Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [Nowelizacja, zmiany]

Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP [Nowelizacja, zmiany] / Shutterstock

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych oraz niektórych innych ustaw. Zmiany dotyczą m.in. możliwości wypłacania ekwiwalentu kandydatom na strażaków OSP uczestniczącym w szkoleniu podstawowym. Będą też nowe zasady naliczania ekwiwalentu za udział w akcji ratowniczej.

Projekt nowelizacji ustawy o ochotniczych strażach pożarnych zakłada możliwość wypłaty ekwiwalentu kandydatom na strażaka ratownika OSP m.in. za udział w szkoleniu podstawowym, pod warunkiem że będą oni członkami ochotniczej straży pożarnej. Kandydat na strażaka ratownika będzie mógł też otrzymać ekwiwalent za zabezpieczanie obszaru chronionego właściwej jednostki ratowniczo-gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej. Wypłata świadczenie nie będzie obligatoryjna. Decyzję o przyznaniu świadczenia podejmie właściwy samorząd w oparciu o możliwości finansowe gminy.

Nowe zasady wypłaty ekwiwalentu dla strażaków OSP

„Projekt nie powoduje dodatkowych skutków finansowych dla gmin, nie nakłada na nie obowiązków, a wręcz przyznaje im dodatkowe uprawnienia umożliwiające finansowanie szkoleń dla strażaków OSP w zależności od istniejących potrzeb i możliwości, co korzystnie może wpłynąć na potencjał osobowy OSP poprzez poszerzenie ich odbiorców, a tym samym zwiększenie zabezpieczenia operacyjnego gminy pod względem ochrony przeciwpożarowej” – wskazano w uzasadnieniu do projektu.

Autorzy projektu przypominają, że możliwości wypłaty ekwiwalentu pieniężnego osobom, które uczestniczyły w szkoleniu podstawowym przygotowującym do bezpośredniego udziału w działaniach ratowniczych, wynikały z dotychczasowych przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej, jednak w obowiązującej ustawie o ochotniczych strażach pożarnych zostały pominięte.

Projektowana nowelizacja obejmie też przepisy dotyczące sposobu naliczania ekwiwalentu dla strażaków ratowników za udział w działaniach ratowniczych. 

jak oblicza się ekwiwalent dla strażaków OSP według nowych zasad

Zgodnie z zaproponowanymi przepisami „ekwiwalent nalicza się za każdą rozpoczętą godzinę liczoną od zgłoszenia wyjazdu lub gotowości do wyjazdu, o którym mowa w art. 3 pkt 7, z jednostki ochotniczej straży pożarnej, bez względu na liczbę wyjazdów w ciągu jednej godziny, a w przypadku kandydata na strażaka ratownika OSP, za każdą rozpoczętą godzinę szkolenia. Ekwiwalent pieniężny jest wypłacany z budżetu właściwej gminy”.

Projektowane przepisy dają też możliwość strażakom OSP, pełniącym funkcję kierowcy, udziału w działaniach ratowniczych po ukończeniu 65 lat. Warunkiem jest posiadanie aktualnych badań lekarskich dopuszczających do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych.

Nowe przepisy umożliwiają też gminom wydatkowanie środków na wyżywienie strażaków ratowników OSP podczas prowadzenia działań ratowniczych, udziału w akcjach prowadzonych przez inne służby, inspekcje i straże, trwających co najmniej 6 godzin, a także szkoleniach, ćwiczeniach i zawodach sportowo pożarniczych, trwających co najmniej 8 godzin.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. Obecnie projekt ustawy trafił do opinii Biura Legislacyjnego i Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. 

 

 

Sektor publiczny
W wieku 119 lat zmarła najstarsza mieszkanka. Co było sekretem jej długowieczności?
17 maja 2024

Najstarsza dotychczas Greczynka Irini Baroulakis odeszła w wieku 119 lat. Nie brała leków i prawie nie chorowała. Co było sekretem jej długowieczności? 

Znamy kryteria podziału subwencji oświatowej w 2024 r.
17 maja 2024

Kryteria podziału subwencji oświatowej. Ministerstwo Edukacji Narodowej (MEN) opublikowało kryteria podziału rezerwy części oświatowej subwencji ogólnej na 2024 rok. Pierwszy termin na składanie wniosków mija w dniu 7 czerwca.

Kardiolog: nadciśnienie to najczęstsza przyczyna bólów głowy. Ludzie latami biorą leki przeciwbólowe, a nie wpadną na to by zmierzyć ciśnienie krwi
17 maja 2024

Zażywamy tabletki od bólu głowy, a najczęstszą przyczyną bólu jest wysokie ciśnienie krwi (czyli nadciśnienie tętnicze) - powiedział dr Tadeusz Zębik, ordynator oddziału kardiologicznego Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. "Nie tylko seniorzy, a wszyscy powinniśmy pilnować nadciśnienia i co jakiś czas zmierzyć sobie ciśnienie, zwłaszcza przy niepokojących objawach" - zaapelował dr Zębik.

MEN i Episkopat rozmawiają o zmniejszeniu godzin religii i liczby katechetów w szkołach
17 maja 2024

15 maja 2024 r. zespół roboczy Konferencji Episkopatu Polski ds. kontaktów z Rządem RP w sprawie lekcji religii spotkał się z przedstawicielami Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Nie zostałeś obsłużony na poczcie? Oto powód
16 maja 2024

W czwartek pracownicy Poczty Polskiej zdecydowali się na strajk ostrzegawczy. W niektórych urzędach pocztowych nie obsługiwano klientów. Robert Czyż, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Poczty, ocenił protest jako bardzo udany.

Więcej uczniów w klasie integracyjnej od roku szkolnego 2024/2025?
16 maja 2024

Czy w szczególnych przypadkach dyrektorzy szkół będą mogli zwiększyć liczbę uczniów w klasach integracyjnych ponad określony limit? Do Ministerstwa Edukacji Narodowej wpływa wiele takich postulatów.

Noc muzeów 2024 r. Sprawdź TOP 10 propozycji w największych miastach
16 maja 2024

Noc Muzeów już w najbliższy weekend! 18 maja 2024 r. odbędzie się XX już edycja tego kulturalnego wydarzenia. Sprawdzamy najciekawsze miejsca do odwiedzenia w największych miastach. Ranking jest subiektywny.

Spadkobiercy inkasenta podatkowego nie są uprawnieni do otrzymywania wynagrodzenia prowizyjnego po jego śmierci (stanowisko RIO)
16 maja 2024

Spadkobiercy inkasenta podatkowego nie są uprawnieni do otrzymywania wynagrodzenia prowizyjnego po jego śmierci. Takie stanowisko wydała Regionalna Izba Obrachunkowa (RIO) w Kielcach. Poniżej szczegóły dotyczące tej sprawy.

Dopłaty bezpośrednie 2024 - termin naboru wniosków wydłużony do 1 lipca [komunikat MRiRW]
16 maja 2024

Dopłaty bezpośrednie i obszarowe za 2024 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w wydanym komunikacie informuje, że termin naboru wniosków został wydłużony do 1 lipca. Natomiast na wprowadzanie zmian w deklaracjach bez konsekwencji finansowych rolnicy mają czas do 16 lipca.

Nadchodzi reforma finansowania JST. Dochody samorządów będą wyższe i niezależne od zmian w podatkach
16 maja 2024

Rząd pracuje nad reformą finansowania samorządów. Dochody jednostek samorządu terytorialnego (JST) mają zyskać większą autonomię i niezależność budżetu od zmian w podatkach. Reforma ma polegać na naliczaniu dochodów samorządów z PIT i CIT jako procentu od dochodów podatników z terenu danej jednostki, a nie procentu należnego podatku z tego terenu.

pokaż więcej
Proszę czekać...