Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych

Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych / Shutterstock

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Duży ruch na lotnisku Chopina

Jak wyjaśniło Lotnisko Chopina w informacji prasowej, w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. w ruchu krajowym obsłużono ponad 494,5 tys. osób, a w międzynarodowym ponad 6,15 mln. W ramach strefy Schengen podróżowało 4,35 mln osób, a poza nią – 2,3 mln pasażerów. Z rejsów czarterowych skorzystało 657,4 tys. osób, linie niskokosztowe wybrało ponad 1,77 mln podróżnych, a "tradycyjnych" przewoźników ponad 4,21 mln podróżnych.

W kwietniu z Lotniska Chopina skorzystało ponad 1,82 mln osób. "Dotychczas tak wysokie liczby notowane były w miesiącach letnich" - podkreślił port. Najbardziej intensywnym dniem na stołecznym lotnisku była niedziela przed majówką (27 kwietnia), kiedy odprawiono 71 tys. 940 pasażerów. "W kwietniu wzrósł także odsetek pasażerów transferowych. Wyniósł on 27 proc. i był najwyższy w bieżącym roku, wyższy o 3 pp. od wyniku marcowego" - dodano.

Najchętniej wybierane kierunki

Lotnisko Chopina poinformowało, że w ruchu tradycyjnym pasażerowie najchętniej wybierali Londyn, Paryż i Amsterdam, który wyprzedził Dubaj. W przypadku czarterów na czele są: Marsa Alam, Hurghada, Sharm el-Sheikh i Antalya.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez lotnisko w ciągu czterech miesięcy br. odprawiono 41 tys. 497 ton towarów, co oznacza wzrost o 19,4 proc. w odniesieniu do tego samego okresu 2024 r. W samym kwietniu odprawiono 10 tys. 693 tony cargo.

Cytowany w komunikacie prezes Polskich Portów Lotniczych (PPL) Łukasz Chaberski zauważył, że rekordowe wyniki Lotniska Chopina utrzymują się również w pierwszej połowie maja. Jego zdaniem jest to dowód wciąż rosnącego popytu na podróże z tego lotniska, ale również sprawnego zarządzania ruchem.

Chaberski zwrócił jednak uwagę, że infrastruktura portu działa na granicy swoich możliwości. "Jak tlenu potrzebujemy uwolnienia przepustowości, aby ten skomplikowany organizm jakim jest port lotniczy mógł dalej zdrowo funkcjonować. Modernizacja to absolutna konieczność. Także cargo, a szczególnie segment all-cargo rośnie w imponującym tempie. Jesteśmy gotowi na ten wzrost, trwające już inwestycje w infrastrukturę dla Welcome Airport Services pozwolą obsługiwać nawet pół miliona ton frachtu rocznie na Lotnisku Chopina" - dodał szef PPL.

Lotnisko Chopina w Warszawie to największy port lotniczy w Polsce; w ub.r. obsłużył rekordowe 21,3 mln pasażerów. Stołeczny port jest bazą dla Polskich Linii Lotniczych LOT. Latają stąd m.in. Lufthansa, British Airways, KLM, Emirates, Wizz Air.

oprac. Kinga Olszacka
rozwiń więcej
Sektor publiczny
Duży ruch na Okęciu. Lotnisko od początku roku odprawiło ponad 6,6 mln podróżnych
13 maja 2025

Lotnisko Chopina jest na granicy przepustowości. Od stycznia do końca kwietnia br. odprawiło już ponad 6,6 mln podróżnych, podczas gdy w tym samym okresie w ubiegłym roku było to prawie 5,9 mln osób. Dokąd latamy najczęściej?

Polacy mniej chodzą do kina
12 maja 2025

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres
12 maja 2025

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje
09 maja 2025

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki
09 maja 2025

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych
07 maja 2025

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia
07 maja 2025

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+
29 kwi 2025

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.
29 kwi 2025

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych
29 kwi 2025

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

pokaż więcej
Proszę czekać...