Mniej nauki w roku szkolnym 2024/25? Odchudzona podstawa programowa staje się faktem

Tomasz Kowalski
rozwiń więcej
uczniowie szkoła lekcje wolne przerwa / Mniej nauki w roku szkolnym 2024/25? Odchudzona podstawa programowa staje się faktem / Shutterstock

Jeszcze w czerwcu br. zostaną podpisane dwa rozporządzenia ministra edukacji narodowej w sprawie podstawy programowej – poinformowała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer.

Od kiedy ograniczona podstawa programowa

Zgodnie z projektami nowelizacji dwóch rozporządzeń ministra edukacji narodowej dotyczących podstawy programowej zakres treści, jakie powinien znać uczeń, ma być zmniejszony. Konsultacje publiczne w sprawie tych projektów rozporządzeń zakończyły się 13 maja.

- Jesteśmy już w tej chwili na tym etapie, w którym znamy opinie ekspertów dotyczące tego, jaka powinna być ostateczna wersja. Jesteśmy już po wszystkich konsultacjach - powiedziała wiceminister edukacji Katarzyna Lubnauer. Zaznaczyła, że projekty nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej to kilkusetstronicowy dokument prawny. - Przechodzi teraz przez departament prawny, żeby nie było błędów, żeby rozporządzenie było w tej wersji ostatecznej bezbłędne. W czerwcu zostanie podpisane - dodała.

Wiceminister zapewniła, że znowelizowane podstawy programowe wejdą w życie od 1 września 2024 r.

Jakie rozporządzenia zostaną znowelizowane

W rozporządzeniach w sprawie podstawy programowej, nazywanych potocznie podstawą programową, opisane jest, co uczeń powinien umieć z danego przedmiotu po danym etapie edukacyjnym. Programy nauczania i podręczniki muszą być z nią zgodne. Nauczyciel ma obowiązek realizacji z uczniami wszystkich treści zawartych w podstawie.

Do zakończonych w maju konsultacji publicznych przekazano dwa projekty:

  • nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym, kształcenia ogólnego dla branżowej szkoły I stopnia, kształcenia ogólnego dla szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy oraz kształcenia ogólnego dla szkoły policealnej;
  • nowelizacji rozporządzenia w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły II stopnia.

20 proc. mniej do nauczenia

Nowelizację rozporządzeń uzasadniono w ten sposób, że zaproponowane zmiany mają zapewnić nauczycielom i uczniom więcej czasu na bardziej spokojną i dogłębną realizację zagadnień określonych w podstawie programowej. 

Z tego względu treści nauczania z poszczególnych przedmiotów zostaną ograniczone o ok. 20 proc. Wyjaśniono, że m.in. usunięto treści nauczania, które są niemożliwe lub bardzo trudne do zrealizowania w praktyce szkolnej, a także ograniczono wymagania związane z wiedzą teoretyczną lub encyklopedyczną na korzyść rozwijania umiejętności.

Od kiedy nowa podstawa programowa

Znowelizowana „odchudzona” podstawa programowa ma obowiązywać od nowego roku szkolnego 2024/2025

W tym czasie eksperci będą pracować nad zupełnie nową podstawą programową. Ma ona obowiązywać od 2026 r.

Sektor publiczny
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025
27 wrz 2024

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]
26 wrz 2024

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości
26 wrz 2024

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki
26 wrz 2024

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]
25 wrz 2024

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
25 wrz 2024
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września
24 wrz 2024

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności
24 wrz 2024

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych
24 wrz 2024

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

Jakie są priorytety Polaków?
23 wrz 2024

Stabilność finansowa wysuwa się na czoło życiowych priorytetów Polaków. Jak różnimy się w tej kwestii od innych narodowości?

pokaż więcej
Proszę czekać...