Krajowa Rada za powrotem spółdzielczej własności lokali

Adam Makosz
rozwiń więcej
inforCMS
Krajowa Rada przygotowała projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach. Walne zebrania zastąpią zgromadzenia przedstawicieli członków. Powrót do spółdzielczej własności lokali to krok wstecz - uważają prawnicy.

Krajowa Rada Spółdzielcza przygotowała propozycję blisko 20 zmian przepisów, które niebawem zostaną oficjalnie przekazane do Ministerstwa Infrastruktury.

Powrót spółdzielczej własności

Jednym z najważniejszych postulatów Krajowej Rady jest przywrócenie możliwości ustanawiania spółdzielczych własnościowych praw do lokali zarówno w istniejących już, jak i nowo budowanych budynkach. - Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustanawianie spółdzielczej własności jako ograniczonego prawa rzeczowego nie jest niekonstytucyjne. Dlaczego więc spółdzielnie nie miałyby pomagać ludziom, którzy nie są w stanie sobie poradzić z zaspokojeniem własnych potrzeb mieszkaniowych. Spółdzielnie mają wolne tereny, więc mogą budować na nich dużo tańsze lokale na zasadzie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu - tłumaczy Jerzy Jankowski, prezes Zgromadzenia Ogólnego KRS.

Propozycję krytykują jednak prawnicy i przedstawiciele stowarzyszeń spółdzielców. - Wykorzystanie spółdzielczej własności w rywalizacji z deweloperami to chyba jedyny, ale nie na tyle istotny argument za tym, żeby powracać do ustanawiania ograniczonych praw rzeczowych w spółdzielniach - uważa dr Krzysztof Trzciński z Uniwersytetu Gdańskiego.

- Powrót do spółdzielczej własności cofnie spółdzielnie mieszkaniowe o wiele lat - podkreśla Ryszard Strzałkowski ze Stowarzyszenia Uwłaszczeniowego Nasza Własność.

W imieniu własnych interesów

Krajowa Rada chce również przywrócić w spółdzielniach Zgromadzenia Przedstawicieli Członków. Zgodnie z obowiązującymi przepisami spółdzielcy nie mogą już wybierać swoich delegatów, a wszystkie decyzje mają podejmować sami na walnych zgromadzeniach. W większych spółdzielniach mają być one dzielone na części. Konstytucyjność przepisów o likwidacji ZPCz zdążył już zakwestionować w swoich wnioskach do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich i SLD.

- Ustawodawcy chodziło zapewne o wzmocnienie pozycji członków, lecz efekt jest odwrotny - mówi prof. Krzysztof Pietrzykowski z Uniwersytetu Warszawskiego.

- Właściwie nie mają oni teraz możliwości obrony przed władzami spółdzielni. Pozbawiono ich bowiem jednocześnie struktury organizacyjnej w postaci zebrań grup członkowskich.

Krajowej Radzie Spółdzielczej nie podoba się również wprowadzenie kadencyjności członków rad nadzorczych do trzech lat oraz ograniczenie możliwości pełnienia mandatu dłużej niż dwie kadencje.

Usprawnienie przekształceń

W projekcie znajdzie się wiele zmian mających obniżyć koszty i przyspieszyć przekształcenia praw do spółdzielczych lokali. Jedną z nich ma być możliwość wyodrębnienia własności lokali w nieruchomościach wielobudynkowych, w stosunku do których podjęto uchwały w przedmiocie odrębnej własności przed 31 lipca 2007 r.

 

 

Adam Makosz

adam.makosz@infor.pl

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...