Kalendarz Ekologiczny 2011 - kwiecień

Dekada  2005 - 2015 r „ Woda dla Życia”
Rok 2011 – Międzynarodowy Rok Lasu

1 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ptaków

Dzień ustanowiony w 1906r.  Celem tego dnia jest zwrócenie uwagi na liczne  niebezpieczeństwa grożące ptakom. 

Współcześnie żyje na Ziemi około 9000 opisanych gatunków ptaków. Światowa Unia  Ochrony Przyrody (IUCN organ ONZ) śledzi populacje gatunków ptaków które są zagrożone wyginięciem, wpisując je do Czerwonych  Ksiąg dla danego kraju. W księgach zaznaczone są kategorie zagrożenia, wymienione są gatunki bezpowrotnie stracone, gatunki których liczebność jest znacznie obniżona ale przy podjęciu odpowiednich działań mogą być ocalone. Komisja Gatunków Zagrożonych (organ IUCN) wpisała do Czerwonej Księgi Polski aż 70 gatunków zagrożonych ptaków. 

W 1979 r przyjęto w Europie dwa bardzo ważne akty prawne: Konwencję o ochronie gatunków europejskich dzikich zwierząt i roślin, a także ich siedlisk naturalnych ( tzw. Konwencja Berneńska) a także dyrektywę o ochronie dzikich ptaków (potocznie zwaną ptasią). Aneks do tej dyrektywy wyróżnia gatunki zagrożone wyginięciem, wrażliwe i wymagające szczególnej ochrony ze względu na określony charakter ich siedliska.

Dyrektywa zobowiązuje też do objęcia ochroną obszarów podmokłych jako obszarów lęgów, pierzenia, zimowania i regularnego zatrzymywania się gatunków wędrownych. Państwa członkowskie same decydują o objęciu ochroną ostoi ptaków. Nadzór nad tymi działaniami sprawuje Komisja Europejska. 

22 kwietnia – Światowy Dzień Ziemi

Agendy Narodów Zjednoczonych wyznaczyły ten dzień na okres równonocy wiosennej czyli 20/21 marca, jednak w wielu krajach w tym w Polsce obchodzony jest  w kwietniu. Przesunięcie obchodów uzależnione było od warunków pogodowych, gdyż większość imprez odbywa się w terenach otwartych.

W tym roku Dzień Ziemi obchodzony jest po raz 20 w Polsce i 40 w świecie.  W Warszawie odbędzie się 8 kwietnia jak zwykle na Polach Mokotowskich.
Zadania przygotowywane na ten dzień mają na celu promowanie postaw proekologicznych , zwracanie uwagi na ekologiczne globalne i lokalne problemy.    

25 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Zagrożenia Hałasem

Po raz pierwszy obchody tego dnia zorganizowała Liga Niedosłyszących w 1995 r.

Hałas jest wynikiem nakładania się różnych dźwięków. Niekorzystne dźwięki wytwarzane przez środki transportu, przemysł, maszyny, głośną muzykę itp. stają się istotnym problemem w ochronie środowiska.

Hałasy na poziomie poniżej 35 dB nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą być denerwujące. Taki hałas może przeszkadzać w pracy, nauce.
Hałas o poziomie od 35 do 85 dB trwający stale, wpływa na układ nerwowy człowieka co przejawia się w zmęczeniu, spadku wydajności pracy, utrudnia zasypianie, zakłóca wypoczynek.
Hałas na poziomie od 70 do 85 dB trwający stale może powodować osłabienie słuchu, bóle głowy.
Hałas na poziomie od 85 do 130 dB powoduje liczne uszkodzenia słuchu, zaburzenia układu krążenia , układu nerwowego, zaburzenia równowagi.

Obowiązujące w Polsce przepisy zobowiązują samorządy do wykonania map akustycznych terenu i  przygotowania programu ochrony środowiska przed hałasem.
Programy muszą zawierać rozwiązania antyhałasowe : techniczne , organizacyjne, prawne i ekonomiczne działania mające na celu obniżenie hałasu w środowisku. 

dr Hanna Sztrantowicz

samorzad.infor.pl

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...