Ekspertka z UMK: daliśmy się zastraszyć Rosji; będzie parła dalej dopóki nie zobaczy widma porażki

Ekspertka z UMK: daliśmy się zastraszyć Rosji; będzie parła dalej dopóki nie zobaczy widma porażki / Shutterstock

Daliśmy się zastraszyć Rosji i przyjmujemy kremlowskie argumenty w obawie, że Rosja mogłaby konflikt z Ukrainą jeszcze bardziej eskalować - powiedziała w Studiu PAP dr Agnieszka Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. W jej ocenie pokazywanie Rosji, że nie jesteśmy gotowi na konfrontacje, odbierane jest to przez nią jako dowód słabości.

Jak realnie pomóc Ukrainie?

Dr Agnieszka Bryc w Studiu PAP 5 sierpnia 2024 r. był pytana o to, czy potencjalna eskalacja na Bliskim Wschodzie mogłaby odciągnąć uwagę USA od rosyjsko-ukraińskiej wojny i wsparcia tego drugiego kraju odpowiedziała, że "Ukrainie szkodzi każdy kryzys, który odciąga uwagę zachodniego świata".

"Ukrainie pomogłoby maksymalne wsparcie (...) przejście od pomocy kropelkowej i zielone światło, by mogła bronić się tak, jak się broni Izrael. Jako Zachód zachowujemy się niesymetrycznie. Rozumiemy dlaczego, Hamas nie jest mocarstwem jądrowym, a Rosja jest, ale wiemy też, że Rosjanie straszą użyciem broni, ale jej nie użyją. Są zbyt zależni od Chin, a te nie życzą sobie eskalacji jądrowej" - powiedziała.

Zdaniem specjalistki ds. stosunków międzynarodowych Ukraina powinna mieć "absolutnie pełne, symetryczne prawo do samoobrony" i ataków zachodnią bronią na terenie Rosji, a obecnie mamy do czynienia z akceptacją faktu, że "są równi i równiejsi". W jej ocenie sytuacja na froncie zmieniłaby się, gdyby Ukraina mogła dokonywać symetrycznej samoobrony, a nie jedynie walczyć na swoim terytorium.

Daliśmy się zastraszyć Rosji

"Daliśmy się zastraszyć Rosji i przyjmujemy kremlowskie argumenty w obawie, że Rosja mogłaby ten konflikt jeszcze bardziej eskalować" - powiedziała. Dr. Bryc podkreśliła, że znając rosyjską kulturę strategiczną i ich sposób myślenia zarówno militarnego i politycznego, Zachód sam sobie szkodzi. W jej ocenie pokazywanie Rosji, że nie jesteśmy gotowi na konfrontacje, odbierane jest to przez nią jako dowód słabości.

"To jest trochę tak, jak drapieżnik czuje krew i nie waha się przed dalszą agresją. Jeżeli tylko udzielilibyśmy otwartej zgody Ukrainie na symetryczną samoobronę i jeżeli powiedzielibyśmy, że jesteśmy absolutnie gotowi na konfrontację z Rosją, Rosja mruga jako pierwsza. Wtedy ulega, tak jak zawsze ulegała przed stroną silniejszą i jest w stanie wycofać się z każdego konfliktu, jeżeli staje jakby na progu perspektywy swojej porażki" - oceniła.

Zdaniem dr. Bryc, dopóki Rosja nie zobaczy perspektywy swojej porażki - będzie parła dalej. Zachód w jej ocenie musi zmienić swój sposób myślenia, pozbyć się lęków i częściej słuchać "wschodniaków", czyli ekspertów od rosyjskiej polityki.

Cała rozmowa dostępna pod adresem: https://www.pap.pl/aktualnosci/dr-bryc-izrael-nie-wyklucza-uderzenia-wyprzedzajacego-na-iran oraz https://wideo.pap.pl/videos/75001/.
Rozmawiał Adrian Kowarzyk (PAP)
amk/ godl/

oprac. Paweł Huczko
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Czy w Polsce łatwo otrzymać medyczną marihuanę?
16 wrz 2024

Korzyści terapeutyczne wynikające ze stosowania medycznej marihuany w leczeniu różnych schorzeń są coraz bardziej doceniane na całym świecie, w tym w Polsce. Od 2017 r. medyczna marihuana została zgodnie z prawem dopuszczona w Polsce jako środek leczniczy i może być przepisywana przez lekarzy w leczeniu wielu chorób i zaburzeń. 

Flagi państw Europy. Na pewno je znasz? To nie jest łatwy QUIZ!
13 wrz 2024
Czy na pewno znasz flagi państw Europy? To może być naprawdę trudne zadanie. Do rozwiązania quizu zachęcamy nie tylko podróżników i fanów piłki nożnej. Powodzenia!
Lubnauer: Katechetów przekwalifikować, duchownych wycofać ze szkół
12 wrz 2024

Zmniejszenie liczby lekcji religii, przekwalifikowanie katechetów, wycofanie duchownych ze szkół – o takich zmianach informuje Katarzyna Lubnauer, wiceminister edukacji. Podkreśla, że według szacunków Ministerstwa Edukacji Narodowej zmiany w organizacji nauki religii mogą przynieść 1,5 mld zł oszczędności. Pieniądze te mają być przeznaczone na inne cele edukacyjne.

Dostępność dziś i jutro – nowe technologie ułatwiają korzystanie z urzędów
12 wrz 2024

11 września w Oddziale ZUS w Chorzowie odbyła się konferencja „Dostępność dziś i jutro”. Przedstawiciele rządu, instytucji i organizacji pozarządowych dyskutowali na temat dostępności podmiotów publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami.

Ruszają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Celem jest zmiana systemu wynagradzania nauczycieli
12 wrz 2024

Ruszają prace nad obywatelskim projektem „Godne płace i wysoki prestiż nauczycieli”. 13 września br. zajmie się nim sejmowa Komisja Edukacji i Nauki.

Bogate złoże ropy naftowej w pobliżu Świebodzina (ponad 100 tys. ton). Duży sukces geologów i inżynierów Orlenu
12 wrz 2024

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim - poinformował Orlen w komunikacie prasowym. Co więcej w pobliżu tego odkrycia znajdują się kolejne struktury geologiczne, w których mogą znajdować się dodatkowe ilości surowca. Zasobność całego złoża w tej okolicy Orlen szacuje na ponad 500 tys. ton ropy.

Kosztowne podwyżki. NFZ nie ma pieniędzy dla szpitali na niektóre świadczenia. Pacjenci będą zapisywani na 2025 rok
11 wrz 2024

O tym, że NFZ nie zapłacił szpitalom za nadwykonania alarmuje od kilku tygodni Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych (OZPSP). Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek poinformował, że realizacja ustawy podwyżkowej, czyli o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia i przekazanie do finansowania przez NFZ części świadczeń, za które jeszcze do 2022 r. płacił budżet państwa, np. ratownictwo medyczne, są sporym obciążeniem dla budżetu NFZ.

Rodzice chcą by w miejsce religii i muzyki szkoła uczyła ich dzieci zarządzania finansami osobistymi
11 wrz 2024

Rodzice wyciągają wnioski z własnych doświadczeń. Dlatego niemal co drugi badany optuje za edukacją w zakresie finansów osobistych w ramach nauczania szkolnego. Najchętniej za lekcje religii i muzyki.

Dlaczego warto studiować prawo? Jakie zarobki po studiach prawniczych?
11 wrz 2024

“Prawo” niezmiennie pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kierunków studiów w Polsce. Potwierdzają to dane z raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dotyczące wyników rekrutacji na rok akademicki 2023/2024 , podczas której kierunek ten znalazł się wśród najczęściej wybieranych, przyciągając znaczną liczbę kandydatów - aż 21 786. Co sprawia, że tak wiele osób decyduje się na tę ścieżkę edukacyjną? W tym artykule przyjrzymy się głównym powodom, dla których warto studiować “Prawo” oraz korzyściom jakie wynikają z jego wyboru w kontekście współczesnych wyzwań zawodowych. 

Aplikacja mObywatel: Nowa funkcja w usłudze Bezpiecznie w sieci
11 wrz 2024

Baza wiedzy to nowa funkcja w aplikacji mObywatel. Funkcja została wprowadzona 11 września 2024 r. Baza wiedzy w znacznym stopniu przyczyni się do bezpieczeństwa użytkowników przy poruszaniu się w Internecie.

pokaż więcej
Proszę czekać...