W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego

W Warszawie utrudnienia w związku z Biegiem Powstania Warszawskiego / Shutterstock

W sobotę w Warszawie w związku z zawodami w Śródmieściu, na Żoliborzu i Bielanach będzie zmiana organizacji ruchu. Biegacze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10 km. Do tej pory do udziału w biegu zgłosiło się ponad 10 tys. osób.

Organizacja ruchu w stolicy w sobotę

Krótszy bieg rozpocznie się o godz. 20.30, a dłuższy o godz. 21.15. W czasie zawodów piesi przekroczą trasę biegu wyłącznie w wyznaczonych miejscach i pod nadzorem obsługi zawodów lub policji.

Trasa biegu związana jest z symbolicznymi miejscami dla powstańczego zrywu z 1944 r. Rywalizacja na obu dystansach rozpocznie się przy skrzyżowaniu ul. Bonifraterskiej i Konwiktorskiej. W sierpniu 1944 r. toczyły się tam ciężkie walki. Po starcie zawodnicy pobiegną Bonifraterską, Muranowską, a potem Andersa i wiaduktem nad torami kolejowymi w kierunku Żoliborza.

Przygotowanie startu i mety rozpocznie się kilka godzin przed zawodami. Z tego powodu w sobotę 27 lipca o godz. 16.30 zostanie zamknięta ul. Konwiktorska, a także Bonifraterska – od Konwiktorskiej do Świętojerskiej. Do godz. 19.30 kierowcy przejadą jednym pasem Bonifraterskiej, między Muranowską a Wałową. Około godziny 19.30 zostanie zamknięty również przejazd przez plac Krasińskich. Kierowcy skręcą w ul. Długą. Później, w godzinach 20.45-21.30, osoby jadące Miodową będą kierowane w ul. Kapucyńską i na Trasę W-Z. W tym czasie na placu Teatralnym nie będzie można wjechać w ul. Senatorską w kierunku placu Zamkowego.

Jadący ul. Słomińskiego nie skręcą w Międzyparkową i Szymanowską. Dopuszczony będzie dojazd do posesji w rejonie Dawidowskiego i Inflanckiej – bez możliwości wjazdu na Andersa.

Ruch na plac Krasińskich i Muranowską wróci około godz. 22.00. Konwiktorska będzie zamknięta najdłużej. Samochody pojadą nią dopiero w niedzielę 28 lipca o godz. 2.00.

Po zbiegnięciu z wiaduktu zawodnicy pobiegną ul. Mickiewicza. Następnie na placu Inwalidów skręcą w Czarnieckiego i po dobiegnięciu do Krasińskiego skierują się w stronę Centrum Olimpijskiego.

O godz. 20.00 zostanie zamknięta jezdnia ul. Mickiewicza prowadząca w stronę Bielan, od wiaduktu kolejowego do placu Inwalidów. Z placu kierowcy dojadą jednym pasem ul. Mickiewicza tylko do ul. gen. Zajączka, gdzie będą musieli skręcić w prawo. Z ul. gen. Zajączka, po obu stronach, nie będzie wyjazdu na Mickiewicza.

Także o godz. 20.00 zostaną wyłączone z ruchu plac Inwalidów i ul. Czarnieckiego – po stronie Cytadeli. Nieprzejezdny stanie się również fragment ul. Krasińskiego od Wisłostrady do Czarnieckiego. Z Dziennikarskiej będzie skręt w prawo w Krasińskiego i otwarty przejazd nią do placu Wilsona. Na placu kierowcy nie skręcą w Krasińskiego w stronę Wisłostrady.

Ruch na poszczególnych ulicach będzie wracał stopniowo w miarę opuszczania trasy przez ostatniego z zawodników. Około godz. 22.00 zaplanowano otwarcie ul. Mickiewicza. Pół godziny później samochody pojadą przez plac Inwalidów i ul. Czarnieckiego i Krasińskiego.

Na węźle z Wisłostradą zawodnicy rywalizujący na krótszym dystansie skręcą w prawo, w stronę Starego Miasta. Z kolei osoby, które wybiorą dłuższy dystans, skręcą w lewo, w ul. Gwiaździstą. Pobiegną nią aż do końca, wzdłuż parku Kępa Potocka. Do Śródmieścia wrócą Wisłostradą.

O godz. 20.00 zostanie zamknięta jezdnia Wisłostrady prowadząca w stronę Wilanowa, na odcinku od mostu Skłodowskiej-Curie do ul. Wenedów. Kierowcy nie zjadą na Wybrzeże Gdyńskie z Pułkowej, mostu Skłodowskiej-Curie, Trasy AK i mostu Grota-Roweckiego.

Ruch na jezdni w stronę Gdańska będzie odbywał się bez większych utrudnień. W czasie zawodów kierowcy nie skręcą jedynie w ul. Sanguszki, Krasińskiego i Gwiaździstą. Zamknięty fragment Wisłostrady ominą ul. Jagiellońską lub Wysockiego.

O godz. 21.00 zostanie wyłączona z ruchu ul. Gwiaździsta. Zamknięte będą również wyjazdy z osiedli do niej dochodzących. Ul. Podleśna nie będzie miała połączenia z Gwiaździstą – możliwy będzie wyłącznie wjazd na osiedle. Ruch na Gwiaździstą wróci około godz. 22.30.

Ostatni odcinek trasy biegu poprowadzi ulicami: Wybrzeże Gdyńskie, Krajewskiego, Zakroczymską i Konwiktorską. Ulice przed metą również zostaną zamknięte o godz. 20.00. Otwarta pozostanie nitka ul. Sanguszki prowadząca w stronę Wisłostrady, aby mieszkańcy mogli wyjechać z Nowego Miasta. Przywrócenie ruchu na Wisłostradzie i na ul. Krajewskiego i Zakroczymskiej planowane jest o godz. 23.00.

W dniu zawodów na trasie rywalizacji zostaną ustawione znaki zakazu zatrzymywania się i postoju wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Przez całą sobotę samochodów nie będzie można zaparkować na ul. Konwiktorskiej i Bonifraterskiej, między Muranowską a Świętojerską. Później, o godz. 16.30, zakazy staną także na ul. Sapieżyńskiej i Wałowej. Na pozostałych drogach zakaz parkowania będzie obowiązywał od godziny 20.00 do końca dnia.

"Wraz z rozpoczęciem przygotowań do imprezy i zamykaniem kolejnych ulic etapami na trasy objazdowe będą kierowane tramwaje linii 6, 15 i 18 oraz autobusy linii 100, 114, 116, 121, 122, 157, 178, 180, 185, 197, 503 i 518" – poinformował Zarząd Transportu Miejskiego.

Uczestnicy 33. Biegu Powstania Warszawskiego w sobotę na podstawie numeru startowego są uprawnieni do nieodpłatnych przejazdów pojazdami komunikacji miejskiej (autobusami, tramwajami, metrem, pociągami SKM, KM i WKD) w granicach I strefy biletowej ZTM. 

mas/ joz/

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
13 wrz 2024
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół
12 wrz 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów
12 wrz 2024

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli
12 wrz 2024

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu
12 wrz 2024

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok
11 wrz 2024

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi
11 wrz 2024

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?
11 wrz 2024

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci
11 wrz 2024

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

pokaż więcej
Proszę czekać...