Potencjał i aktywność małopolskich gmin

Anatol Władyka
rozwiń więcej
Przez 20 lat funkcjonowania samorządu w Polsce wiele gmin wykorzystało swoją szansę i stworzyło dogodne warunki do mieszkania, inwestowania i odpoczynku. A dzięki wsparciu z Unii Europejskiej ich plany rozwojowe są jeszcze większe.

Ranking Gmin Małopolski to najnowsza inicjatywa Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji. Opracowanie Rankingu stało się możliwe dzięki współpracy z Głównym Urzędem Statystycznym (dalej: GUS) w Krakowie. Instytucja ta zapewniła dostęp do wiarygodnych danych oraz przeprowadziła szereg wyliczeń niezbędnych do opracowania Rankingu.

Pełne wyniki Rankingu Gmin Małopolski znajdują się na stronie www.mistia.org.pl/ranking.

Szukamy najlepszych

Ideą Rankingu Gmin Małopolski jest wyłonienie i promowanie gmin wyróżniających się pod względem rozwoju społeczno-gospodarczego. Uporządkowanie odbywa się poprzez ocenę, na podstawie danych pozyskanych przez system statystyki publicznej, potencjału, aktywności i wyników osiąganych przez gminy województwa małopolskiego w sferze gospodarczej i społecznej.

Czytaj także:

Jak właściwie i skutecznie przeprowadzić rewitalizację w gminie>>

Rewitalizacja to termin określający złożony proces zmian przestrzennych, społecznych i ekonomicznych w zdegradowanych i zaniedbanych częściach miast. Termin ten odnosi się także do innych terenów zaniedbanych, np. popegeerowskich lub poprzemysłowych. Rewitalizować można także pojedyncze zespoły parkowo - dworskie, pałace, nieruchomości fabryczne. Projekty rewitalizacji można realizować w dzielnicach mieszkaniowych.

Co sprawia, że oferta gminy jest atrakcyjna dla inwestorów>>

Istnieje wiele czynników wpływających na atrakcyjność danej lokalizacji, na które władze regionalne i lokalne nie mają bezpośredniego wpływu. Są to np. położenie geograficzne, rynek zbytu, dostęp do surowców itp. Czynniki, na które samorząd może mieć wpływ, to między innymi: dostępność terenów pod inwestycje, jakość infrastruktury technicznej oferowanych nieruchomości, jakość obsługi inwestora w urzędzie gminy oraz lokalne zachęty podatkowe, np. zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Jak uatrakcyjnić wizerunek centrum miasta>>

Główna ulica czy centralny rynek to w większości miast najważniejszy punkt, który przyciąga zarówno mieszkańców, jak i turystów. Regres czy nawet tylko brak rozwoju takiego miejsca jest odbierany jako upadek miasta. Tak stało się m.in. w Łodzi, ale są już pomysły na przywrócenie głównej ulicy tej metropolii wcześniejszej świetności.

Małopolska atrakcyjna dla inwestorów>>

O połowę zwiększyła się od początku tego roku liczba zagranicznych inwestorów zainteresowanych ulokowaniem swoich biznesów w Małopolsce - wynika z analizy przeprowadzonej przez instytucje wspierające inwestorów w regionie.

Sektor publiczny
Jak wybierać bezpieczną żywność?
08 maja 2024

Czy kryje się pod hasłem bezpieczna żywność? Czy potrafimy ją wybierać? Jaki jest związek między nauką o bezpieczeństwie żywności a żywnością, którą spożywamy każdego dnia?

Prezes CPK: nie można otworzyć nowego lotniska za wcześnie - gdy rozbudowane Okęcie i Modlin będą miały niewykorzystaną przepustowość
08 maja 2024

Nie możemy otworzyć nowego lotniska za wcześnie, gdy Okęcie i Modlin wciąż będą miały niewykorzystaną, a uzyskaną dzięki nowym inwestycjom przepustowość - powiedział "Rzeczpospolitej" prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki.

Kiedy jest zakończenie roku szkolnego 2024?
07 maja 2024

Zakończenie roku szkolnego 2023/2024 – kiedy wypada? Ile dni wakacji będą mieli uczniowie? Sprawdź, którego czerwca jest zakończenie roku szkolnego.

Do kiedy maturzysta ma status ucznia?
07 maja 2024

Do kiedy maturzysta ma status ucznia? Czy po odebraniu świadectwa i po maturze legitymacja szkolna traci ważność? Czy we wrześniu maturzysta już nie posiada statusu ucznia?

Matura 2024. Bunt i relacje międzyludzkie tematami rozprawek na egzaminie dojrzałości
07 maja 2024

W tym roku maturzyści mieli do wyboru dwa interesujące tematy rozprawki na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym.

Rewolucja w PIT. Plan ministra Domańskiego
07 maja 2024

Ministerstwo Finansów pracuje nad rewolucyjną reformą finansowania samorządów, która ma wejść w życie w 2025 r. Głównym celem jest zwiększenie wpływów samorządów z podatków, dzięki czemu w przyszłym roku do jednostek samorządu terytorialnego trafiłoby 27 mld zł więcej niż obecnie.

Matura 2024: ściągnij arkusze z polskiego. I odpowiedzi na zadania [język polski 7 V 2024 r.]
07 maja 2024

Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego na poziomie podstawowym w nowej formule podzielony jest na dwa zeszyty. W pierwszym są dwa testy: "Test – Język polski w użyciu" i "Test historycznoliteracki". W drugim zeszycie trzeba napisać wypracowanie na jeden temat wybrany z dwóch zaproponowanych. Na napisanie egzaminu maturzyści mają 240 minut.

Mamy arkusze CKE z matury z języka polskiego! I odpowiedzi ekspertów!
07 maja 2024

Arkusze egzaminacyjne CKE na Infor.pl. Udostępniamy jednocześnie wstępne odpowiedzi na pytania przygotowane przez naszych specjalistów.

RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

pokaż więcej
Proszę czekać...