Jak prawidłowo zorganizować prace społecznie użyteczne

Czesław Drąg
rozwiń więcej
Na jakie elementy trzeba zwrócić uwagę przy organizacji prac społecznie użytecznych? Jakie cele może osiągnąć gmina dzięki tej formie aktywizacji zawodowej bezrobotnych? Jak można kontrolować bezrobotnych biorących udział w pracach społecznie użytecznych? Z jakich środków finansowane są koszty tych prac?

Głównym celem prac społecznie użytecznych jest, oprócz zapewnienia osobom bezrobotnym możliwości uzyskania przynajmniej minimalnych dochodów, aktywizacja tych osób, ich zdyscyplinowanie oraz ograniczenie możliwości wykonywania przez nich pracy na czarno. Organizując prace społecznie użyteczne dla mieszkańców danej gminy należy wcześniej zaplanować plan prac, zabezpieczyć front prac, wyposażyć pracowników w niezbędny sprzęt. Trzeba ustalić formę nadzoru np. podpisywanie list obecności w obecności pracownika urzędu oraz kontrola stanu wykonania robót.

W gminie Dobromierz (powiat świdnicki) od maja trwają prace społecznie użyteczne, które potrwają do końca września tego roku. Zostały one zorganizowane na mocy porozumienia zawartego pomiędzy starostą świdnickim a wójtem gminy Dobromierz. Skierowania do pracy wydaje Powiatowy Urząd Pracy w Świdnicy - filia w Świebodzicach według list dostarczonych przez Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Dobromierzu.

W gminie skierowanie do prac społeczno-użytecznych otrzymały 64 osoby zarejestrowane jako bezrobotne, nieposiadające prawa do zasiłku, korzystające ze świadczeń pomocy społecznej. Wykonują one prace społecznie użyteczne na terenie gminy - wyłącznie w miejscu swojego zamieszkania lub pobytu osoby bezrobotnej.

Z ogólnej liczby skierowanych 13 osób nie wykonuje tych prac - dwie osoby odmówiły podjęcia prac, dwie wcale się nie stawiły, trzy mają przeciwwskazania lekarskie do wykonywania tego typu zajęć, trzy osoby przerwały prace z własnej winy, dwie podjęły pracę, a dla jednej brak jest wolnego miejsca wykonywania pracy w miejscu swego zamieszkania. Zatrudnione osoby pracują po pięć godzin dwa razy w tygodniu, do końca września tego roku, w miejscu zamieszkania.

W okresie wykonywania prac społecznie użytecznych bezrobotny otrzymuje świadczenie w wysokości 6,30 zł za każdą przepracowaną godzinę. Świadczenie to nie przysługuje za okres niewykonywania pracy, w tym również za okres udokumentowanej niezdolności do pracy. Odmowa podjęcia takiej pracy oznacza utratę statusu bezrobotnego na okres trzech miesięcy.

Prace te są finansowane w 60 proc. ze środków Starostwa Powiatowego w Świdnicy i w 40 proc. ze środków własnych gminy Dobromierz.

Do tej pory w ramach prac społecznie użytecznych porządkowane były miejsca publiczne. Prace te obejmowały wykaszanie poboczy dróg gminnych, wykaszanie skwerów, sadzenie kwiatów na rabatach oraz prace porządkowe na basenie w Dobromierzu.

Ponadto w najbliższym czasie wykaszane będą tereny przy posesjach ludzi starszych, którzy nie są w stanie sami tego zrobić, a także zaplanowane jest odkrzaczanie wszystkich rowów i stawu, który dodatkowo wymaga czyszczenia.

Po niespełna dwóch miesiącach trwania prac społecznie użytecznych w gminie Dobromierz, już można ocenić przydatność i fachowość pracowników, dla których ten rodzaj pracy jest formą aktywizacji zawodowej. Są to osoby z długim okresem przebywania bez pracy. Ponadto prace te dają im możliwość samodzielnego zarobienia pieniędzy.


CZESŁAW DRĄG

wójt gminy Dobromierz

PODSTAWA PRAWNA

l Art. 73a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. nr 99, poz.1001 ze zm.).

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...