Co sprawia, że oferta gminy jest atrakcyjna dla inwestorów
REKLAMA
REKLAMA
ANNA GORZKOWSKA
REKLAMA
specjalista ds. public relations w Departamencie promocji gospodarczej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Istnieje wiele czynników wpływających na atrakcyjność danej lokalizacji, na które władze regionalne i lokalne nie mają bezpośredniego wpływu. Są to np. położenie geograficzne, rynek zbytu, dostęp do surowców itp. Czynniki, na które samorząd może mieć wpływ, to między innymi: dostępność terenów pod inwestycje, jakość infrastruktury technicznej oferowanych nieruchomości, jakość obsługi inwestora w urzędzie gminy oraz lokalne zachęty podatkowe, np. zwolnienie z podatku od nieruchomości.
Oczekiwania inwestorów wobec przyszłej lokalizacji są różne, ale istnieją pewne wspólne kryteria dla wszystkich. I tak np. główne cechy działki idealnej dla projektu z branży produkcyjnej to:
• uregulowany stan prawny (najlepiej jeden właściciel),
• przeznaczenie pod działalność produkcyjną w aktualnym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,
• odrolnienie i odlesienie,
• pełne wyposażenie w infrastrukturę techniczną, doprowadzoną do granic działki (woda, elektryczność, gaz, linia telefoniczna),
• położenie w pobliżu drogi szybkiego ruchu,
• dobry dojazd do granic działki,
• płaskie ukształtowanie terenu, kształt działki zbliżony do prostokąta,
• brak zagrożenia osunięciem terenu i powodzią, grunt nieskażony ekologicznie, niepodmokły, bez stanowisk archeologicznych i bez obiektów do wyburzenia.
Inwestorzy oczekują terenów spełniających standardy spotykane co najmniej w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), tj. działek z doprowadzonymi mediami i czytelnym układem komunikacyjnym.
Obniżenie podatków od nieruchomości to bardzo atrakcyjna zachęta dla inwestorów. Jednak przed zastosowaniem tego narzędzia należy zastanowić się, jakich inwestorów gmina chce pozyskać za jego pomocą. Obniżenie podatków jako zachęta inwestycyjna powinno być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Wybór preferowanych branż i wielkości inwestorów warto uzależnić od zasobów gminy, rodzaju terenów inwestycyjnych, cech lokalnego rynku pracy, a przede wszystkim - efektów, jakie dla gminy mają przynieść inwestycje. Wygrywają najlepiej przygotowane gminy oraz te, które wyróżniają się przychylnością i elastycznością lokalnych władz.
Z doświadczeń PAIiIZ wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się:
• gminy, których tereny inwestycyjne są objęte statusem SSE,
• gminy dysponujące atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi z rozwiniętą infrastrukturą techniczną, położone w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast lub przy głównych szlakach komunikacyjnych,
• regiony, w których dostępne są wykwalifikowane kadry,
• miejsca, w których obecni są już inni inwestorzy z danej branży.
Rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych jest jednym z kluczowych czynników wskazanych przez menedżerów międzynarodowych korporacji pytanych przez Ernst & Young o najistotniejsze czynniki przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji inwestycji.
AO
REKLAMA
REKLAMA