Barbara Nowacka: Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie jednej lekcji religii w tygodniu

lekcje ksiądz religia szkoła pismo święte krzyż / Barbara Nowacka: Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie jednej lekcji religii w tygodniu / Shutterstock

Barbara Nowacka zapowiedziała, że projekt rozporządzenia w sprawie jednej lekcji religii w tygodniu trafi do konsultacji. Szefowa resortu edukacji zakłada, że do końca roku rozporządzenie będzie podpisane.

Ograniczenie lekcji religii do jednej godziny tygodniowo

Barbara Nowacka, minister edukacji narodowej, podczas rozmowy w Programie I Polskiego Radia zwróciła uwagę, że już w tym roku szkolnym dyrektorzy w niektórych placówkach ograniczyli lekcje religii do jednej godziny tygodniowo ze względu na braki kadrowe księży i katechetów. Bardzo często dyrekcje szkół i rodzice, ale często i księża widzą potrzebę pewnej racjonalizacji działań - oceniła. 

- Brakuje katechetów, brakuje księży, a młodzież znacznie chętniej się uczy, kiedy przedmiot jest pożądany, a nie jest nadmierny. I jak nawet przejrzymy podstawy programowe religii, to bardzo często tam te lekcje nie są tak intensywne, jak młodzież by oczekiwała i jedna godzina w pełni zaspokaja też ich potrzebę - powiedziała Nowacka.

Będą konsultacje z KEP i związkami wyznaniowymi

Nowacka przyznała, że resort edukacji nie dysponuje danymi, w ilu szkołach jest jedna lekcja religii w tygodniu. Będzie prosiła o takie dane prawdopodobnie w ciągu kilku tygodni, dlatego że w tym tygodniu zostanie wysłane do konsultacji rozporządzenie o jednej godzinie religii w tygodniu.

Zapewniła też, że odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Konferencji Episkopatu Polski i związkami wyznaniowymi, by przeprowadzić z nimi formalne konsultacje, bo jak oceniła - w tym obszarze widzę taką potrzebę, konieczność.

Łączenie klas na lekcjach religii

Nowacka zastrzegła, że obecne przepisy nie obligują dyrektorów do łączenia klas na lekcjach religii, ale jedynie dają im możliwość, więc nie muszą się na nic powoływać, jeżeli nie czują potrzeby łączenia grup. W noweli zapisano, że dyrektor szkoły (przedszkola) będzie mógł połączyć w grupę z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się siedmioro lub więcej uczniów, z osobami z oddziałów lub klas, w których na naukę religii zgłosiło się mniej niż siedmioro dzieci.

Jednocześnie wprowadzono zasadę, zgodnie z którą uczniów szkoły podstawowej można połączyć w grupę obejmującą: uczniów klas I–III albo klas IV–VI lub klas VII i VIII. W grupie międzyklasowej mogą być więc uczniowie, np. z klasy I i III szkoły podstawowej, ale już nie z klasy II i V szkoły podstawowej. 

oprac. Tomasz Kowalski

Sektor publiczny
mLegitymacja studencka. Warto ją dodać do aplikacji mObywatel
01 paź 2024

Elektroniczna legitymacja studencka to cyfrowa wersja legitymacji tradycyjnej. Dzięki niej studenci mogą korzystać z różnych zniżek, np. na komunikację miejską, bilety do kina czy teatru. Już ponad 218 tys. studentów korzysta z mLegitymacji.

QUIZ Dzielnice Warszawy - sprawdź, czy nie pomylisz nazwy. Łatwiej być nie może
01 paź 2024
Jak dobrze znasz dzielnice stolicy? Sprawdź w quizie, czy uda Ci się bezbłędnie odpowiedzieć na wszystkie pytania.
Barbara Nowacka: Trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie jednej lekcji religii w tygodniu
01 paź 2024

Barbara Nowacka zapowiedziała, że projekt rozporządzenia w sprawie jednej lekcji religii w tygodniu trafi do konsultacji. Szefowa resortu edukacji zakłada, że do końca roku rozporządzenie będzie podpisane.

Światowy system żywnościowy do zmiany. Niezbędne są nowe źródła białka: owady jadalne, mięso z laboratorium
01 paź 2024

Światowy system żywnościowy może się załamać w ciągu kilkudziesięciu lat. Potrzebne są innowacje i bardziej zrównoważone metody produkcji. Niezbędne są alternatywne źródła białka: fasola, groch, owady, mięso z laboratorium

Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego. Ekspert: programy społeczne nie wpływają na wzrost dzietności; zmienił się trend kulturowy
30 wrz 2024

GUS podał, że Polska wkroczyła w okres kryzysu demograficznego. "Programy społeczne, jak 800 plus, nie przekładają się na wzrost dzietności. Oprócz trudności z infrastrukturą opiekuńczą mamy do czynienia ze zmianą trendu kulturowego. Obecnie młodzi ludzie rzadziej decydują się na posiadanie dzieci" – powiedział Dominik Owczarek z Instytutu Spraw Publicznych.

Top 5 najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Europie. Gdzie się wybrać?
30 wrz 2024

Jarmarki świąteczne w Europie to niepowtarzalna okazja, by poczuć magiczny nastrój świąt, odkryć regionalne przysmaki oraz rękodzieło, a także zanurzyć się w atmosferze pełnej kolorowych świateł i świątecznej muzyki. 

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025
27 wrz 2024

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Powódź zniszczyła Twój biznes? Sprawdź, jakie ulgi Ci przysługują
28 wrz 2024

Przedsiębiorcy poszkodowani w powodzi mogą skorzystać z szeregu ulg podatkowych. Od wydłużenia terminów płatności podatków VAT, PIT i CIT, po 0% VAT na darowizny oraz zwrot kosztów zakupu kas fiskalnych. Ministerstwo Finansów oferuje wsparcie, aby pomóc w odbudowie firm.

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]
26 wrz 2024

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości
26 wrz 2024

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

pokaż więcej
Proszę czekać...