Najdłuższa piesza pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę

Najdłuższa piesza pielgrzymka wyruszyła na Jasną Górę / Shutterstock

Uczestnicy najdłuższej trasy pielgrzymki na Jasną Górę wyruszyli już w drogę. Pielgrzymi mają dotrzeć na miejsce 13 sierpnia, po pokonaniu około 650 km. 

Najdłuższa pielgrzymka w Polsce 

Najdłuższa w Polsce piesza pielgrzymka do Częstochowy wyruszyła w poniedziałek rano spod sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym w Szczecinie. Do grupy idącej z Pustkowa (od czwartku), Świnoujścia i Kamienia Pomorskiego dołączyło ok. stu pielgrzymów.

Dyrektor 40. Szczecińskiej Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę ks. Karol Łabenda powiedział PAP, że znad morza szło około 50 osób, teraz jest około 150. 

Trasa tej pielgrzymki była kilkukrotnie modyfikowana. Od niemal dekady jest najdłuższa w Polsce. W 2023 r. pielgrzymi, którzy wyruszyli spod Bałtyckiego Krzyża Nadziei w Pustkowie (gm. Rewal), przeszli 645,5 km. W tym roku ma być kilka kilometrów więcej. Ksiądz Łabenda powiedział: - Planujemy mały objazd zrobić, bo chcemy uciec z jednej z głównych dróg krajowych, żeby było bezpieczniej. Tam samochód za samochodem, tir za tirem, więc wolimy pięć kilometrów nadrobić.

Setki kilometrów do pokonania

Ile kilometrów jest do przejścia? Idący ze Świnoujścia na Jasną Górę pokonają ponad 630 km. Pielgrzymi ze Szczecina – ok. 530 km. Trasa wiedzie przez Stargard, Choszczno (woj. zachodniopomorskie), Śrem, Krotoszyn, Kępno (woj. wielkopolskie), Skomlin (woj. łódzkie), Starokrzepice (pow. kłobucki, woj. śląskie). 13 sierpnia szczecińska pielgrzymka ma dotrzeć do Częstochowy.

Pielgrzymka rozpoczęła się w poniedziałek o godz. 7:00 uczestnictwem we mszy świętej odprawionej przez bp. Henryka Wejmana. Później przez kilkadziesiąt minut organizowali się, pakowali cięższe bagaże do busów, instalowali nagłośnienie itd.

- To piękny czas, piękne przeżycia, tu idą piękni ludzie – powiedziały PAP Agnieszka i Beata, siostry bliźniaczki, kolejny raz na pielgrzymkowym szlaku. - Na całej pielgrzymce byłam cztery razy, siostra trzy, ale co roku idziemy na kilka dni. Tym razem do Drezdenka – dodała Agnieszka.

 

Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym

W Drezdenku pielgrzymi mają być w piątek. Po drodze będą dołączać kolejne grupki. W szczecińskiej pielgrzymce idą też osoby z Warszawy, Olsztyna czy z Poznania. Tegoroczne hasło to „Jesteśmy Kościołem pielgrzymującym”. - Główna intencja naszej pielgrzymki to modlitwa o powołania: kapłańskie, zakonne i misyjne. Dziś w sposób szczególny ta modlitwa jest potrzebna, co widzimy po seminariach – podsumował ks. Łabenda.

13 sierpnia na Jasnej Górze pielgrzymów ma przywitać administrator apostolski archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej bp Zbigniew Zieliński, a następnie odprawi mszę dla pątników z całej Polski. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
13 wrz 2024
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół
12 wrz 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów
12 wrz 2024

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli
12 wrz 2024

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu
12 wrz 2024

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok
11 wrz 2024

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi
11 wrz 2024

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?
11 wrz 2024

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci
11 wrz 2024

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

pokaż więcej
Proszę czekać...