Dyskusja o roli, specyfice i słabościach polskich samorządów

Marcin Król, Rafał Dutkiewicz i Jacek Kucharczyk już 4 listopada, w Warszawie będą się spierać o sens istnienia samorządów w Polsce.

Inspiracją do dyskusji, poza kontekstem zbliżających się wyborów samorządowych, jest najnowsza książka filozofa i historyka idei prof. Marcina Króla pt. „Słownik demokracji samorządowej”. Na kilka dni przed jej premierą do dyskusji na temat władzy lokalnej, poza autorem, staną Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz oraz Prezes Zarządu Fundacji Instytut Spraw Publicznych Jacek Kucharczyk.

Spotkanie odbędzie się 4 listopada o godz. 16:15 w MiTo art.café.books przy ul. Waryńskiego 28. Dyskusję poprowadzi Wojciech Przybylski, redaktor naczelny Res Publica Nowa.

O książce:

„Słownik demokracji samorządowej” składa się z 20 tekstów charakteryzujących ideę samorządu, jego elementy oraz specyfikę jego funkcjonowania w Polsce. Opisuje nie tylko historię samorządu jako taką, ale jest przede wszystkim praktycznym przewodnikiem po świecie współczesnej polskiej władzy lokalnej.  Część tekstów publikowana była w 2013 roku w „Dzienniku Gazecie Prawnej” i cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród czytelników.

Autor charakteryzuje radnego i wyjaśnia jaki powinien być oraz jakie obowiązki pełnić powinien przewodniczący rady (gminy, dzielnicy, itd.). Opisuje na czym polegać powinno zebranie samorządowe, jaka jest istota samorządowej debaty, zastanawia się nad kwestią frekwencji wyborczej. Oprócz tych formalnych kwestii, Król bierze na warsztat zagadnienia opozycji w samorządzie ale też funkcjonowania lokalnych klik w zderzeniu z lokalną władzą. Pisze o roli mass-mediów w środowisku lokalnym, pozostając ich wielkim orędownikiem. Zwraca uwagę, jakie działania samorządowców sprzyjają rozwojowi przedsiębiorczości i wiedzy. Objaśnia też, w ciekawym ale sformułowanym w sposób prosty i czytelny wywodzie, ideę demokracji samorządowej jako formy organizacji świata. Opowiada o jej źródłach na świecie (USA, Alexis de Tocqueville) i w Polsce (Kazimierz Kuhn, Joachim Lelewel itd.).

O autorze:

prof. Marcin Król - profesor nauk humanistycznych, socjolog oraz historyk idei nowożytności i XIX wieku. Wykłada na Uniwersytecie Warszawskim. Jest przewodniczącym Rady Fundacji im. Stefana Batorego. Współorganizator i prowadzący Debaty Tischnerowskie na Uniwersytecie Warszawskim. Opublikował wiele ważnych książek, m.in. „Historię myśli politycznej” (2001), „Filozofię polityczną” (2008), „Czego nas uczy Leszek Kołakowski” (2010). „Słownik demokracji samorządowej to nawiązanie do jego słynnego „Słownika demokracji” wydanego w 1983 roku.

O Wydawnictwie:

Wydawnictwo Kurhaus Publishing powstało w 2011 r. z pasji czytania, ciekawości świata i potrzeby przyglądania się ludzkim historiom. Wyszukuje najciekawsze pozycje literatury faktu na światowym rynku książki. Do dziś wydało blisko 40 tytułów, otrzymało 4 nagrody Economicus za najlepsze tłumaczenia książek biznesowych. Spółkę założyły dr Agnieszka Liszka, ekspertka w dziedzinie komunikacji, była rzeczniczka rządu Donalda Tuska z wieloletnim doświadczeniem pracy w największych firmach doradczych oraz Katarzyna Kozłowska, redaktorka, komentator prasowy, była wicenaczelna i naczelna „Wprost”.

Sponsorem wydania jest Bank Gospodarstwa Krajowego.

Patranami medialnymi są: Res Publica Nowa, samorząd.pap.pl oraz serwis Sektor Publiczny portalu Infor.pl.

Sektor publiczny
Rosyjski szpieg dostał dostęp do akt śledztwa przeciwko niemu. Zgodnie z prawem? Przeglądał je w kancelarii tajnej ABW i w siedzibie prokuratury
06 wrz 2024

Rosyjski szpieg Paweł Rubcow, zanim został wydany Rosji, otrzymał od prokuratury i ABW dostęp do materiałów śledztwa przeciwko niemu, także tajnych, choć prokuratura mogła mu odmówić z powodu "ochrony interesów państwa" - napisał 5 września 2024 r. dziennik "Rzeczpospolita". Zdaniem prezydenta Andrzeja Dudy obowiązujące obecnie w Polsce przepisy pozwalają, aby nie dopuścić zatrzymanego do akt; zwłaszcza, jeżeli są one ściśle tajne.

W szkołach ruszył program dobrowolnych szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepionka może uchronić przed zachorowaniem na raka
05 wrz 2024

Od 1 września 2024 r. ruszył wspólny program MEN i MZ szczepień przeciw wirusowi HPV. Szczepienia dostępne są dla dzieci po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Za zgodą rodziców szczepienie może odbyć się w szkole.

mObywatel: Funkcjonalności aplikacji są stale rozwijane. Trwają prace na ePłatnościami
05 wrz 2024

Mobilna aplikacja mObywatel jest stale rozwijana. Do końca 2025 r. ma być zaimplementowana usługa ePłatności. Dzięki temu za pośrednictwem mObywatela będzie można opłacać urzędowe zobowiązania np. podatek od nieruchomości.

500 plus z NFZ u dentysty. Mało kto o tym wie. Jak skorzystać? Jakie zabiegi obejmuje?
05 wrz 2024

Usuwanie kamienia nazębnego to podstawowy zabieg higieniczny dostępny w ramach NFZ. Roczne, bezpłatne wizyty profilaktyczne u dentysty pozwalają zaoszczędzić nawet 500 złotych. Jakie usługi są wliczone w ten pakiet? Oto szczegóły.

Godziny lekcyjne skrócone do 30 minut. Powodem wrześniowe upały. MEN zapowiada zmianę przepisów
04 wrz 2024

Dyrektorzy niektórych szkół w Polsce skrócili zajęcia lekcyjne z 45 do 30 minut z powodu wysokich temperatur panujących na początku roku szkolnego 2024/2025. Ministra edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała zmiany przepisów dot. organizacji pracy szkół w upały i duże mrozy.

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc.
04 wrz 2024

5 proc. podwyżka dla nauczycieli w 2025 r.? Ministra edukacji Barbara Nowacka wnioskowała o wzrost wynagrodzeń nauczycieli o 10 proc. Pod koniec sierpnia Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2025.

Samorządy: Bezzwrotne dofinansowanie z KPO na modernizację budynków. Nabór wniosków
04 wrz 2024

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nabór wniosków w ramach programu priorytetowego „Wymiana źródeł ciepła i poprawa efektywności energetycznej szkół”. Wnioski o dofinansowanie będzie można składać od 30 września 2024 r.

Czy Polacy ulegają dezinformacji klimatycznej? Magazynowanie CO2 pod ziemią (technologie CCS) szansą na realizację celów wyznaczonych przez Komisję Europejską
03 wrz 2024

Z najnowszego (sierpień 2024) badania Polsko-Norweskiej Sieci CCS* wynika, że około 2/3 (68%) Polaków interesuje się zmianami klimatu i ekologią a ponad dwie trzecie (77%) uważa, że ograniczenie emisji CO2, to nie jedynie wymóg unijny ale, przez wzgląd na środowisko i dobro naszej planety, rzeczywista potrzeba. Tyleż samo (77%) Polaków widzi zależność pomiędzy zmianami klimatu a nadmiernymi emisjami dwutlenku węgla do atmosfery. Co więcej, mimo dość niskiej znajomości technologii CCS, bo 70% Polaków nigdy o nich nie słyszało, aż 72% Polaków intuicyjnie czuje, że aby powstrzymać zmiany klimatyczne konieczne jest sięgnięcie po nowe metody redukcji emisji, w tym właśnie metody ich wychwytywania zanim trafią do atmosfery. A na tym właśnie polegają technologie CCS, które nie tylko wychwytują, ale też umożliwiają bezpieczne magazynowanie CO2. A zatem warto przyjrzeć się im bliżej, by przekonać się, że ich wdrożenie, to właściwy kierunek dla Polski.

Przełomowy raport ujawnia: Europa Środkowo-Wschodnia blokuje własny potencjał w walce z kryzysem klimatycznym
03 wrz 2024

Klimat nie czeka, a polityka klimatyczna Europy Środkowo-Wschodniej stoi na rozdrożu. Nowy raport ujawnia, że region marnuje swoje szanse na dekarbonizację i zrównoważony rozwój. Choć konkurencyjne rynki energii mogą redukować emisje szybciej, prywatny sektor wciąż napotyka na liczne bariery, które hamują tempo zmian. Czas na pilną rewizję polityki klimatycznej!

Cyfrowe usługi publiczne: Popularna aplikacja mObywatel zyskuje nowe funkcjonalności
30 sie 2024

Aplikację mObywatel łącznie pobrano 19 mln razy. Najczęściej wykorzystywanymi funkcjonalnościami w mObywatelu jest zastrzeganie numeru PESEL. W przyszłym roku planowane jest rozszerzenie płatności o cyfrowe portfele Apple Pay i Google Pay.

pokaż więcej
Proszę czekać...