Poradnik Samorządowca - Trzynastki w pytaniach i odpowiedziach

Dodatkowe wynagrodzenie roczne, tzw. trzynastka, wypłacane jest we wszystkich jednostkach sfery budżetowej, a także w zakładach, w których obowiązek jego wypłaty wprowadzają przepisy wewnątrzzakładowe. To dodatkowe wynagrodzenie jest oczywiście ważne dla pracowników, ale szczególnie dotyczy pracodawców, głównie z powodu rozbieżności w zasadach wypłaty i rozliczania trzynastek.

Listopadowy Poradnik Samorządowca pt. „Trzynastki w pytaniach i odpowiedziach. Naliczanie, opodatkowanie, terminy” jest zbiorem odpowiedzi ekspertów na najważniejsze i najczęściej pojawiające się pytania czytelników o dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Najwięcej zgłaszanych problemów dotyczy uprawnień do tego świadczenia, ustalenia jego wysokości i terminów rozliczenia. Wątpliwości budzi też kwestia wypłaty trzynastki byłym i zmarłym pracownikom, a także podatki i składki na ubezpieczenie społeczne związane z tym wynagrodzeniem.

Całą gamę pytań otrzymujemy od nauczyli, ponieważ w ich przypadku kwestia wypłaty trzynastek jest bardzo zawiła i zależy od wielu czynników, m.in. od daty zatrudnienia czy rodzaju umowy. Rozbieżności przy tej grupie zawodowej wynikają też z różnych interpretacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Co prawda, wypłata trzynastek musi nastąpić nie później niż w ciągu pierwszych 3 miesięcy roku kalendarzowego następującego po roku, za który przysługuje to wynagrodzenie – czyli pracodawca powinien to zrobić do 31 marca – lecz już dziś warto zapoznać się z zasadami ich naliczenia, księgowania i wypłaty. Dlatego też listopadowy Poradnik jest doskonałym narzędziem pracy w każdej jednostce wypłacającej dodatkowe wynagrodzenie roczne.

Istotną kwestią poruszaną w Poradniku jest nabycie przez pracownika prawa do trzynastej pensji. Często pracodawcy mają wątpliwości, kiedy to dodatkowe wynagrodzenie należy się pełnej wysokości. Otóż prawo do całej trzynastki pracownik nabywa po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, ale prawo do tego świadczenia przysługuje także wówczas, gdy okres pracy był krótszy, musi jednak wynosić co najmniej 6 miesięcy. W Poradniku prezentujemy konkretne przykłady zatrudnienia pracownika z wyliczeniem podstawy wymiaru trzynastki i przywołujemy liczne orzecznictwo na potwierdzenie słuszności obliczeń.

Nasi eksperci otrzymują też pytania z zakresu rozliczania i księgowania trzynastek. Głównym problemem jest określenie, kiedy dodatkowe wynagrodzenie roczne stanowi przychód pracownika ze stosunku pracy – czy np. w momencie jego wypłaty, nawet jeżeli jest należne za okresy wcześniejsze. Jak się okazuje wynagrodzenie takie jest kosztem dopiero w miesiącu wypłaty, nie zaś w miesiącu, za który było należne. Dodatkowe wynagrodzenie roczne ujmuje się w księgach rachunkowych (w koszty) roku, którego ono dotyczy, czyli trzynastkę naliczoną w 2011 roku za ubiegły rok należy ująć w księgach pod datą 31 grudnia 2010 r.

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...