Superwizja pracy socjalnej – nowy standard pracy socjalnej

Superwizja pracy socjalnej to instytucja utworzona na mocy przepisu art. 1 pkt 26 ustawy z 8 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Instytucja superwizji pracy socjalnej utworzona na podstawie tego artykułu wejdzie w życie dopiero z dniem 31 grudnia 2013 r.

Potrzeba realizacji projektu dotyczącego superwizji pracy socjalnej została zgłoszona przez Departament Pomocy i Integracji Społecznej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Zgodnie z założeniami ustawodawcy, instytucja superwizji pracy socjalnej umożliwi pracownikowi socjalnemu korzystanie z poradnictwa prowadzonego przez superwizora pracy socjalnej. Poradnictwo superwizora pracy socjalnej ma mieć na celu zachowanie i wzmocnienie kompetencji zawodowych, utrzymanie wysokiego poziomu świadczonych usług oraz przeciwdziałanie zjawisku wypalenia zawodowego w porozumieniu z pracodawcą co do wyboru formy i osoby udzielającej porad.

Superwizorem pracy socjalnej będzie mogła być natomiast osoba, która ukończy szkolenie z zakresu superwizji pracy socjalnej i uzyska certyfikat superwizora nadany przez Centralną Komisję Egzaminacyjną do spraw stopni specjalizacji zawodowej pracowników socjalnych działającą przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej.

Należy pamiętać, że ukończenie różnego rodzaju szkoleń czy studiów (studia pierwszego stopnia, studia drugiego stopnia, studia podyplomowe, studia doktoranckie) bez posiadania w/w certyfikatu nadanego przez Centralna Komisję Egzaminacyjną nie będzie wystarczające do uzyskania uprawnień superwizora pracy socjalnej.

Zobacz serwis: Opieka społeczna

Szczegółowe informacje dotyczące kształtu superwizji pracy socjalnej zostaną określone w akcie wykonawczym. Minister Pracy i Polityki Społecznej, po wejściu w życie omawianego zapisu ustawy o pomocy społecznej, wyda rozporządzenie dotyczące:
• wytycznych i standardów dla superwizji pracy socjalnej,
• minimum programowego dla szkolenia superwizorów pracy socjalnej,
• sposobu i trybu szkolenia superwizorów pracy socjalnej,
• trybu nadawania certyfikatu superwizora pracy socjalnej i odpłatności za postępowanie związane z uzyskaniem certyfikatu,
• wzoru certyfikatu superwizora pracy socjalnej,
• trybu sporządzania i udostępniania do wiadomości publicznej list certyfikowanych superwizorów pracy socjalnej,
• podmiotów uprawnionych do prowadzenia szkolenia z zakresu superwizji pracy socjalnej,
• zasad i trybu prowadzenia nadzoru merytorycznego nad szkoleniami dla superwizorów pracy socjalnej.

W celu wypracowania standardów pracy socjalnej, czas od momentu wprowadzenia zapisu o superwizji pracy socjalnej do momentu wejścia w życie, powinien zdaniem ustawodawcy zostać przeznaczony na uczestnictwo pracowników socjalnych w superwizjach, szkoleniach, seminariach, studiach z zakresu superwizji, które posłużą nabyciu nowych umiejętności i podniesieniu kompetencji zawodowych, niezbędnych do ubiegania się o certyfikat superwizora pracy socjalnej.

Zobacz również: Forum

Podstawa prawna:
- Ustawa z 8 marca 2011 r. o zmianie ustawy o pomocy społecznej oraz ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz.U. nr 81, poz. 440).

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...