REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co sprawia, że oferta gminy jest atrakcyjna dla inwestorów

_ AO

REKLAMA

REKLAMA

Jakie są oczekiwania inwestorów? Jakie czynniki wpływają na to, że do jednej gminy przybywa dużo inwestorów, a inne są omijane? Czy rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych to rzeczywiście tak ważny element, na który zwracają uwagę inwestorzy?

ANNA GORZKOWSKA

REKLAMA

specjalista ds. public relations w Departamencie promocji gospodarczej Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych

Istnieje wiele czynników wpływających na atrakcyjność danej lokalizacji, na które władze regionalne i lokalne nie mają bezpośredniego wpływu. Są to np. położenie geograficzne, rynek zbytu, dostęp do surowców itp. Czynniki, na które samorząd może mieć wpływ, to między innymi: dostępność terenów pod inwestycje, jakość infrastruktury technicznej oferowanych nieruchomości, jakość obsługi inwestora w urzędzie gminy oraz lokalne zachęty podatkowe, np. zwolnienie z podatku od nieruchomości.

Oczekiwania inwestorów wobec przyszłej lokalizacji są różne, ale istnieją pewne wspólne kryteria dla wszystkich. I tak np. główne cechy działki idealnej dla projektu z branży produkcyjnej to:

• uregulowany stan prawny (najlepiej jeden właściciel),

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• przeznaczenie pod działalność produkcyjną w aktualnym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego,

• odrolnienie i odlesienie,

• pełne wyposażenie w infrastrukturę techniczną, doprowadzoną do granic działki (woda, elektryczność, gaz, linia telefoniczna),

• położenie w pobliżu drogi szybkiego ruchu,

• dobry dojazd do granic działki,

• płaskie ukształtowanie terenu, kształt działki zbliżony do prostokąta,

• brak zagrożenia osunięciem terenu i powodzią, grunt nieskażony ekologicznie, niepodmokły, bez stanowisk archeologicznych i bez obiektów do wyburzenia.

Inwestorzy oczekują terenów spełniających standardy spotykane co najmniej w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE), tj. działek z doprowadzonymi mediami i czytelnym układem komunikacyjnym.

Obniżenie podatków od nieruchomości to bardzo atrakcyjna zachęta dla inwestorów. Jednak przed zastosowaniem tego narzędzia należy zastanowić się, jakich inwestorów gmina chce pozyskać za jego pomocą. Obniżenie podatków jako zachęta inwestycyjna powinno być zgodne ze strategią rozwoju gminy. Wybór preferowanych branż i wielkości inwestorów warto uzależnić od zasobów gminy, rodzaju terenów inwestycyjnych, cech lokalnego rynku pracy, a przede wszystkim - efektów, jakie dla gminy mają przynieść inwestycje. Wygrywają najlepiej przygotowane gminy oraz te, które wyróżniają się przychylnością i elastycznością lokalnych władz.

Z doświadczeń PAIiIZ wynika, że największym zainteresowaniem cieszą się:

• gminy, których tereny inwestycyjne są objęte statusem SSE,

• gminy dysponujące atrakcyjnymi terenami inwestycyjnymi z rozwiniętą infrastrukturą techniczną, położone w bezpośrednim sąsiedztwie dużych miast lub przy głównych szlakach komunikacyjnych,

• regiony, w których dostępne są wykwalifikowane kadry,

• miejsca, w których obecni są już inni inwestorzy z danej branży.

Rozwój sieci dróg dojazdowych do działek inwestycyjnych jest jednym z kluczowych czynników wskazanych przez menedżerów międzynarodowych korporacji pytanych przez Ernst & Young o najistotniejsze czynniki przy podejmowaniu decyzji o lokalizacji inwestycji.

AO

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaka jest liczba ludności w Polsce? Dane GUS

Liczba ludności w Polsce znów się zmniejszyła. Ile wynosi na koniec I kwartału 2024 r.? GUS podał dane. 

Różowe skrzyneczki w szkołach. MEN pracuje nad nowym projektem

Wiceminister edukacji Paulina Piechna-Więckiewicz poinformowała, że resort bierze pod uwagę kwestię dostępności w szkołach tzw. różowych skrzyneczek ze środkami higieny intymnej. Przekazała, że w środę spotka się w tej sprawie z przedstawicielami samorządu.

ZNP: O 40% wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia. Emerytury stażowe bez tego urlopu

W ciągu ostatnich trzech lat o 40 proc. wzrosła liczba wniosków nauczycieli o urlopy dla poratowania zdrowia, a także liczba zwolnień lekarskich. Nie skorzystają z urlopu nauczyciele na wcześniejszych emeryturach.

Nowa lista lektur. Co proponuje Ministerstwo Edukacji Narodowej?

W projekcie MEN znalazły się m.in. lektury szkolne wydane w ostatnich latach. Jakie pozycje zniknęły z listy?

REKLAMA

ZNP: wynagrodzenia nauczycieli za wycieczki szkolne. I utrzymanie pensum bez zmian

Problemem wymagającym szybkiego rozstrzygnięcia jest zapewnienie wynagrodzenia nauczycielom za pracę podczas wycieczek szkolnych.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - ARiMR informuje o zmianach w katalogu płatności

Dopłaty bezpośrednie w 2024 roku – ARiMR informuje, że na chwilę obecną blisko 248 tys. rolników złożyło wnioski. Agencja podaje również, że planowane są zmiany w płatnościach bezpośrednich.

Krajowa Lista Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego w Polsce – czym jest, co zawiera. Co nowego w 2024 roku?

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego poinformowało 23 kwietnia 2024 r. o dokonaniu pięciu nowych wpisów na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego. Lista ta (tworzona od 2013 roku) liczy już 93 pozycje.

Komunikat MEN: Zmiana podstawy programowej kształcenia ogólnego nabiera tempa. Zaczęły się konsultacje projektów rozporządzeń. Czego dotyczą zmiany?

Ministerstwo Edukacji Narodowej przygotowało projekty rozporządzeń zmieniających podstawę programową kształcenia ogólnego dla 18 przedmiotów w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Jednocześnie z opublikowaniem projektów rozpoczęły się konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe.

REKLAMA

Model “weź - zużyj - wyrzuć” niszczy środowisko i społeczeństwo. Czym jest cyrkularność?

W ciągu ostatnich pięciu lat liczba debat i publikacji na temat gospodarki o obiegu zamkniętym wzrosła niemal trzykrotnie - wynika z tegorocznego The Circularity Gap Report. Autorzy opracowania podkreślają jednak, że trend na cyrkularność nie idzie w parze z praktycznymi działaniami. Jak to zmienić? Podpowiedzi udziela Mariusz Ryło, CEO Fixit. 

ZNP: Rodzice oczekują od nauczyciela e-odpowiedzi po godzinach pracy. Nawet w nocy

Dlaczego praca nauczycieli nigdy się nie kończy? Bo elektroniczne dzienniki są cały czas dostępne i rodzice piszą wiadomości do nauczycieli o różnych porach dnia i nocy, często oczekując natychmiastowej odpowiedzi.

REKLAMA