Na jaką pomoc mogą liczyć gminy z funduszy ochrony środowiska

_ AO
rozwiń więcej
W jakim zakresie NFOŚiGW oraz fundusze wojewódzkie są zaangażowane w pomoc finansową ze źródeł unijnych? Czy fundusz narodowy udziela pomocy w przygotowaniu się o aplikowanie o środki unijne? Czy wzorem lat ubiegłych jest realizowana akcja dopłat do kredytów bankowych na inwestycje proekologiczne w gminach?

KRZYSZTOF WALCZAK

ekspert Wydziału Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Jednostki samorządu terytorialnego zawsze były w grupie głównych beneficjentów pomocy finansowej oferowanej ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, zarówno tych krajowych, jak i zagranicznych. W tej chwili fundusz narodowy koordynuje realizację aż 88 wielkich projektów inwestycyjnych, jeszcze ze starej perspektywy finansowej Unii Europejskiej, które dotyczą generalnej przebudowy infrastruktury komunalnej w polskich miastach i gminach. Wartość obecnie prowadzonych tam robót, a chodzi przede wszystkim o oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacyjne, przekracza 4,5 mln euro. Trwa boom inwestycyjny w ochronie środowiska w polskich aglomeracjach.

Obecnie otwarta jest kolejna możliwość ubiegania się o duże środki finansowe, które powierzono narodowemu funduszowi, także na inwestycje samorządowe, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Teraz trwa etap oceny pierwszej partii wniosków, które wpłynęły do narodowego funduszu i wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej w pierwszym konkursie PO IiŚ, który dotyczy głownie oczyszczalni ścieków i kanalizacji oraz zagospodarowania odpadów. Od 1 sierpnia do 1 września tego roku przyjmowane będą wnioski w drugim konkursie.

Aby wybrać w tym konkursie, to po pierwsze projekt musi być praktycznie gotowy do realizacji. Gotowe muszą być: komplet dokumentacji i pozwoleń umożliwiających realizację inwestycji, prawidłowe studium wykonalności, ocena oddziaływania na środowisko. Duże wnioski, powyżej 25 mln euro, należy składać do narodowego funduszu, mniejsze, poniżej tej granicy, do wojewódzkiego funduszu właściwego ze względu na lokalizację projektu. W pierwszym konkursie wpłynęło aż 96 wniosków. W drugim spodziewane jest równie duże zainteresowanie. W priorytecie obejmującym oczyszczalnie ścieków i systemy kanalizacyjne do rozdysponowania jest 300 mln euro. Następny konkurs, zgodnie z zapowiedziami ministra środowiska jako instytucji pośredniczącej, będzie ogłoszony prawdopodobnie we wrześniu, z jesiennym terminem składania wniosków. Kolejne konkursy w odstępach kwartalnych.

Samorządy i przedsiębiorstwa komunalne mogą też ubiegać się o środki pomocowe Unii Europejskiej, którymi dysponuje narodowy fundusz, w innych priorytetach, np. na termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, na gospodarkę wodną, poprawę jakości wody. W sumie, na lata 2007-2013, NFOŚiGW ma do rozdysponowania ponad 5 mld euro.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej jest nie tylko instytucją rozdzielającą środki na dobre duże projekty, ale służy też pomocą w należytym przygotowaniu wniosków. Temu służą m.in. cykle szkoleń i konferencji warsztatowych, które wzorem lat ubiegłych organizowane dla samorządów. Tegoroczny cykl konferencji szkoleniowych dla samorządów ubiegających się o środki pomocowe zaczęliśmy w czerwcu, kontynuujemy w lipcu i sierpniu i na pewno będą zaproszenia dla samorządowców także jesienią. Podczas szkoleń samorządowcy mają okazję do bezpośredniego kontaktu z ekspertami funduszu narodowego zajmującymi się na co dzień przygotowaniem i oceną wniosków aplikujących o środki z PO IiŚ.

Samorządowcy powinni zapoznać się również z ofertą funduszu, dopłat do kredytów preferencyjnych zaciąganych w bankach komercyjnych. Dopłata może wynieść do 3 proc. w stosunku rocznym, a maksymalny czas kredytowania z tej formy wsparcia wynosi aż dziesięć lat.

AO

 

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...