Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?
Duży ruch na lotnisku Chopina
Jak wyjaśniło Lotnisko Chopina w informacji prasowej, w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. w ruchu krajowym obsłużono ponad 494,5 tys. osób, a w międzynarodowym ponad 6,15 mln. W ramach strefy Schengen podróżowało 4,35 mln osób, a poza nią – 2,3 mln pasażerów. Z rejsów czarterowych skorzystało 657,4 tys. osób, linie niskokosztowe wybrało ponad 1,77 mln podróżnych, a "tradycyjnych" przewoźników ponad 4,21 mln podróżnych.
W kwietniu z Lotniska Chopina skorzystało ponad 1,82 mln osób. "Dotychczas tak wysokie liczby notowane były w miesiącach letnich" - podkreślił port. Najbardziej intensywnym dniem na stołecznym lotnisku była niedziela przed majówką (27 kwietnia), kiedy odprawiono 71 tys. 940 pasażerów. "W kwietniu wzrósł także odsetek pasażerów transferowych. Wyniósł on 27 proc. i był najwyższy w bieżącym roku, wyższy o 3 pp. od wyniku marcowego" - dodano.
Najchętniej wybierane kierunki
Lotnisko Chopina poinformowało, że w ruchu tradycyjnym pasażerowie najchętniej wybierali Londyn, Paryż i Amsterdam, który wyprzedził Dubaj. W przypadku czarterów na czele są: Marsa Alam, Hurghada, Sharm el-Sheikh i Antalya.
Zgodnie z danymi przekazanymi przez lotnisko w ciągu czterech miesięcy br. odprawiono 41 tys. 497 ton towarów, co oznacza wzrost o 19,4 proc. w odniesieniu do tego samego okresu 2024 r. W samym kwietniu odprawiono 10 tys. 693 tony cargo.
Cytowany w komunikacie prezes Polskich Portów Lotniczych (PPL) Łukasz Chaberski zauważył, że rekordowe wyniki Lotniska Chopina utrzymują się również w pierwszej połowie maja. Jego zdaniem jest to dowód wciąż rosnącego popytu na podróże z tego lotniska, ale również sprawnego zarządzania ruchem.
Chaberski zwrócił jednak uwagę, że infrastruktura portu działa na granicy swoich możliwości. "Jak tlenu potrzebujemy uwolnienia przepustowości, aby ten skomplikowany organizm jakim jest port lotniczy mógł dalej zdrowo funkcjonować. Modernizacja to absolutna konieczność. Także cargo, a szczególnie segment all-cargo rośnie w imponującym tempie. Jesteśmy gotowi na ten wzrost, trwające już inwestycje w infrastrukturę dla Welcome Airport Services pozwolą obsługiwać nawet pół miliona ton frachtu rocznie na Lotnisku Chopina" - dodał szef PPL.
Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce; w ub.r. obsłużył rekordowe 21,3 mln pasażerów. Stołeczny port jest bazą dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Latają stąd m.in. Lufthansa, British Airways, KLM, Emirates, Wizz Air.