Ferie zimowe 2024. Kiedy wypadają? Jaki jest podział na województwa? Terminy ferii 2024

Kinga Olszacka
Z Infor.pl związana od grudnia 2022 r.
rozwiń więcej
Ferie zimowe 2024 / Shutterstock

 Terminy ferii 2024. Kiedy wypadają ferie zimowe w 2024 r.? Ile trwają? Jaki będzie podział na województwa? Sprawdzamy.

Już za chwilę pierwsze województwa rozpoczną ferie zimowe. Jak wygląda kalendarz ferii 2024 r.? 

Ferie zimowe w szkołach - podział

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego ferie zimowe trwają dwa tygodnie i odbywają się w terminie od połowy stycznia do końca lutego, w zależności od województwa. 

Nie zawsze tak było. Podział ferii na różne terminy obowiązuje od roku szkolnego 2003/2004. Wcześniej wszystkie szkoły odpoczywały zimą w tym samym czasie. Powodowało to tłok na trasach do zimowych kurortów, na stokach i w pensjonatach. Obecnie w jednym terminie ferie ma tylko kilka województw, ale terminy te nie są stałe. Np. jeśli w jednej grupie ferie trwały od połowy stycznia, to w kolejnym roku ta grupa będzie miała ferie przez pierwsze dwa tygodnie lutego. 

 

Ferie zimowe 2024 - jak wypadają

Minister Edukacji i Nauki po konsultacji z wojewodami i kuratorami oświaty wskazał następujące terminy ferii na rok 2024. 

  • 15-28 stycznia 2024 r. 
    województwa: dolnośląskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie

  • 22 stycznia – 4 lutego 2024 r.
    województwa: podlaskie, warmińsko-mazurskie

  • 29 stycznia – 11 lutego 2024 r. 
    województwa: lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie, śląskie

  • 12-25 lutego 2024 r.
    województwa: kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie, wielkopolskie

Podczas ferii wiele dzieci wyjeżdża na zimowiska, warto wiedzieć, że można sprawdzić stan autokaru, którym uczniowie będą podróżować. 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Sektor publiczny
Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych
07 maja 2025

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia
07 maja 2025

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+
29 kwi 2025

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.
29 kwi 2025

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych
29 kwi 2025

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart
24 kwi 2025

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia
24 kwi 2025

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]
24 kwi 2025

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]
23 kwi 2025

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]
18 kwi 2025

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

pokaż więcej
Proszę czekać...