REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych
Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Minimum jedna kamizelka nożoodporna dla ratownika

Narodowy Fundusz Zdrowia opublikował w marcu projekt nowelizacji zarządzenia dotyczącego ratownictwa medycznego, w którym proponuje obowiązkowe wyposażenie zespołów karetek w kamizelki nożoodporne – minimum po jednej na każdego członka zespołu. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 lipca.

REKLAMA

OZZRM w stanowisku przekazanym w środę minister zdrowia Izabeli Leszczynie i ministrowi sprawiedliwości Adamowi Bodnarowi podkreślił, że wprowadzanie kamizelek nożoodpornych jako powszechnego środka ochrony jest niewłaściwym rozwiązaniem.

REKLAMA

Związkowcy napisali: - Apelujemy do decydentów o zaniechanie pomysłu powszechnego wyposażenia ratowników medycznych w kamizelki nożoodporne i skupienie się na wdrażaniu kompleksowych, prewencyjnych rozwiązań, które realnie poprawią bezpieczeństwo pracy, nie obniżając jednocześnie standardów opieki nad pacjentem i komfortu pracy personelu.

Co powinno zapewniać bezpieczeństwo ratowników medycznych? Według OZZRM miałyby być to lepsze szkolenia, procedury, wsparcie operacyjne i systemowe przeciwdziałanie agresji, a nie ubiór sugerujący nieustanne zagrożenie.

OZZRM zaznaczył, że przemoc wobec ratowników medycznych ma podłoże społeczne, często związane z patologiami, stanami upojenia, chorobami psychicznymi, brakiem szacunku dla służb publicznych. - Rozwiązania powinny koncentrować się na prewencji i eliminowaniu źródeł zagrożeń - podkreślili.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Związkowcy chcą regularnych szkoleń

REKLAMA

Związkowcy uważają, że kamizelki nożoodporne ograniczają swobodę ruchów i komfort pracy - zwłaszcza te o odpowiedniej klasie ochrony są sztywne i ciężkie. Według OZZRM, używanie kamizelek nożoodpornych może wzmagać poczucie zagrożenia, budować barierę psychologiczną między ratownikiem a pacjentem świadkiem zdarzenia, sugerując, że każdy kontakt może być potencjalnie niebezpieczny. OZZRM argumentuje, że kamizelki chronią głównie tułów przed atakami nożem, ale już nie chronią m.in. przed urazami głowy, kończyn, atakami z użyciem innych narzędzi lub broni palnej.

Związek zaproponował, aby skupić się na intensywnych i regularnych szkoleniach z deeskalacji konfliktu, komunikacji w trudnych sytuacjach, asertywności, z podstaw samoobrony i oceny ryzyka w miejscu interwencji. Według związkowców, potrzebne jest opracowanie i egzekwowanie jasnych procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia, w tym szybkiej i skutecznej współpracy z policją oraz innymi służbami. OZZRM zaznaczył, że pomocne byłoby wyposażenie zespołów w sprawnie działające systemy łączności, przyciski napadowe, lokalizatory GPS, a w uzasadnionych przypadkach (po odpowiedniej analizie ryzyka) w urządzenia rejestrujące obraz i dźwięk.

Inne skuteczne rozwiązania zaproponowane przez OZZRM

Jako skuteczne rozwiązania OZZRM wskazał szczegółową analizę ryzyka w poszczególnych obszarach działania i typach wezwań, lepsze planowanie dyżurów i dysponowanie zespołów, zwiększenie liczebności zespołów. Związkowcy zaproponowali także zaostrzenie kar za atak na personel medyczny na służbie, kampanie społeczne podnoszące świadomość roli i bezpieczeństwo ratowników medycznych. Kolejne propozycja dotyczy zmiany statusu ratownika medycznego na funkcjonariusza publicznego w trakcie dyżuru. Według OZZRM wprowadzenie numerów służbowych zamiast nazwisk w dokumentacji medycznej znacząco utrudni namierzenie personelu medycznego w życiu prywatnym przez niezadowolonych pacjentów.

Decyzja o zakupie kamizelek nożoodpornych dla zespołów ratownictwa medycznego zapadła pod koniec stycznia podczas spotkania z udziałem przedstawicieli resortu zdrowia, sprawiedliwości, MSWiA, policji i części środowiska ratowników medycznych. Była to reakcja na śmierć 64-letniego ratownika medycznego ugodzonego nożem podczas interwencji.

Uzgodniono wówczas, że odbędą się szkolenia z samoobrony dla członków zespołów ratownictwa medycznego prowadzone przez policję, wsparcie psychologiczne dla ratowników medycznych będzie zagwarantowane w ustawie oraz że będą przeprowadzone społeczne kampanie edukacyjne promujące szacunek dla ratowników medycznych.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

REKLAMA

Minimalne warunki utrzymania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie minimalnych warunków utrzymywania psów i kotów w schroniskach dla zwierząt trafił do konsultacji i opiniowania. Co zawiera? Co się zmieni?

Nowe świadczenie "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej": większa dostępność do skierowań na badania. Jakie badania będzie można zrobić? Kto będzie mógł wystawić skierowanie na badanie? [PROJEKT ROZPORZĄDZENIA]

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad zmianami mającymi zwiększenie dostępności do świadczeń zdrowotnych o charakterze diagnostyczno-profilaktycznym. Położne i pielęgniarki będą mogły wystawiać skierowania na badania w ramach nowego świadczenia "Moje zdrowie – Bilans Zdrowia Osoby Dorosłej". Jakie badania będzie można zrobić?

REKLAMA