Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych – nowa ustawa opublikowana

Zasady odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych, katalog podmiotów mogących ponosić odpowiedzialność oraz katalog zachowań stanowiących naruszenie dyscypliny finansów publicznych uregulowane zostały w nowelizacji ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Nowa ustawa zmienia zakres podmiotów podlegających odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Dotychczasowe przepisy budziły wątpliwości co do odpowiedzialności osób, które formalnie nie posiadały statusu kierownika jednostki sektora finansów publicznych ale wykonywały faktycznie obowiązki i zadania kierownika w zakresie gospodarki finansowej. W nowej ustawie odpowiedzialności podlegają pracownicy i inne osoby, których obowiązki wynikają wprost z przepisów ustawy lub którym powierzono obowiązki na podstawie obowiązujących przepisów. Dzięki takiej regulacji wszystkie osoby, które zgodne z prawem działają w obrębie finansów publicznych i gospodarują finansami mogą odpowiadać za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Istotną zmianą wprowadzona przez nowelizację jest rozszerzenie odpowiedzialności na osoby inne niż pracownicy, działające jako pełnomocnicy zamawiającego, którym zamawiający powierzył przygotowanie i przeprowadzenie postępowania o udzielenie zamówienia publicznego.

Naruszenia dyscypliny finansów publicznych polegające na nieterminowości wykonania określonych obowiązków określono bardziej precyzyjnie. Ustawa mówi o niedokonaniu wymaganej czynności w terminie. Dzięki takiemu określeniu oczywistym stał się moment popełnienia naruszenia dyscypliny finansów. Jest nim jest dzień następujący po upływie terminu, w którym działanie miało nastąpić.    

W nowej ustawie bardziej precyzyjnie uregulowano wymagania związane z gospodarowaniem środkami zagranicznymi (art. 13 ustawy). Szerzej zakreślono katalog zachowań z nimi związanych i naruszających dyscyplinę finansów a ponadto dostosowano terminologię ustawy do ustawy o finansach publicznych

USTAWA z dnia 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych oraz niektórych innych ustaw (Dziennik Ustaw Nr 240 pozycja 1429 z 10 listopada 2011) wejdzie w życie 11 lutego 2012 r.

Więcej o dyscyplinie finansów publicznych znajdziesz w 2012 r. w naszych czasopismach.

Czytaj także: Odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych a niewykonanie zobowiązania>>

samorzad.infor.pl

Sektor publiczny
Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

pokaż więcej
Proszę czekać...