Sprawy będziemy załatwiać w wirtualnych urzędach dzielnicy, gminy, starostwa [nowelizacja przepisów]

Sprawy będziemy załatwiać w wirtualnych urzędach dzielnicy, gminy, starostwa / ShutterStock

Zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne oraz ustawy – Kodeks postępowania administracyjnego. Jest podstawą dla wdrożenia całkowicie zelektronizowanych usług publicznych. 

Przepisy wprowadzą nową jakość obsługi petentów w samorządach, której wynikiem będzie np.: wirtualny urząd dzielnicy, gminy, starostwa” – wyjaśnił minister cyfryzacji w Ocenie Skutków Regulacji.

Co to jest dostępność cyfrowa?

Według resortu, przy projektowaniu nowych przepisów szczególne znaczenie ma wprowadzenie domyślności cyfrowej, czyli stosowanie zasady prymatu dokumentu elektronicznego nad papierowym oraz umożliwienie upowszechnienia usług elektronicznych. „Jednocześnie projekt przewiduje, że osoby pozbawione, także z wyboru, dostępu do internetu, będą mogły realizować swoje sprawy w sposób tradycyjny” – wskazano w komunikacie ministerstwa.

Wirtualny urząd dzielnicy, gminy, starostwa - korzyści

Zaletą zaproponowanych zmian będzie znaczne ograniczenie kosztów funkcjonowania podmiotów publicznych oraz czasochłonności realizowanych przez nie procesów. 

„Wejście w życie proponowanych zmian pozwoli także na skrócenie, usprawnienie i zwiększenie terminowości załatwiania spraw prowadzonych przez podmioty publiczne na rzecz obywateli i przedsiębiorców lub w ramach współpracy z innymi podmiotami publicznymi” – czytamy w OSR.

Nowe rozwiązania są szansą na zmniejszenie obciążeń zarówno obywateli jak i organów publicznych. Chodzi też o poprawę efektywności pracy urzędów i wykorzystania zasobów administracji publicznej.

Projektowane przepisy mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia. 

Sektor publiczny
Duża reforma edukacji. Co się zmieni w szkołach? Jak będzie wyglądała podstawa programowa?
09 maja 2024

Według dr Kingi Białek, koordynatorki zespołu eksperckiego ds. podstawy programowej z języka polskiego, obecność "Odprawy posłów greckich" Jana Kochanowskiego na liście lektur obowiązkowych nie jest jeszcze przesądzona. Wszystkie pozycje, zwłaszcza te, które wywołały najwięcej kontrowersji, zostaną ponownie przeanalizowane.

Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

pokaż więcej
Proszę czekać...