O czym szkoły powinny pamiętać planując schemat monitoringu

JG
rozwiń więcej
Rządowy program przewiduje montaż głównie zestawów standardowych złożonych z dwóch kamer. Czy to wystarczy? Ile, gdzie i jakie kamery powinno się zamontować, aby monitoring był skuteczny?

MIROSŁAW TWARDOWSKI

z krakowskiej firmy Dipol


Ze względu na wielkość i charakter szkół (duża ilość pomieszczeń, rozległy, duży obszar monitorowania) oraz ograniczenia finansowe placówek, monitoring w nich przeważnie ma charakter podglądowy. Jednak zainstalowanie kamer w kilku najważniejszych miejscach powinno pozwolić na szczegółową identyfikację osób, np. po rysach twarzy itp., a to zwiększa bezpieczeństwo, komfort pracy i nauki uczniów oraz grona pedagogicznego.

Przede wszystkim należy obserwować wszystkie możliwe wejścia do budynku szkoły. Kamery należy umieścić w bliskiej odległości od wejścia lub zastosować kamery z wąskokątnymi obiektywami, które będą miały w swoim polu widzenia jedynie drzwi wejściowe. Kamery powinny być również zamontowane na korytarzach i w szatniach. W tych pomieszczeniach umieszcza się je jak najwyżej. Monitorowany będzie przecież tłum ludzi, a zbyt niskie zamocowanie kamer spowoduje, że monitorowane będą jedynie osoby znajdujące się najbliżej kamery. Montaż taki zapewni też bezpieczeństwo kamery.

Natomiast w korytarzach kamery warto rozmieszczać tak, aby każda z nich miała drugą w swoim polu widzenia (np. na dwóch przeciwległych końcach). Zapewni to możliwość zarejestrowania sprawcy uszkodzenia jednej z kamer.

Najbardziej dyskusyjnym miejscem montowania kamer są toalety. Czy pomieszczenia te powinny być monitorowane? Z punktu widzenia dyrektorów szkół, właśnie tam dochodzi do największej ilości aktów chuligaństwa. Często również pomieszczenia te wykorzystywane są jako palarnie papierosów. Władze i rodzice z większości szkół decydują się jednak na monitoring toalet. Podgląd prowadzony jest w ten sposób, że monitorowane jest całe pomieszczenie, bez bezpośredniego podglądu kabin. Trzeba jednak podkreślić, że sposób ich monitorowania powinien być uzgodniony z Radą Rodziców.

W budynku szkoły najlepiej sprawdzają się kamery kopułkowe, ponieważ utrudniają indentyfikowanie miejsca, które filmują.

Ostatnim miejscem, o którym warto pomyśleć przy montowaniu kamer, są tereny wokół szkoły, tj. place zabaw, boiska, baseny, parkingi lub inne miejsca szczególnie uczęszczane przez młodych ludzi. Zwykle jednak szkół nie stać jest na zamontowanie odpowiedniej liczby kamer pozwalających na identyfikację szczegółów. Jednak nawet podglądowy monitoring pozwala zwiększyć dyscyplinę uczniów.

Szkoły, których nie stać na zakup większej liczby kamer mogą zainstalować atrapy. Już sama świadomość, że jest się obserwowanym, wymusza na uczniach bardziej kulturalne i przemyślane zachowanie. Kamery atrapy, wyglądające niemal identycznie jak prawdziwe, zwiększają optycznie ilość monitorowanych miejsc oraz znacznie obniżają koszt całego systemu monitoringu.

WNIOSEK

Zastosowanie monitoringu i rejestracji znacznie ogranicza zniszczenia mienia szkoły, a tym samym prowadzi do znacznych oszczędności na bieżących remontach. Tym sposobem w bardzo szybkim czasie następuje zwrot kosztów poniesionych w związku z zakupem i instalacją tego systemu, złożonego z więcej niż dwóch kamer.

JG

Sektor publiczny
RIO: Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli
06 maja 2024

Specjalny fundusz na nagrody dla nauczycieli za ich osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze powinien wynosić co najmniej 1 proc. planowanych rocznych wynagrodzeń osobowych.

Von der Leyen: procedurę z art. 7 Traktatu o UE wobec Polski można już zamknąć. KE doceniła działania legislacyjne i nielegislacyjne
06 maja 2024

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen poinformowała 6 maja 2024 r., że po ponad sześciu latach procedurę z art. 7 wobec Polski można zamknąć. Dla Polski rozpoczyna się nowy rozdział; gratuluję premierowi Donaldowi Tuskowi i jego rządowi - zaznaczyła.

Min. Kierwiński: rozważałbym zatrudnienie obcokrajowców w Policji jako pracowników cywilnych. Łatwiejszy powrót do służby - skrócone postępowanie kwalifikacyjne
06 maja 2024

Rozważałbym możliwość zatrudnienie w Policji obcokrajowców mieszkających na terytorium Polski jako pracowników cywilnych - powiedział 6 maja 2024 r. szef MSWiA Marcin Kierwiński. Zastrzegł, że nie dotyczy to służby kontraktowej. Przekazał, że resort chce zaproponować byłym policjantom powrotu na kontrakt czasowy.

W lasach zwiększone ryzyko powstania pożaru. O czym pamiętać w majówkę?
30 kwi 2024

W majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność. Gdzie ryzyko pożaru jest największe?

Czy bon energetyczny będzie opodatkowany? Pojawi się uzupełnienie przepisów ustawy
30 kwi 2024

Ustawa o bonie energetycznym została już przygotowana, a więc znane są warunki, na jakich będzie przyznawane to nowe świadczenie. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska deklaruje również, że nie ma planów opodatkowania beneficjentów bonu energetycznego, a odpowiednie uzupełnienie znajdzie się w ustawie.

Jest nowy prezes ZUS. Kim jest Zbigniew Derdziuk?
30 kwi 2024

Zbigniew Derdziuk rozpoczął pracę na stanowisku prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - poinformował we wtorek ZUS. Akt powołania wręczyli Derdziukowi wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz przewodniczący Rady Nadzorczej ZUS Liwiusz Laska.

Co robić w majówkę w Warszawie? Będzie dużo atrakcji
30 kwi 2024

Majówka w Warszawie. Jakie atrakcje czekają na warszawiaków i turystów w czasie długiego majowego weekendu? 

Eksperci ostrzegają: Ceny kakao będą dalej rosnąć. Konsekwencje dla rynku spożywczego i kosmetycznego
29 kwi 2024

Cena kakao na rynku jest w stanie stałego wzrostu, a prognozy nie napawają optymizmem. Według raportu UCE Research i WSB Merito, do końca roku cena kakao może przekroczyć 12-13 tysięcy dolarów za tonę, a nawet zbliżyć się do 15 tysięcy dolarów. Obecnie już przekracza 11 tysięcy dolarów za tonę. Co stoi za tym trendem i jakie konsekwencje to niesie?

Tak będzie wyglądała majówka w stolicy. Przegląd najważniejszych wydarzeń
29 kwi 2024

Zbliża się długi majowy weekend, a Warszawa szykuje się na wiele uroczystości i wydarzeń. Oto przegląd najważniejszych wydarzeń, które odbędą się w stolicy w najbliższych dniach.

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Jest projekt ustawy.
29 kwi 2024

Odpady budowlane i rozbiórkowe nie będą musiały być od razu segregowane. Zapobiegnie to wzrostowi kosztu ich odbioru oraz nielegalnemu porzucaniu śmieci. Samorządy będą też mogły otrzymać więcej środków z budżetu na likwidację nielegalnych wysypisk.

pokaż więcej
Proszę czekać...