Studia podyplomowe dla samorządowców

Magdalena Pokrzycka-Walczak
rozwiń więcej
Dobry samorząd to taki, który inwestuje w rozwój swoich pracowników. Stąd szeroka oferta studiów podyplomowych, odpowiadająca na aktualne zapotrzebowanie samorządowców.

W ofercie Wyższej Szkoły Administracji Publicznej (WSAP) w Kielcach są studia podyplomowe dofinansowywane z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki (dalej: POKL). Samorządowcy mogą zdecydować się na jeden z następujących kierunków:

• samorząd i administracja,

• wzmacnianie zdolności jednostek samorządu terytorialnego w zakresie budżetu,

• gospodarka przestrzenna w administracji publicznej oraz

• postępowanie w administracji samorządowej.

Studia mają formułę seminaryjno-konsultacyjną, dlatego grupy mogą liczyć do 25 osób, i jest to, jak sądzę, duża korzyść dla słuchaczy – mówi dr Andrzej Bednarz, Rektor WSAP. Największym zainteresowaniem cieszą się studia z zakresu samorządu i administracji. – Staramy się – na podstawie badań prowadzonych w naszej uczelni – oferować samorządowcom najbardziej przydatne w ich pracy zagadnienia – zapewnia Rektor WSAP.

Zdaniem Andrzeja Bednarza nowoczesne samorządy muszą charakteryzować się profesjonalizacją administracji, ponieważ to ona stanowi obszar największych rezerw efektywności państwa, dlatego stałe poszerzanie zakresu wiedzy pracowników na studiach podyplomowych jest dziś koniecznością.

Stosunkowo mniejsze zainteresowanie studiami wykazują, w przypadku województwa świętokrzyskiego, gminy wiejskie. Nie ma natomiast żadnych problemów z popytem na studia podyplomowe w samorządach miejskich. – Miasta mają większą świadomość edukacyjną i większe potrzeby, ale także mniejsze gminy powinny szukać możliwości rozwoju swoich pracowników, patrząc choćby przez pryzmat konkurencji do funduszy unijnych – tłumaczy Rektor Bednarz.

Kierunki przyszłościowe dla samorządowców planujących studia podyplomowe to:

• administrowanie w ochronie środowiska,

• informatyka w pracy administracji oraz

• zarządzanie w administracji.

Polska administracja ogranicza się, niestety, do stosowania przepisów, a tymczasem jej zadaniem jest przede wszystkim odpowiedź na aktualne potrzeby mieszkańców danej społeczności – mówi Rektor WSAP. – Dlatego wiele miejsca nasi wykładowcy poświęcają tej tematyce.

Konieczne uzupełnianie wykształcenia

Z kolei Wyższa Szkoła Administracji Publicznej w Łodzi w nowym roku akademickim 2009/2010 oferuje studia podyplomowe płatne, ale także dofinansowywane z funduszy POKL. W ramach studiów płatnych do wyboru są podyplomowe studia:

• prawa podatkowego,

• zamówień publicznych,

• administracji i samorządu terytorialnego,

• egzekucji administracyjnej,

• ubezpieczeń gospodarczych,

• prawa pracy i spraw kadrowych oraz

• audytu i kontroli wewnętrznej.

Od października 2008 r. WSAP realizuje Podyplomowe Studium Legislacji Lokalnej, finansowane z funduszy unijnych. – Projekt Studium Legislacji Lokalnej obejmuje 3 cykle kształcenia – informuje dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel, Pełnomocnik Rektora ds. Studiów Podyplomowych w WSAP w Łodzi. – Mamy już za sobą nabór na dwie edycje, więc mogę z przekonaniem stwierdzić, że oferta wywołała duże zainteresowanie adresatów w całym kraju. Mamy słuchaczy nawet ze Śląska i z województwa zachodniopomorskiego.

Wśród samorządowców największym zainteresowaniem z oferty studiów płatnych cieszą się kierunki Samorządu i Administracji oraz Prawa Pracy i Spraw Kadrowych. Coraz większa liczba pracowników samorządowych decyduje się także na udział w Podyplomowym Studium Audytu i Kontroli Wewnętrznej.

Pracownicy WSAP w Łodzi regularnie przeprowadzają badania wśród pracowników administracji publicznej, starając się jednocześnie uwzględniać sugestie studentów i absolwentów. – Program Podyplomowego Studium Egzekucji Administracyjnej powstał w odpowiedzi na liczne sugestie zgłaszane przez samorządowców naszego województwa – tłumaczy dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel.

Według Pełnomocnika Rektora ds. Studiów Podyplomowych WSAP w Łodzi z badań, przeprowadzonych kilka lat temu w urzędach na terenie województwa łódzkiego, wynika, że spory odsetek kierowniczych stanowisk urzędniczych zajmują osoby bez wyższego wykształcenia, natomiast wśród tych, którzy je posiadają, nie dominują osoby z najbardziej przydatnymi w administracji samorządowej dyplomami ukończenia studiów wyższych z zakresu prawa, administracji, zarządzania czy ekonomii. – Te fakty wpływają na zainteresowanie specjalistycznymi studiami podyplomowymi – które w przypadku osób nieposiadających wykształcenia wyższego traktowane są jako kursy – choć ogromną rolę do odegrania będą miały wkrótce regulaminy poszczególnych urzędów, określające szczegółowe wymagania kwalifikacyjne dla konkretnych stanowisk – twierdzi dr Katarzyna Koperkiewicz-Mordel. Jej zdaniem wiele zależeć będzie w tym zakresie od kompetencji kierowników urzędów i ich wizji polityki zatrudnienia w kontekście celów realizowanych przez samorządy poszczególnych szczebli.

Możliwość spotkania z praktykami

Podyplomowe Studia Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego, prowadzone na Uniwersytecie Warszawskim (UW), to oferta dla pracowników i kandydatów do pracy w administracji publicznej, zwłaszcza samorządowej. – Proponujemy roczne studia z wielodyscyplinarną paletą wykładów – informuje prof. Barbara Rysz-Kowalczyk, Dyrektor Centrum Studiów Samorządu Terytorialnego i Rozwoju Lokalnego UW (dalej: CSSTiRL). – Są to studia z bogatą tradycją, funkcjonują bowiem nieprzerwanie od 1991 r. Zawsze cieszyły się zainteresowaniem i dobrą opinią absolwentów.

Zdaniem Dyrektor Rysz-Kowalczyk studia podyplomowe to nie tylko możliwość poszerzania i aktualizacji wiedzy na temat zagadnień ustrojowych, prawa i procedur administracyjnych, orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego i orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, finansowania samorządów czy planowania rozwoju lokalnego i regionalnego. – To przede wszystkim spotkania ze znakomitymi wykładowcami, profesorami UW oraz doświadczonymi specjalistami praktykami – podkreśla prof. Barbara Rysz-Kowalczyk. – Jesteśmy elastyczni w kształtowaniu programu kształcenia i otwarci na sugestie naszych słuchaczy. Dlatego w tym roku wprowadziliśmy korzystniejszą dla słuchaczy organizację toku studiów i wzbogaciliśmy treści kształcenia m.in. o zagadnienia współpracy samorządu z sektorem pozarządowym, marketingu terytorialnego i etyki zawodu. Stawiamy na dobry program i staranny dobór kadry.

Studia podyplomowe w CSSTiRL są płatne, ale czesne jest zwykle finansowane w całości lub w części przez pracodawców. Coraz częściej zdarza się, że gminy uzyskują środki z grantów unijnych, przeznaczonych na podnoszenie kwalifikacji pracowników.

Inwestycja w potencjał samorządu

Także Podyplomowe Studia Samorządu Terytorialnego, prowadzone przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, od ponad 10 lat mają już swoją renomę. Istotnym elementem studiów jest seminaryjny sposób prowadzenia zajęć. – Umożliwia on zapoznanie słuchaczy z praktycznymi zagadnieniami prawnymi, przekazywanymi przez pracowników Wydziału, będących zarazem praktykami prawa, m.in. z Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach oraz w Częstochowie, a także sędziów sądów administracyjnych – zapewnia prof. dr hab. Ryszard Mikosz, Kierownik studiów, a jednocześnie Sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, kierujący Wojewódzkim Sądem Administracyjnym w Gliwicach.

W programie studiów poruszane są m.in. następujące zagadnienia:

• gospodarowanie mieniem komunalnym,

• gospodarka finansowa jednostek samorządu terytorialnego,

• wybrane zagadnienia postępowania administracyjnego i

• wybrane problemy prawnej regulacji stosunków umownych.

Zawsze podczas zajęć samorządowcy wspólnie z wykładowcami starają się rozwiązywać aktualne problemy, wynikające głównie ze zmieniającego się ustawodawstwa. Słuchacze mogą liczyć na konkretne rady i pomoc w konkretnych przypadkach, z którymi spotykają się w swojej pracy. – Nasi studenci to głównie absolwenci kierunków innych niż prawo i administracja, oczywiście pracujący w administracji samorządowej, którzy na co dzień w swojej pracy muszą stosować prawo, zwłaszcza wydając decyzje administracyjne – tłumaczy prof. Mikosz. Bez stałego uzupełniania posiadanej wiedzy i poszerzania jej zakresu trudno byłoby sprostać oczekiwaniom pracodawców i radzić sobie w sytuacjach, które dotyczą coraz częściej zagadnień związanych z pozyskiwaniem funduszy unijnych. Dlatego – zdaniem prof. Mikosza – podejmowanie przez pracowników samorządów studiów podyplomowych jest najlepszą możliwą inwestycją w rozwój własny i potencjału administracji samorządowej.

WYMAGANE DOKUMENTY PRZY REKRUTACJI NA STUDIA PODYPLOMOWE:

• podanie o przyjęcie na studia

• kwestionariusz osobowy

• odpis dyplomu

• 3 podpisane zdjęcia

• kserokopia dowodu osobistego

• zobowiązanie do ponoszenia kosztów odpłatności za studia

• dowód wpłaty opłaty za studia

Magdalena Pokrzycka-Walczak

 

Sektor publiczny
W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

Bon energetyczny przyjęty przez rząd. Ma mieć wartość od 300 do 1200 zł, przy progach dochodowych 2500 lub 1700 zł na osobę w gospodarstwie
29 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została przyjęta przez Stały Komitet Rady Ministrów. Jak wynika z nowych regulacji bon energetyczny będzie świadczeniem dla gospodarstw domowych, których dochody nie przekraczają 2500 zł na osobę w gospodarstwie jednoosobowym, albo 1700 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym. Wartość bonu energetycznego to przedział od 300 do 1200 zł. Wniosek o wypłatę bonu będzie można złożyć od 15 lipca do 30 września 2024 r.

Jak zapłacić 100 zł zamiast 460 zł za bilet z Warszawy do Wiednia? Rusza wielka akcja PKP Intercity
29 kwi 2024

Ministerstwo Infrastruktury informuje o kampanii "20 tysięcy biletów na 20 lat Polski w Unii Europejskiej", która inauguruje obchody rocznicy 20-lecia obecności Polski w UE w obszarze infrastruktury. W ramach promocyjnej oferty PKP Intercity będzie można nawet za 20 proc. ceny regularnej udać się pociągiem do Wiednia, Pragi, Berlina czy Budapesztu.

Majówka z mObywatelem. Zobacz, jak wykorzystać aplikację w hotelu, pociągu czy wypożyczalni sprzętu sportowego
29 kwi 2024

W okresie majówki, kiedy większość z nas planuje odpoczynek i wyrusza w podróż, warto pamiętać o wygodnych i bezpiecznych narzędziach. Aplikacja mObywatel to nie tylko cyfrowy portfel na dokumenty, ale także wszechstronny asystent, który ułatwia codzienne życie. Dlaczego warto spędzić majówkę z mObywatelem?

pokaż więcej
Proszę czekać...