Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

REKLAMA
REKLAMA
- Cele i zadania nowych przepisów
- Nowe zadania w ustawie o samorządzie gminnym
- System ochrony ludności i obrony cywilnej – struktura piramidy
Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2025 r. Gminy mają 12 miesięcy na opracowanie planów ewakuacyjnych i przekażą wkład do wojewódzkich planów ewakuacji w zakresie obszaru gminy. Na dalszym etapie krajowy plan ewakuacji opracowany zostanie na podstawie wojewódzkich planów ewakuacji ludności. Wszystko w tym samym terminie.
REKLAMA
Cele i zadania nowych przepisów
Ustawa z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (dalej: u.o.l.o.c.) jest podstawą prawną do podejmowania przez samorządy działań w czasie klęsk żywiołowych, katastrof i wojny.
Ustawa reguluje:
1) zadania ochrony ludności i obrony cywilnej,
2) organy i podmioty realizujące zadania ochrony ludności i obrony cywilnej,
3) zasady planowania ochrony ludności i obrony cywilnej,
4) zasady funkcjonowania systemów wykrywania zagrożeń oraz powiadamiania, ostrzegania i alarmowania o zagrożeniach,
5) zasady użytkowania i ewidencjonowania oraz warunki techniczne obiektów zbiorowej ochrony,
6) zasady funkcjonowania i organizację obrony cywilnej oraz sposób powoływania personelu do obrony cywilnej,
7) finansowanie ochrony ludności i obrony cywilnej.
Przepisy te są podstawą do zbudowania sprawnego systemu, który w każdej gminie w Polsce pozwoli na przeprowadzenie ewakuacji ludności, udzielenie pomocy medycznej, zapewnienie poszkodowanej ludności przetrwania czy zabezpieczenie mienia. Ważnym elementem nowych przepisów jest możliwość zawierania porozumień – tak aby gmina otrzymała wsparcie od sąsiednich gmin (np. w związku z lokalną powodzią). Zadaniem wójta (burmistrza, prezydenta miasta) jest także zawieranie ze starostą porozumienia lub umowy o współdziałaniu w zakresie realizacji zadań ochrony ludności lub obrony cywilnej.
Nowe zadania w ustawie o samorządzie gminnym
Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej zmieniła ustawę z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Po nowelizacji:
1) Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy i polega m.in. na zapewnieniu ochrony ludności i obrony cywilnej, w tym tworzenia i utrzymywania zasobów ochrony ludności, z wyłączeniem zadań określonych w ustawie z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz.U. poz. 1907) jako zadania zlecone z zakresu administracji rządowej (art. 7 ust. 1 pkt 14a u.s.g.);
2) nowy art. 31aa stanowi: Wójt wykonuje zadania organu ochrony ludności i obrony cywilnej określone w ustawie z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.
System ochrony ludności i obrony cywilnej – struktura piramidy
REKLAMA
Ustawa z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej w kilku aspektach ma strukturę piramidy – mamy jej podstawę, którą są gminy (wójt, burmistrz, prezydent miasta). Na górze mamy rząd. Przykładowo minister właściwy do spraw wewnętrznych odpowiada za realizację polityki państwa w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej oraz koordynuje realizację zadań ochrony ludności i obrony cywilnej przez organy ochrony ludności. Pomiędzy podstawą a wierzchołkiem są starostowie i wojewodowie. Bez współpracy poszczególnych elementów tej swoistej piramidy w zakresie obiegu informacji i niezbędnych środków cały system ochrony ludności i obrony cywilnej nie będzie działał. Przykładem są właśnie zasady opracowania planów ewakuacyjnych.
Minister oraz marszałek województwa odpowiadają za realizację zadań ochrony ludności i obrony cywilnej w zakresie swojej właściwości. Natomiast wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta oraz wojewoda odpowiadają za realizację zadań ochrony ludności i obrony cywilnej odpowiednio na obszarze gminy, powiatu i województwa.
(...)
Fragment artykułu pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Czytaj więcej w INFORLEX Administracja »
Autor: Szymon Kujda
ustawa z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej (Dz.U. z 2024 r. poz. 1907)
art. 5, art. 26 ust. 4 ustawy z 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 1907)
art. 7 ust. 1 pkt 14a, art. 31aa ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (j.t. Dz.U. z 2024 r. poz. 1465; ost. zm. Dz.U. z 2024 r. poz. 1940)
REKLAMA
REKLAMA