Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych / Kolejne zmiany dla uczniów w roku szkolnym 2024/25. Modernizacja testów sprawnościowych / Shutterstock

Wtorkowa konferencja prasowa przyniosła ważne zapowiedzi dotyczące programu testów sprawnościowych uczniów. Minister sportu, Sławomir Nitras, ogłosił zmiany, a szefowa MEN, Barbara Nowacka, podkreśliła potrzebę modernizacji.

Minister sportu zapowiedział, że program zmieni nazwę z "Odkrywajmy sportowe talenty" na "Badanie kompetencji ruchowych młodzieży szkolnej". To ważne posunięcie, które ma skupić się na rozwoju kompetencji ruchowych u dzieci, zamiast wyłącznie na wyławianiu talentów.

Modernizacja programu

W marcu i kwietniu nauczyciele wychowania fizycznego przeprowadzili testy sprawnościowe uczniom klas IV-VIII szkoły podstawowej oraz we wszystkich klasach liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia. Obecnie około 75% szkół wywiązało się z tego obowiązku, ale istnieje jeszcze pewna luka w danych, która może być uzupełniona.

Barbara Nowacka podkreśliła potrzebę modernizacji programu, aby lepiej pokazywał rozwój kompetencji sportowych u dzieci. Nie chodzi już tylko o wyławianie talentów, ale o analizę kompetencji ruchowych młodzieży w szkole.

Rola szkoły i selekcja

Minister Nitras zaznaczył, że szkoła nie powinna jedynie selekcjonować dzieci na podstawie sprawności fizycznej. Program ma pomóc w wypracowaniu kompetencji ruchowych u wszystkich uczniów, niezależnie od ich początkowych umiejętności. Tak jak szkoła uczy tabliczki mnożenia, tak samo powinna rozwijać kompetencje ruchowe.

Nowelizacja Prawa oświatowego

Zgodnie z ubiegłoroczną nowelizacją Prawa oświatowego, od roku szkolnego 2023/2024 nauczyciele wychowania fizycznego mają obowiązek przeprowadzać raz do roku testy sprawnościowe dla uczniów klas IV–VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych i szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne. Testy obejmują uczniów zarówno ze szkół publicznych, jak i niepublicznych.

W ramach tych testów uczniowie zostaną poddani czterem wystandaryzowanym próbom sprawnościowym:

  • Bieg wahadłowy 10 razy po 5 metrów: Pomiar zdolności szybkościowo-siłowo-koordynacyjnych.
  • Beep-test – 20-metrowy wytrzymałościowy bieg wahadłowy: Pomiar zdolności wytrzymałościowych w biegu, zgodnie z Europejskim testem sprawności fizycznej (Eurofit).
  • Plank – podpór leżąc przodem na przedramionach (tzw. deska): Pomiar zdolności siłowo-wytrzymałościowych całego ciała.
  • Skok w dal z miejsca: Pomiar skoczności i siły.
Sektor publiczny
Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025
27 wrz 2024

Awans zawodowy nauczycieli. Jakie zasady w roku szkolnym 2024/2025. Jakie są rodzaje awansu zawodowego nauczycieli? Kto może ubiegać się o awans zawodowy na starych zasadach, a kto powinien ubiegać się o awans zawodowy na nowych zasadach?

Profilaktyka to najskuteczniejsza i najmniej kosztowna, choć wciąż niedostatecznie wykorzystywana strategia walki z rakiem [WYWIAD]
26 wrz 2024

Badania pokazują, że wczesne wykrycie raka zwiększa szanse na wyleczenie nawet o 90%. Które badania profilaktyczne powinniśmy wykonywać regularnie? Kto może nam je zlecić? Na pytania odpowiadają eksperci w dziedzinie profilaktyki nowotworów dr Gianpaolo Suriano i dr Magdalena Romańczuk.

Edukacja wczesnodziecięca. Zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości
26 wrz 2024

Edukacja wczesnodziecięca: zmiany należy zacząć od sposobu komunikacji i funkcjonowania dzieci w rzeczywistości. System powinien przygotowywać dzieci do funkcjonowania w trudnej rzeczywistości, opartej na kryzysie i zmianach A co robić z dziećmi w domu? Jak rodzice mogą wspierać rozwój swoich dzieci w domach?

Bardzo silny wiatr w Tatrach. Wstrzymana sprzedaż biletów na szlaki
26 wrz 2024

Tatrzański Park Narodowy (TPN) z uwagi na huraganowy wiatr osiągający nawet 140 km/h odradza wycieczki w góry. Na ten moment wstrzymana jest sprzedaż biletów wstępu na szlaki. Wicher łamie drzewa, co może być zagrożeniem dla zdrowia i życia. 

Stan klęski żywiołowej 2024 [POWIATY]
25 wrz 2024

Jakie powiaty obejmuje stan klęski żywiołowej w 2024 roku w Polsce? Powódź wystąpiła na obszarze części województwa dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego oraz śląskiego. Które powiaty wymienia rozporządzenie z 16 września 2024 r. wprowadzajce stan klęski żywiołowej?

QUIZ Jak ma na imię...? Dopasuj imiona do nazwisk znanych ludzi
25 wrz 2024
Te nazwiska znasz na pewno, a czy potrafisz dobrze dopasować do nich imiona? Za 12 punktów należą się brawa.
Jest projekt ustawy o usuwaniu skutków powodzi. Sejm zajmie się nim w czwartek, 26 września
24 wrz 2024

Rada Ministrów zajęła się dzisiaj projektem nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi. Zakłada on szereg nowych przepisów, m.in. wprowadzenie zasiłku losowego na edukację, wsparcie kredytobiorców i skrócenie procedur wydawania decyzji środowiskowych. Debata nad projektem w Sejmie w dniu 26 września.

Stanowisko MFiPR: Pomoc samorządów dla poszkodowanych gmin powinna być udzielana bez zbędnych formalności
24 wrz 2024

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej wyjaśnia, że pomoc gminom poszkodowanym w wyniku nadzwyczajnych zdarzeń przez inne samorządy powinna być udzielana bardzo szybko, bez konieczności dokonywania zbędnych formalności. W pierwszej kolejności dopuszczalne jest działanie gminy, a dopiero potem przyjęcie stosownej uchwały – wynika z wyjaśnień.

Ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" 2024-2026 - dotacje dla organizacji pozarządowych
24 wrz 2024

24 września to ostatni dzień na zgłoszenie w Konkursie "Akademia Wsparcia" obejmujący lata 2024-2026. Przewiduje dotacje dla organizacji pozarządowych wspierających instytucje opieki i samorządy we wdrażaniu nowych standardów opieki nad dziećmi do lat 3, poprzez działania na poziomie centralnym oraz regionalnym. Na realizację tego zadania w 2024 roku przeznaczono 14,6 mln zł.

Jakie są priorytety Polaków?
23 wrz 2024

Stabilność finansowa wysuwa się na czoło życiowych priorytetów Polaków. Jak różnimy się w tej kwestii od innych narodowości?

pokaż więcej
Proszę czekać...