REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co sprawia, że oferta gminy jest atrakcyjna dla inwestorów

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są oczekiwania inwestorów? Jakie czynniki wpływają na to, że do jednej gminy przybywa dużo inwestorów, a inne są omijane? Czy rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych to rzeczywiście tak ważny element, na który zwracają uwagę inwestorzy?

ANNA GORZKOWSKA

REKLAMA

specjalista ds. public relations w Departamencie promocji gospodarczej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Istnieje wiele czynników wpływających na atrakcyjność danej lokalizacji, na które władze regionalne i lokalne nie mają bezpośredniego wpływu. Są to np. położenie geograficzne, rynek zbytu, dostęp do surowców itp. Czynniki, na które samorząd może mieć wpływ, to między innymi: dostępność terenów pod inwestycje, jakość infrastruktury technicznej oferowanych nieruchomości, jakość obsługi inwestora w urzędzie gminy oraz lokalne zachęty podatkowe, np. zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Oczekiwania inwestorów wobec przyszłej lokalizacji są różne, ale istnieją pewne wspólne kryteria dla wszystkich. I tak np. główne cechy działki idealnej dla projektu z branży produkcyjnej to:

• uregulowany stan prawny (najlepiej jeden właściciel),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przeznaczenie pod działalność produkcyjną w aktualnym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,

• odrolnienie i odlesienie,

• pełne wyposażenie w infrastrukturę techniczną, doprowadzoną do granic działki (woda, elektryczność, gaz, linia telefoniczna),

• położenie w pobliżu drogi szybkiego ruchu,

• dobry dojazd do granic działki,

• płaskie ukształtowanie terenu, kształt działki zbliżony do prostokąta,

• brak zagrożenia osunięciem terenu i powodzią, grunt nieskażony ekologicznie, niepodmokły, bez stanowisk archeologicznych i bez obiektów do wyburzenia.

Inwestorzy oczekują terenów spełniających standardy spotykane co najmniej w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), tj. działek z doprowadzonymi mediami i czytelnym układem komunikacyjnym.

Obniżenie podatków od nieruchomości to bardzo atrakcyjna zachęta dla inwestorów. Jednak przed zastosowaniem tego narzędzia należy zastanowić się, jakich inwestorów gmina chce pozyskać za jego pomocą. Obniżenie podatków jako zachęta inwestycyjna powinno być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Wybór preferowanych branż i wielkości inwestorów warto uzależnić od zasobów gminy, rodzaju terenów inwestycyjnych, cech lokalnego rynku pracy, a przede wszystkim - efektów, jakie dla gminy mają przynieść inwestycje. Wygrywają najlepiej przygotowane gminy oraz te, które wyróżniają się przychylnością i elastycznością lokalnych władz.

Z doświadczeń PAIiIZ wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się:

• gminy, których tereny inwestycyjne są objęte statusem SSE,

• gminy dysponujące atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi z rozwiniętą infrastrukturą techniczną, położone w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast lub przy głównych szlakach komunikacyjnych,

• regiony, w których dostępne są wykwalifikowane kadry,

• miejsca, w których obecni są już inni inwestorzy z danej branży.

Rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych jest jednym z kluczowych czynników wskazanych przez menedżerów międzynarodowych korporacji pytanych przez Ernst & Young o najistotniejsze czynniki przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji inwestycji.

AO

 

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

REKLAMA

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

W czwartek nawet blisko 30 st. C. Gdzie takie temperatury?

Jest szansa, że w tym roku na Wielkanoc nie będzie śniegu. Od kilku dni pogoda jest wiosenna, w czwartek temperatura wyniesie od 21 do 26 st. C, a w centrum możliwe jest nawet 27 st. C!

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Podwyżki dla pracowników samorządowych z wyrównaniem od 1 marca 2025 r. Kto odpowiada za podwyżki? Odpowiedź MF i MRPiPS. Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172)?

Nowa taryfa za prąd później! Rząd przesuwa termin, czeka na niższe ceny energii

Rząd planuje przesunąć start nowych taryf energii z lipca na październik 2025 roku. Powód? Lepsze warunki na rynku hurtowym dają szansę na niższe ceny prądu dla gospodarstw domowych. To może oznaczać realne oszczędności – ale trzeba będzie poczekać.

REKLAMA

Badania cholesterolu w bilansie sześciolatka. Od kiedy?

Od 5 maja do programu badań bilansu zdrowia sześciolatka wchodzi lipidogram. Rzeczniczka praw dziecka Monika Horna-Cieślak uważa to za ogromny sukces, bo zwiększy się świadomość, że choroby serca mogą dotykać także młodych.

Jak i kiedy rezerwować wakacje, żeby było najtaniej?

Jak Polacy planują wakacje? Na ostatnią chwilę czy z wyprzedzeniem? Jak najtaniej zarezerwować hotel? Czy Polacy chętnie spędzają wakacje w kraju?

REKLAMA