REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Spacer w lesie - lek na codzienny stres
Spacer w lesie - lek na codzienny stres
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Spacer w lesie bez stresu

Dodatkowo pobyt w lesie zwiększa produkcję serotoniny, hormonu szczęścia, co również ma działanie antydepresyjne. Naukowcy są także zgodni, że leśne spacery obniżają poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu, obniżają ciśnienie krwi, a wydzielane przez drzewa fitoncydy działają bakterio- i grzybobójczo.

REKLAMA

REKLAMA

Leśne spacery poprawiają także koncentrację. Z wielu eksperymentów naukowych można wysnuć wniosek, że osoby, które w trakcie wykonywania jakiegoś zadania wymagającego koncentracji, miały szansę na relaks w lesie, potem wykonywały je lepiej. Kiedy idziemy leśną drogą i patrzymy na zielony kolor, angażujemy uwagę mimowolną, a nasz mózg może naprawdę odpocząć. Często zdarza się tak, że jeżeli mamy jakiś problem do rozwiązania, wchodzimy, wbiegamy czy wjeżdżamy na rowerze do lasu, to po godzinie opuszczamy go z gotowym rozwiązaniem.

Japończycy, mistrzowie w osiąganiu duchowej równowagi, zachęcają nas do czegoś jeszcze innego - do zanurzenia się z uważnością i wykorzystaniem wszystkich zmysłów w otaczającej nas naturze. Shinrin-yoku to w dosłownym tłumaczeniu kąpiel leśna. Po raz pierwszy tego sformułowania użył w 1982 roku Tomohide Akiyama minister rolnictwa, leśnictwa i rybołówstwa Japonii. Autor wielu publikacji naukowych, który wprowadził ideę właśnie takich specjalnych spacerów leśnych jako pomocnych w leczeniu i zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym.

Kąpiele leśne - co to takiego?

Kąpiel leśna z przewodnikiem lub bez to zawsze niezwykłe doświadczenie. Polega ona na kolejnych zaproszeniach do odczuwania lasu kolejno wszystkimi zmysłami. Takiej kąpieli można zażyć samodzielnie lub w grupie, ze specjalnie zaangażowanym i certyfikowanym przewodnikiem.

REKLAMA

Wystarczy podczas dwu- lub trzygodzinnego spaceru, po kolei skupiać się nad odczuwaniem lasu kolejno: wzrokiem, słuchem, dotykiem, węchem i smakiem. Podczas zorganizowanych kąpieli leśnych, po każdym z takich doświadczeń, przewodnik zaprasza członków grupy do podzielenia się swoimi spostrzeżeniami i odczuciami. Ma to niebagatelny wpływ na budowanie relacji, na przykład w grupie współpracowników. Jeśli mamy do czynienia z grupą nieznajomych sobie osób, działanie to wpływa na samopoczucie. Daje również poczucie wspólnoty.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście dzielenie się odczuciami i spostrzeżeniami z innymi jest dobrowolne. Jeżeli nie chcemy kąpać się w lesie z innymi i nie potrzebujemy do tego przewodnika, który między innymi pilnuje, byśmy pochłonięci obserwowaniem, słuchaniem, czuciem i smakowaniem lasu się w lesie nie zgubili, możemy to spokojnie zrobić sami.

Ważne, żebyśmy w trakcie takiego samodzielnego spaceru nie pozwolili swobodnie płynąć myślom i np. nie analizowali codzienności układając np. listę zakupów. Skupmy się na tym, co dzieje się tu i teraz. Chodzi o przeżywanie danej chwili, w której poświęcamy czas na zanurzenie się w lesie, ze szczególnym uwzględnieniem na przykład zmysłu wzroku. W tym celu dobrze jest zabrać ze sobą do lasu małe szkło powiększające lub mini mikroskop. Oglądanie lasu z takiej perspektywy robi niesamowite wrażenie, zmienia myślenie i skłania do refleksji nad naszym miejscem w naturze.

Wyostrzenie zmysłów

Odbieranie lasu słuchem jest także ciekawym doświadczeniem. Rzadko siedzimy w lesie z zamkniętymi oczami, a to doświadczenie wyostrza nam słuch. Słyszymy wtedy nie tylko śpiew ptaków, szum wiatru, krople deszczu uderzające o liście ale także np. odgłosy cywilizacji, co również budzi w nas określone reakcje.

Ciekawym doświadczeniem jest też ćwiczenie z wykorzystaniem węchu. Jeśli wybierzemy do tego dziko rosnący kwiat, może być to bardzo przyjemne. Nieco mniej atrakcyjne wydają się zapachy drzewa w wilgotny dzień czy leśnej ściółki. Jednak jak wskazują badania, dzięki tym pierwotnym zapachom poczujemy się bezpiecznie, poczujemy zapach domu, miejsca, z którego jako ludzie pochodzimy. Przecież wszyscy de facto z lasu, w procesie postępującej cywilizacji „wyszliśmy”.

Jeżeli chodzi o smakowanie lasu, to tu musimy szczególnie uważać, żeby nie połknąć czegoś co nam może zaszkodzić. Przewodnicy kąpieli leśnych zabierają ze sobą specjalnie przygotowaną leśną herbatę lub częstują tym co akurat w danym momencie w lesie nadaje się do jedzenia np. jagodami w lecie czy pędami sosny wiosną. Do tego jednego ćwiczenia bardzo przydaje się przewodnik albo zaprzyjaźniony leśnik, ewentualnie naładowany telefon z dostępem do oficjalnych i wiarygodnych kanałów Lasów Państwowych.

Wiadomo, że sceptyków, dla których kąpiele leśne są dziwnym zwyczajem mieszczuchów przytulających się do drzew, trudno do nich przekonać. I nawet nie będziemy tego próbować. Ale zachęcamy z całych sił do spacerowania po lesie bez włączonych powiadomień w telefonie, słuchawek w uszach i w skupieniu na tym co jest wokół nas. To odpręża, pozwala wrócić do równowagi i relaksuje nasz przebodźcowany na co dzień mózg. To organ, jak każdy inny - czasem trzeba pozwolić mu odpocząć. A najlepszym do tego miejscem jest las.

Zapisz się na newsletter
Śledź na bieżąco nowe inicjatywy, projekty i ważne decyzje, które wpływają na Twoje życie codzienne. Zapisz się na nasz newsletter samorządowy.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Lasy Państwowe

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Sektor publiczny
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Polacy mniej chodzą do kina

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące widzów w kinach w 2024 r. W porównaniu z 2023 r., liczba widzów w kinach stałych spadła o 0,4 proc. do 49,5 mln

Spacer w lesie - lek na codzienny stres

Regularne, 30-minutowe spacery w naturze pięć razy w tygodniu mogą zmniejszyć ryzyko depresji aż o 30% – podaje raport Transforming Scotland's Health. W obliczu prognoz WHO, że do 2030 roku depresja stanie się najczęstszą chorobą na świecie, kontakt z przyrodą to skuteczna forma profilaktyki.

Są fundusze na ekologię, cyfryzację i innowacje

W dobie dynamicznego rozwoju technologii cyfrowej i wdrażania kolejnych innowacji, nie można zapominać o zagrożeniach, które się z nimi wiążą. Zgodnie z unijną zasadą „Do No Significant Harm” („Nie Czyń Znaczącej Szkody”), gdy ubiegamy się o wsparcie z funduszy, jesteśmy zobowiązani do prowadzenia inwestycji w sposób, który nie będzie wyrządzać poważnych szkód środowiskowych czy społecznych.

Spadł ruch na radomskim lotnisku, ale w planach nowe kierunki

Polskie Porty Lotnicze poinformowały, że lotnisko w Radomiu obsłużyło w kwietniu br. ok. 2,5 tys. pasażerów; to spadek o 42 proc. wobec zeszłego roku. W pierwszych czterech miesiącach tego roku ruch w radomskim pocie spadł o 31 proc.

REKLAMA

Ratownicy medyczni nie chcą kamizelek nożoodpornych

Ogólnopolski Związek Zawodowy Ratowników Medycznych (OZZRM) uważa, że pomysł powszechnego wprowadzenia kamizelek nożoodpornych, jako reakcji na śmierć ratownika ugodzonego nożem, nie jest dobry. Co proponują związkowcy?

Ostatni dzwonek dla zdrowia młodych. 7 maja 2025 r. sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się zakazem sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18. roku życia

W środę sejmowa Komisji Zdrowia rozpatrzy rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Wcześniej, ponad 20 organizacji działających w ochronie zdrowia apelowało o jak najszybsze jej procedowanie. Chodzi o zakaz sprzedaży wszystkich rodzajów papierosów elektronicznych oraz pojemników zapasowych osobom poniżej 18 r.ż.

Wybory prezydenckie: ułatwienia dla wyborców 60+

Transport do i z lokalu wyborczego. Możliwość głosowania korespondencyjnego albo za pośrednictwem pełnomocnika. Możliwość zmiany miejsca głosowania w obwodzie właściwym dla lokalu przystosowanego do potrzeb osób niepełnosprawnych. Z tych wszystkich ułatwień mogą skorzystać wyborcy, którzy najpóźniej w dniu głosowania w tegorocznych wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej ukończą 60. rok życia. A także wyborcy niepełnosprawni – bez względu na wiek.

Plany ewakuacyjne i szkolenia. Nowe zadania gmin w 2025 r.

Do końca 2025 r. gminy muszą opracować plany ewakuacyjne. To jedno z zadań nałożonych na samorządy przez ustawę z 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej.

REKLAMA

Polacy mają problem z rozróżnieniem piw alkoholowych i bezalkoholowych

Z badania zrealizowanego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS wynika, że Polacy mylą piwa alkoholowe i bezalkoholowe oraz chcą całkowitego zakazu reklamowania piwa "zero procent".

4666 zł brutto dla pracownika samorządu? To nie żart

Trwa odpływ fachowców z sektora samorządowego. Powód? Niskie płace, poczucie braku doceniania i marne perspektywy na przyszłość. W programie Gość Infor.pl gościł Jacek Wolszczak, pracownik samorządu z dolnośląskiej Świdnicy.

REKLAMA