzyć treści edukacyjne oraz prowadzić działania informacyjne zarówno w przestrzeni publicznej, jak i online. Szczególne miejsce zajmie akcja „Skonsultuj z Farmaceutą”, w ramach której oferowane będą bezpłatne porady i wsparcie w zakresie świadomej suplementacji. Współpraca została oficjalnie potwierdzona podpisaniem listu intencyjnego. W obliczu szybkiego rozwoju rynku suplementów dostęp do sprawdzonych i zrozumiałych informacji jest niezbędny i powinien być wspólną odpowiedzialnością producentów, środowisk naukowych, farmaceutów, organizacji społecznych oraz samych pacjentów – podsumowuje Artur Chojnacki, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji.

Kampania „Patrz na skład” zachęca do zatrzymania się nad codziennymi wyborami, które często podejmujemy automatycznie. Czytanie etykiet, zrozumienie składu i świadomość, co trafia do naszego organizmu, to nie tylko kwestia zdrowia, ale także odpowiedzialności wobec siebie i swoich najbliższych - podkreśla Izabela Wojciuk. W świecie pełnym szybkich rozwiązań i marketingowych obietnic, inicjatywa Biowen i Polskiego Towarzystwa Studentów Farmacji przypomina, że wiedza to nie luksus, ale podstawowe narzędzie konsumenta. Dostęp do rzetelnych informacji, możliwość skonsultowania się z farmaceutą oraz otwarte, bezpłatne działania edukacyjne mają pomóc każdemu w podejmowaniu bardziej świadomych decyzji – nie tylko przy sklepowej półce, ale także w codziennym dbaniu o zdrowie.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Odwołanie od decyzji administracyjnej. Najważniejsze informacje
11 lip 2025

Wiele życiowych spraw załatwianych jest decyzją administracyjną. Może to być np. zameldowanie na pobyt stały lub czasowy, przyznanie lub odmowa zasiłku rodzinnego, cofnięcie świadczeń z MOPS, przyjęcie lub nieprzyjęcie dziecka do przedszkola albo szkoły, określenie wysokości podatku od nieruchomości, pozwolenie na budowę, zajęcie pasa drogowego, zasiłków z tytułu choroby i macierzyństwa, świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Coraz więcej Polaków regularnie podróżuje koleją. Dokąd i jak często jeździmy pociągiem?
11 lip 2025

Kolej w Polsce przeżywa rozkwit – w ubiegłym roku odnotowano rekordową liczbę przejazdów. Aż 45% Polaków deklaruje sympatię do tego środka transportu, szczególnie młodzi (16–24 lata) i mieszkańcy Pomorza, którzy podróżują średnio 33 razy rocznie. Jaka jest najczęściej uczęszczana trasa? W jakie dni Polacy najczęściej kupują bilety? Jaki rodzaj pociągu preferują?

Renta wdowia. 320 tys. osób już otrzymało świadczenia. Sprawdź, czy też możesz dostać
10 lip 2025

Już 320 tys. osób otrzymało świadczenia w ramach renty wdowiej z ZUS. Wnioski nadal można składać. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że dzięki rencie wdowiej świadczeniobiorcy zyskają średnio 358,27 zł.

Próg zaostrzony z 50 proc. do 25 proc. Nowe przepisy MEN zmieniają wszystko w szkołach
10 lip 2025

Istotne zmiany przepisów dla uczniów zakłada nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej, który został już skierowany do konsultacji. Będą surowsze zasady w szkołach. Projekt zakłada m.in., że uczeń nie będzie klasyfikowany z jednego, kilku albo wszystkich przedmiotów, gdy przekroczy próg 25 proc. nieobecności nieusprawiedliwionej.

Od marzeń do nauki – po co naprawdę Sławosz Uznański – Wiśniewski poleciał w kosmos?
10 lip 2025

Śledzimy media społecznościowe, zdjęcia Ziemi z orbity i codzienne relacje Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Ale za tą medialną euforią kryje się znacznie więcej niż symboliczny gest. Co z tego lotu wynika dla Polski? Jakie są realne, wymierne korzyści dla gospodarki, nauki i przemysłu?

Pensje w samorządach z wyrównaniem. Czy również dla byłych pracowników?
09 lip 2025

Nowelizacja rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych zaczęła obowiązywać od 14 czerwca 2025 r. Nowe stawki wynagrodzeń będą należne pracownikom z wyrównaniem od 1 marca 2025 r.

Stacje hydrologiczne odnotowują rekordy dobowego opadu deszczu. Ulewy w całym kraju
09 lip 2025

Aż jedenaście stacji hydrologicznych zanotowało opad dobowy wyższy niż dotychczasowa maksymalna suma dobowa - wynika z danych Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dwukrotnie wyższy poziom odnotowano na trzech stacjach, na jednej - trzykrotnie wyższy.

„Jak mogliśmy do tego dopuścić?” – dramatyczny stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów
09 lip 2025

W ostatnich latach znacznie pogorszył się stan zdrowia dzieci w jednym z najbogatszych krajów świata. Z najnowszego raportu wynika, że najmłodsi chorują i umierają tam częściej niż ich rówieśnicy w innych wysoko rozwiniętych państwach. Główne przyczyny to wypadki, przemoc i choroby cywilizacyjne, ale nie tylko.

Patrz na skład! Ogólnopolska kampania o świadomej suplementacji
08 lip 2025

Jak często poświęcamy chwilę, by sprawdzić skład na etykiecie? Kampania „Patrz na skład” zachęca do zastanowienia się nad naszymi codziennymi decyzjami i promuje świadome podejście do suplementacji.

Segregacja odpadów to za mało. Ekspert: "Najlepsze śmieci to te, które nigdy nie powstały"
08 lip 2025

Dlaczego recykling nie wystarczy? Jakie błędy popełniamy w gospodarowaniu bioodpadami? I co musi się zmienić, by Polska była gotowa na gospodarkę obiegu zamkniętego? O tym wszystkim opowiada Michał Paca – ekspert ds. gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju.

pokaż więcej
Proszę czekać...